Metro Exodus İncelemesi

Merhabalar. Bugün Metro Exodus'u inceleyip derleyeceğiz. Başlayalım:

Hikaye:

Uyarı: Buralar tamamen spoiler içermektedir. Görmek istemeyenler burayı es geçebilirler.

Metro Last Light'ın iyi sonundan hikaye devam ediyor (aslında kötü sonda Artyom ölüyor.). İlk iki oyunda olduğu gibi oyuncu Artyom rolünü üstlenip Moskova Metrosu'ndan kaçarak Spartalı Korucularla birlikte ülkenin uzak doğusuna yolculuğa çıkar. Artyom ve arkadaşları, Aurora adını koydukları lokomotifle, önce Ural Dağları'na çok da uzak olmayan Volga Nehri civarına yolculuk ederler.
Hikaye hakkındaki görüşlerim ise şunlar: Hikaye güzel bir yolculuk hikayesi. Post Apokaliptik bir hikayeye sahip diyebiliriz kısaca. Bu arada bu oyunun iki tane DLC'si var. Biri Sam's Story, diğeri ise The Two Colonels. Ama burada sadece ana hikayeye odaklanacağım. Önceki oyunlarda da olduğu gibi, burada da iyi son, kötü son diye ikiye ayrılıyor. Şimdi geçelim oynanışa.

Oynanış:

Oynanış, güzel diyebilirim. Bir hayatta kalma oyununda olması gereken şeylerin hepsi var. Silahınızın bozulması (yani jamming dediğimiz şey), Sürekli mutantları öldürerek onlardan loot falan çıkarma, bıçak, el bombası, yem falan üretme, kıyamet sonrası yok olan ya da çok büyük hasar alan evlerde düşmanları öldürüp materyal arama falan. Bunlar bana baya zevkli geldi. Hatta hikayeyi full anlamanız için, sizin "Benim o kadar İngilizcem yok." falan derseniz türkçe yama kurarak oynayabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Silah çeşitliliği var tabii. Güzel silahlar var. Oyunda bir yandan insanlarla, bir yandan da canavarlarla savaşıyoruz (yani, mutant dedikleri şeylerle). Olay bu. Şimdi geçelim son yere yani teknik kısma.

Teknik Kısım:

Oyunda maalesef 60 FPS altı alıyorum (arada bir FPS yükseliyor.). GTX 1650 ile Ultra ayarlarda kasıyor. Ben de Very High'a alıp oynadım. Buglarla karşılaştığım oldu. Mesela oyunun başlarında falan bir yerde kapının içinden geçmiştim (aslında kapı orada kilitliydi.). Onun haricinde pek bir şey olmadı. Gelelim sonuca.

Sonuç:

Oyun baya güzel bir oyun. Post Apokaliptik bir hikayeye ve atmosfere sahip olan ama o kadar da iyi olmayan Rage 2'den kat kat daha iyi. Rage 2 yine de zevk alınabilir ama Metro Exodus'dan olan beklentinin aşağısında kalıyor. Bu arada, indirimle oyun şu anda 85 TL. Bugün son gün ve saat 20.00'a kadar vaktiniz var. Hatta Metro 2033'ü bile bedavaya alabilirsiniz (Redux değil.). Haydi görüşmek üzere!

Kaynaklar: Metro Exodus, Vikipedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Dün gece ben oyunu kötü sonda bitirdim. Bir sorumdan sonra asıl Metro Exodus incelemesini bugün yapacağım. Bugün olmasa da yarın yaparım. Onun için beni bekleyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı