İnceleme Meta Quest 3 incelemesi

Merhaba, ilk incelemem olacağı için sorunlar olabilir kusura bakmayınız. Ürünü dün ithalatçı ya da yurt dışından getiren bir firmadan satın aldım ve bugün elime ulaştı.
Kutu içeriği muhtemelen birazcık küçülmüş çünkü Quest 2'de olan temizlik bezleri ve yanında verdikleri gözlük aparatı yoktu.
İki cihaza da sahip olduğum için değerlendirmeyi biraz ikisinin arasındaki farklara göre yapacağım fakat bana göre ikisi de klasmanlarının en iyi cihazları.
Konu içerisinde resimlerin yer kaplamaması ve görüntüyü bana göre bozduğunu düşündüğüm için aşağıya ekledim oradan bakabilirsiniz.

Kurulum: 10/10
Ürünün gerek kutu açılımı, kendisinin kurulumu ve içine girdiğinizde sizi VR dünyasına hazırlayacak bir kurumun olması mükemmel bir şey. Quest 3'ün fullcolor passthrough'u olduğu için kurulum Quest 2'ye oranla daha hoş geldi gözüme.
Kontrolcüler: 8/10
Uzun bir test sürecim olmadı fakat Quest 2'nin kontrolcülerine oranla bu kontrolcüler daha hoş ve dizaynı daha güzel. Quest Pro kontrolcülerinden esinlenerek yapılmış zaten üstündeki o halkanın da olmaması bana gayet iyi geldi. Şu anlık tracking vs muhabbetleri hakkında pek bir şey diyemeyeceğim fakat tracking olayı da iyi.
Rahatlık: 6/10
Rahatlığı Quest 2'ye göre daha rahat fakat yine de kendi verdikleri straptan dolayı bir rahatsızlık durumu mevcut. Güncel olarak Elite strap tarzı vs şeyler bu ürüne ülkemizde satılmadığı için böyle kullanmaya mahkum kaldım.
Görüntü: 10/10
Pankek lens ve Quest 2'ye oranla daha fazla Fov'un olması oyunlardaki görüntüleri ve keskinliği daha mükemmel yapmış.
El takibi: 8/10
Muhtemelen Quest 2'ye oranla bu üründe sevdiğim en iyi olay bu oldu. Elinizin hareketlerini takip etmesi mükemmel olmasa da yine çok ama çok iyi.
Sarj: 5/10
İki cihazın da şarj süreleri ve oyun süreleri aynı diye biliyorum. Pek bir değişiklik olmamış o yüzden 5 puan.

Ekstra olarak mikrofonun da diğer ürüne oranla daha kötü olduğunu söyleyebilirim. Yazılım ile belki daha da iyi yapabilirler çünkü bu belirttiğim şeylerin bazıları yazılım güncellemeleri ile daha da iyileşebiliyor. Cihaz daha yeni olduğu için kesin bir şey söylemem fakat ilk kullanım bana gayet iyi geldi.

Dosya Ekleri

• kutu.png
    kutu.png
    381,5 KB · Görüntüleme: 206
  • kutu2.png
    kutu2.png
    141,6 KB · Görüntüleme: 189
  • kutuiçi.png
    kutuiçi.png
    269 KB · Görüntüleme: 221
Konsolpark.com adlı kişiden aldım. 3 adet mevcuttu şu an kaç bilmiyorum belki ellerinde mevcuttur ama fiyatı arttırdılar diye biliyorum.

Quest 2'yi 12 bin TL'den satıyorlar, çok ucuz geldi. Ama sizde almışsınız sorunsuz.

Quest 2'yi 12 bin TL'den satıyorlar, çok ucuz geldi. Ama sizde almışsınız sorunsuz.
Ben olsam Quest 2'yi o fiyattan almak yerine ikinci elden Dolap v.s gibi yerlerden alırdım ki Quest 2'yi de öyle aldım. Kullanan kişiler heves için alıp kenara atıyor ve aldığınız cihazlar muhtemelen sıfıra yakın geliyor.

Ben olsam Quest 2'yi o fiyattan almak yerine ikinci elden Dolap v.s gibi yerlerden alırdım ki Quest 2'yi de öyle aldım. Kullanan kişiler heves için alıp kenara atıyor ve aldığınız cihazlar muhtemelen sıfıra yakın geliyor.
Dediğiniz sitede baktım buna, sıfır yazıyor zaten.

Dediğiniz sitede baktım buna, sıfır yazıyor zaten.
Anladım, benim demek istediğim sıfır almak yerine ikinci elden Quest 2 alsanız daha iyi olacaktır. Kendi Quest 2 cihazımı da dolap üzerinden ikinci el almıştım 7-8bin₺ gibi bir fiyata. Hevesle alıp kenara bırakan çok kişi var ve hepsi de genelde satmak için fiyat düşürüyor. Eğer sıfır almak isterseniz belirttiğim sitedeki whatsapp numarasına ulaşıp alabilirsiniz fakat sorumluluk kabul etmiyorum. Havale sonrası kargo yaparak sattı bana Quest 3'ü satıcı. Google yorumlarına v.s güvenip aldım ve sorunsuz geldi siz ne yaşarsanız bilemiyorum.

Q2'den 3'e geçmeye değer mi acaba? Şu anda Q2 kullanıyorum.

Konsolpark şu anda 19a satıyor ancak piyasada da ufaktan 18'lere inmeye başlamışlar gibi. Acaba biraz daha beklesem mi diyorum, hoş kur da ufak ufak yukarı atıyor, 16-17 bin TL Avrupa fiyatları gibi, yani gidip yurtdışından alsam da bu fiyatlara gelecek aşağı yukarı, ha belki tax free falan yapma işi olsa biraz daha ucuzlar.

Baya da heves ettim ama kararsız kaldım alıp almamak konusunda, PCVR için de kullanıyorum bi yandan, 3'teki keskinlik ve siyah-beyaz yerine gerçek görüntü ile geçiş, ayrıca teknik özellikleri ve performans işi de baya cazip kılıyor bu aleti gözümde...

Alırsam da satılık Q2 olacak, konuyu izleyen arkadaşların haberi olsun :)

Q2'den 3'e geçmeye değer mi acaba? Şu anda Q2 kullanıyorum.

Konsolpark şu anda 19a satıyor ancak piyasada da ufaktan 18'lere inmeye başlamışlar gibi. Acaba biraz daha beklesem mi diyorum, hoş kur da ufak ufak yukarı atıyor, 16-17 bin TL Avrupa fiyatları gibi, yani gidip yurtdışından alsam da bu fiyatlara gelecek aşağı yukarı, ha belki tax free falan yapma işi olsa biraz daha ucuzlar.

Baya da heves ettim ama kararsız kaldım alıp almamak konusunda, PCVR için de kullanıyorum bi yandan, 3'teki keskinlik ve siyah-beyaz yerine gerçek görüntü ile geçiş, ayrıca teknik özellikleri ve performans işi de baya cazip kılıyor bu aleti gözümde...

Alırsam da satılık Q2 olacak, konuyu izleyen arkadaşların haberi olsun :)
Bence kesinlikle değer. Q2 ile Q3 arasındaki renk farkı aşşırı fazla ve göze gayet net geliyor. Keskinlik çok iyi. Normalde Q2'yi gözlükle kullanıyorum fakat o şekilde bile sağlam görüntü veremiyordu Q3 taktığım gibi aradaki renk farkını gördüm. Konsolpark'tan almıştım ben de inerse belki alabilirsiniz.

@Ormanci81 hocam cihazı alın, kutusunu açın ve vergi vs. ödemeden bir çantaya atın. Vergi vs. ödemezsiniz, kimse de bir şey diyemez. Tek bir cihaza kimse karışmaz zaten. Ticari amaçlı değil sonuçta.
Vergi ödeme demedim zaten, taxfree yapma yani vergiyi düşme işini dedim :) Bakalım 2024te yurtdışı durumu olursa öyle alırım belki. Takipteyim.

Merhaba, ilk deneyimini quest 3 ile yaşıyorum. Büyük ekranda film vs. görüntü netliği gayet yeterli iken yazılar birbirine giriyor. 1.5 derece astigmatım var fakat bu kadar etkili olduğunu düşünmüyordum. Alacak arkadaşlara tavsiyem youtubede izlediğiniz videolardaki keskinlik ekran kaydı sayesinde. Yani direk gördüğünüz görüntü o değil. Sanal gerçeklikte gerçekten olayın içine giriyorum ve hiçbir grafik veya piksellenme yaşamıyorum. Fakat normal ekranda yazıları okumak imkansız geliyor bana. Gözlüğüm sığmıyor, gözlük için başlığı geriye ayarlasam da sığmıyor. En kısa zamanda lens ve bobovr m3 bant alacam.

Kamerası iyi çalışsa da telefon ekranı görmek vs videolardaki kadar değil. Aynı yorumları redditte de görebilirsiniz bu arada. Orda da bazıları youtuberlerin abarttığını söylüyor.

Biraz karışık yazdım ama asıl sorum lensle çözülür birşey mi? Astigmat olup kullananların yorumu nedir? Derinlik vs olsa da yazıları çok yakın mesafede lensten gördüğüm için okuyamama sorunu yaşayacağımı düşünmemiştim.

Merhaba, ilk deneyimini quest 3 ile yaşıyorum. Büyük ekranda film vs. görüntü netliği gayet yeterli iken yazılar birbirine giriyor. 1.5 derece astigmatım var fakat bu kadar etkili olduğunu düşünmüyordum. Alacak arkadaşlara tavsiyem youtubede izlediğiniz videolardaki keskinlik ekran kaydı sayesinde. Yani direk gördüğünüz görüntü o değil. Sanal gerçeklikte gerçekten olayın içine giriyorum ve hiçbir grafik veya piksellenme yaşamıyorum. Fakat normal ekranda yazıları okumak imkansız geliyor bana. Gözlüğüm sığmıyor, gözlük için başlığı geriye ayarlasam da sığmıyor. En kısa zamanda lens ve bobovr m3 bant alacam.

Kamerası iyi çalışsa da telefon ekranı görmek vs videolardaki kadar değil. Aynı yorumları redditte de görebilirsiniz bu arada. Orda da bazıları youtuberlerin abarttığını söylüyor.

Biraz karışık yazdım ama asıl sorum lensle çözülür birşey mi? Astigmat olup kullananların yorumu nedir? Derinlik vs olsa da yazıları çok yakın mesafede lensten gördüğüm için okuyamama sorunu yaşayacağımı düşünmemiştim.
Göz numaranıza göre lens alarak çözebilirsiniz. Aliexpress üzerinde satılıyor genelde.

Yeni konular

Geri
Yukarı