Meslek seçimi, lise bölüm seçimi ve sonrası

O zaman sana vereceğim tek cevap; bu senin hayatın, neyi en fazla istiyor ve zevk alıyorsan onu oku derim.
Aynı zamanda da işe girememe durumunda hayal kırıklığına hazırla kendini. Hak ettiğin şeyi alamamak insana büyük darbe vurabilir.
az çok çevrem var, inşaat sektöründe daha çok barınabilirim, iç mimarlığıda yazılımıda seviyorum,istiyorum. fakat aralarındaki uçurum beni mahvediyor. iki meslek sahibiylede konuşabilsem, o uçurumda bi ışık bulabileceğim. o büyük darbeyi yemeye biraz hazırım. :)

Sent from my SM-G928C using Technopat mobile app

Mezun olduktan sonra garanti iş bulabileceğin bir bölümden mezun ol. Türkiye için sağlık, mühendislik, hukuk bölümleri iyidir. Öbür bölümleri seçebilirsin tabi. Atıyorum işletme düşünüyorsan bu ODTÜ ingilizce destekli işletme olsun. Yani diğer bölümlerde başarı oranı çok yüksek üniversiteleri tercih et.

Mezun olduktan sonra garanti iş bulabileceğin bir bölümden mezun ol. Türkiye için sağlık, mühendislik, hukuk bölümleri iyidir. Öbür bölümleri seçebilirsin tabi. Atıyorum işletme düşünüyorsan bu ODTÜ ingilizce destekli işletme olsun. Yani diğer bölümlerde başarı oranı çok yüksek üniversiteleri tercih et.
psikiyatri bölümü hakkında bir bilgin varmi acaba ? iş bulmakdan daha çok, zorluk derecesi vesaire kafamı kurcalıyor sağlık bölümünde.

Sent from my SM-G928C using Technopat mobile app

Bazıları yurtdışı demiş, zaten bizi bekliyorlar yeteri kadar göçmen yokmuş gibi... Bu memlekette inşaat sektöründen başka doğru düzgün bir sektör olmadığı için işsiz kalmassın işini doğru yapan biri olursan, iç mimarlığı seviyorsan yapabilirsin. Her şeyden önce sevdiğin mesleği yap ve geçerli bir meslek olsun sonra yurtdışında benzin istasyonun da pompa basmanı istemem dostum.

Son düzenleme:
Bazıları yurtdışı demiş, zaten bizi bekliyorlar yeteri kadar göçmen yokmuş gibi... Bu memlekette inşaat sektöründen başka doğru düzgün bir sektör olmadığı için işsiz kalmassın işini doğru yapan biri olursan, iç mimarlığı seviyorsan yapabilirsin. Her şeyden önce sevdiğin mesleği yap ve geçerli bir meslek olsun sonra yurtdışında benzin istasyonun da pompa basmanı istemem dostum.
çoğu yapı şirketi iç mimar ile çalışmıyor diye biliyorum, kişisel olarakda iç mimara danışan insan pek az gibi :) bu biraz beni korkutuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı