Meslek ve Üniversite Seçimi

Barış_Çetin

Hectopat
Daha fazla  
Hangi mesleği seçip ardından hangi üniversiteyi kendime hedef olarak belirleyeceğimi bilemiyorum. Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği'ni uzun zaman düşündüm ancak istediğim gibi bir yer bulamadım. Sonuçta bilgisayarı sevmekle ilgilenmek çok farklı şeyler. Bu sene mezun oldum. Seneye tekrar gireceğim ve hedefim büyük. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sevdiğin şeyler üzerine gitmeni tavsiye ederim. İlgin olan alanlar senin için daha iyi olur. Başarılı olmak daha kolay olur. Yeteneğin olan alanlar üzerine gitmeni öneririm. Başarılar dilerim.

Sadece sevmek olmuyor, yeteneğinin ve yatkınlığının da olması gerekiyor. Her ikisini de sağlayamadığın meslek zevk alacağın, ideal mesleğin olamaz ne yazık ki. Örneğin analitik düşünme kabiliyetin ve sorun belirleme ve çözme yeteneğin yoksa mühendislik; mantık ve algoritma kurma yeteneğin yoksa yazılım; kendini ifade etme, başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine sahip değilsen de avukat olman zor olacaktır. Bu meslekleri yapamaz mısın ? Kesinlikle yapabilirsin, ama zorlanabilirsin.
Bence yapman gereken şeyler şunlar;
  • İlk önce kendini değerlendir. Neleri seversin, neleri sevmezsin; yeteneklerin ve zayıf yönlerin ne.
  • Daha sonra bu özelliklerini de düşünerek istediğin meslekleri sırala.
  • Bu mesleklerin aldığı temel eğitim sana göre mi, bunu anlamak için ders kitaplarını karıştır. (İstiyorsan internetten kitapları indirebileceğin linkleri atabilirim.)
  • Artık seçeneklerin iyice daralmış olacaktır. Geriye kalan seçeneklerin iş olanaklarını ve şartlarını araştır. (Örneğin yılın 8-9 ayı gemide başka ülkelerde olmak sana göre değilse ne kadar çok kazanırlarsa kazansınlar, çocukluk hayalin bile olsa kaptan olmak senin için zor olacaktır.) Bu sırada mesleğin içinde olan insanlarla görüşmen de faydalı olacaktır ama tek kişiye bağlı kalma objektif olmayabilirler.
Bir de herkes için biçilmiş tek bir meslek olmuyor. Ufak bir şehirde tıp okumaktansa daha büyük bir şehirde mühendislik okumak mantıklı bir seçim olabilir. Yıllar sonrasını düşünerek önündeki en az 4-5 yıllık kısmı hiç etmene gerek olmayabilir.

Umarım istediğin, sevebileceğin ve iyi para kazanabileceğin bir meslek bulabilirsin. ;)

Not: Kişisel gelişim kitabı gibi olmuş. :LOL:

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı