Metal boruya değince her şeyden elektrik çarpıyor

TinerciAlperr

Hectopat
Daha fazla  
Masamın altındaki doğal gaz tesisatının borusu var biraz eski ev toprakla da yok o boruya istemsizce ayağım değiyor ve klavye metali kasa metali her şeyden elektrik çarpıyor. Sabah konusunu açtığım sorun klavyeden değil o boruya değmeden olmuyor.

Masamın altındaki doğal gaz tesisatının borusu var biraz eski ev toprakla da yok o boruya istemsizce ayağım değiyor ve klavye metali kasa metali her şeyden elektrik çarpıyor. Sabah konusunu açtığım sorun klavyeden değil o boruya değmeden olmuyor.

Hep mi oluyor yoksa bugünlük mü? Arada bana da olur gerildiğim zaman stres yaptığım zaman.

Bilgisayarın olduğu prizde topraklama yok metal boruda ise topraklama var. Kasadaki kaçak senin vücudun üzerinden toprağa gidiyor. En basit yöntem bilgisayarın bağlı olduğu prizi sök ve nötr ile toprak arasına kablo bağla.

Bilgisayarın olduğu prizde topraklama yok metal boruda ise topraklama var. Kasadaki kaçak senin vücudun üzerinden toprağa gidiyor. En basit yöntem bilgisayarın bağlı olduğu prizi sök ve nötr ile toprak arasına kablo bağla.
Sıfırlama çok tehlikelidir, hele ki bilmeyen birisi için çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
Bu tarz şeyleri onermenizi doğru bulmuyorum, yarın bir gün notr ile fazın yeri değişirse olacakları düşünmek bile istemiyorum.

Merhaba. Hocam, doğalgaz borusu toprakla temaslı olarak geldiğinden klavye, PC aksesuarları, vb. plastik yüzeylerinde biriken statik elektrik kendi vücudunuz üzerinden iletilip topraklanmış oluyor. Doğalgaz boruları topraklama amaçlı güvenlik amacıyla kesinlikle (doğalgaz iç tesisat yönetmeliğine göre) kullanılamayacağından yetkili bir elektrikçiyle eve toprak hattını mutlaka çektirin. Sıfırlama (nötr ve toprağı birleştirip) işlemiyle kaçak akım rölesi varsa bu durumda onu kullanamazsınız, çünkü işlevsiz kalır. Elektrik tesisatı açısından sıfırlamanın büyük sakıncaları bulunur, kesinlikle tavsiye etmem. Toprak hatsız olarak ayrıca kaçak akım rölesi kullanılamaz. En doğru olanı eve toprak hattını yetkili bir elektrikçiyle çektirebilmenizdir. Toprak hatsız masaüstü PC'niz de uzun vadede kasada biriken statik elektriğin parçaları bozucu riskinde kalır. Kolay gelsin.

Sıfırlama çok tehlikelidir, hele ki bilmeyen birisi için çok ciddi sonuçlar doğurabilir.
Bu tarz şeyleri onermenizi doğru bulmuyorum, yarın bir gün notr ile fazın yeri değişirse olacakları düşünmek bile istemiyorum.
Eğer dağıtım şirketi faz ile nötr hattını sadece binada yer değiştirse ve binada 380 varsa, binadaki dairelerin 3 de 2 sinde neredeyse her cihaz bozulur. Bunun için elektrik dağıtım şirketi bu hatayı yapmaz. Hadi diyelim ki oldu kasanın dışında faz olur dokunduğun zaman çarpar.

Sıfırlama (nötr ve toprağı birleştirip) işlemiyle kaçak akım rölesi varsa bu durumda onu kullanamazsınız, çünkü işlevsiz kalır.
Evde topraklama yok. Topraklama olmayan evde kaçak akım da olmaz.

Geri
Yukarı