Çözüldü Metro Exodus kendi kendine tuşlara basıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, uzun süreden sonra Metro 2033 ve Last Light sonrası Exodus'a başlamaya karar verdim. Oyunun grafikleri ve hikayesi bambaşka olmuş. Ancak oyunda tuhaf giden bazı şeyler var. Bu tuhaf olayları bir tek ben mi yaşıyorum diye sormak istedim. Örneğin arada bir kendi kendine gaz maskesi takıyor veya kendi kendine sebepsiz yere ve şarj olmasına rağmen flash şarj etme aletini açıyor [F baslılı tutunca gelen alet]. Ya da "C" tuşuna basılı tutunca çıkan bomba, bıçak veya teneke fırlattığımız menü çıkıyor karşıma sürekli.

Ben herhangi bir tuşa basmıyorum ancak bu ve buna benzer şeyler açılıp duruyor. İşin tuhaf kısmı kapadıktan sonra tekrar tekrar açılması ve hatta kapanmaması. Örneğin "C" tuşuna basılı tutarak açtığımız küçük ekranı tekrar C'ye basıp kapatıyorum ancak sürekli tekrar açılıyor. Zar zor kapatabiliyorum. Ayrıca başka buna benzer ekranlar da açılıyor örneğin Tab tuşuna basılı tutarak açtığımız ekran gibi.

Oyun keyfimi alıp götürüyor bunun gibi saçma olaylar. Merak edenler için oyunu Epic Games üzerinden oynuyorum. Bu problemleri yaşayan oldu mu, yoksa sorun benimle mi alakalı? Teşekkürler.

Çözüm
Bir tek bu oyunda mı oluyor? Eğer öyleyse farklı USB girişine takıp deneyin. Oyun dosyalarını da doğruların yalnız dikkat edin belki save dosyaları gidebilir.
Merhaba, uzun süreden sonra Metro 2033 ve last light sonrası Exodus'a başlamaya karar verdim. Oyunun grafikleri ve hikayesi bambaşka olmuş. Ancak oyunda tuhaf giden bazı şeyler var. Bu tuhaf olayları bir tek ben mi yaşıyorum diye sormak istedim. Örneğin arada bir kendi kendine gaz maskesi takıyor veya kendi kendine sebepsiz yere ve şarj olmasına rağmen flash şarj etme aletini açıyor [F baslılı tutunca gelen alet]. Ya da "C" tuşuna basılı tutunca çıkan bomba, bıçak veya teneke fırlattığımız menü çıkıyor karşıma sürekli.

Ben herhangi bir tuşa basmıyorum ancak bu ve buna benzer şeyler açılıp duruyor. İşin tuhaf kısmı kapadıktan sonra tekrar tekrar açılması ve hatta kapanmaması. Örneğin "C" tuşuna basılı tutarak açtığımız küçük ekranı tekrar C'ye basıp kapatıyorum ancak sürekli tekrar açılıyor. Zar zor kapatabiliyorum. Ayrıca başka buna benzer ekranlar da açılıyor örneğin Tab tuşuna basılı tutarak açtığımız ekran gibi.

Oyun keyfimi alıp götürüyor bunun gibi saçma olaylar. Merak edenler için oyunu Epic Games üzerinden oynuyorum. Bu problemleri yaşayan oldu mu, yoksa sorun benimle mi alakalı? Teşekkürler.

Bende de aynı problem oluştu sinir krizi geçirdim klavye başında meğerse oyunu doğrulayınca düzeldi. Fakat Türkçe yamayı sildi. Sıkıntı Türkçe yama kaynaklı.

Ek olarak kişisel görüşüm tabii ama hocam oyuna nasıl tahammül ettiniz? Bende bir heyecan satın alıp başladım zırt pırt sinematik, ne yapacağımız nereye gideceğimiz belli olmayan yollar, korkunç rezalet diyalog ve seslendirmeler, berbat bir loot sistemi. Yani az çok FPS oynamış ve bu tip oyunları sevmeme rağmen beni bir türlü çekemedi oyun olay nerede kopuyor konunun nerede içine giriyorsunuz anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de aynı problem oluştu sinir krizi geçirdim klavye başında meğerse oyunu doğrulayınca düzeldi. Fakat Türkçe yamayı sildi. Sıkıntı Türkçe yama kaynaklı.

Ek olarak kişisel görüşüm tabii ama hocam oyuna nasıl tahammül ettiniz? Bende bir heyecan satın alıp başladım zırt pırt sinematik, ne yapacağımız nereye gideceğimiz belli olmayan yollar, korkunç rezalet diyalog ve seslendirmeler, berbat bir loot sistemi. Yani az çok FPS oynamış ve bu tip oyunları sevmeme rağmen beni bir türlü çekemedi oyun olay nerede kopuyor konunun nerede içine giriyorsunuz anlamadım.
Oyunun kaçıncı saatindesiniz? İlk başlarda belki çok sarmayabilir eğer önceki 2 oyunu oynamadıysanız ama ilerleyen saatlerde hikaye sizi bambaşka maceraların içerisine atıyor. Sabırla devam etmenizi tavsiye ederim.

Benim hayatımda oynadığım en güzel ve en nadide oyunlar listesinde ilk üçtedir bu oyun. Bu seriyi çok seven biri olarak oyunun sonunda aşırı hüzünlenmiştim ve birkaç gün etkisinden çıkamamıştım. Bende bıraktığı hisler çok ayrıdır. Ayrıca oyunun süresi ne uzun ne fazla, bence tadında bırakmışlar. Diğer 2 DLC paketini de oynamanızı şiddetle tavsiye ederim, en azından Two Colonels DLC'sini muhakkak oynayın. Çünkü hikaye ile bağlantılı küçük ama çok etkili bir hikaye anlatıyor. Diğer DLC olan Sam's Story bir DLC'ye göre oldukça uzun bir DLC olduğunu söyleyebilirim. Eğer ana oyunu oynarken sıkıldıysanız Sam's Story DLC'sini oynamanıza gerek yok.

Genel olarak bu oyun ilk 2 oyunla bağlantılı olduğu için olayların size anlamsız ve sıkıcı gelmesi eğer ilk 2 oyunu oynamadıysanız normal. İlk 2 oyun da gayet güzel, grafik olarak da hala daha oynanır seviyede, kaliteli ve hikaye bakımından oldukça beğeni toplayan oyunlardır. Bu yüzden önce onları bitirmenizi daha sonra Exodus'a yelken açmanızı öneririm. Hikayeli oyunlardan hoşlanıyorsanız inanın pişman olmayacaksınız. 🙂

Oyunun kaçıncı saatindesiniz? İlk başlarda belki çok sarmayabilir eğer önceki 2 oyunu oynamadıysanız ama ilerleyen saatlerde hikaye sizi bambaşka maceraların içerisine atıyor. Sabırla devam etmenizi tavsiye ederim.
Merhabalar tekrardan, geri bildiriminiz için teşekkürler. Şu an oyunun kaçıncı saatindeyim bilmiyorum ama vadiye geldikten sonra ormancılara esir düşüp en son ayıdan kaçıp kiliseye sığındığımız noktasındayım. Oyun ile ilgili halen beni irrite eden noktaları paylaşmak istiyorum. Kusura bakmayın bunun muhatabı kesinlikle siz değilsiniz biliyorum ama bu içimde tutamadığım yakarışlarımı kime yapabilirim bilmiyorum o yüzden şimdiden kusura bakmayın. Sonuçta renkler ve zevkler tartışılmaz biliyorum 🙂

- (***Spoiler***) Hocam Anna'nın öksürükleri resmen yeni bir covid varyantı. Nükleer savaşın ortasında geçen bir ortamda, yok kum kaçmış yok gaz solumuş böyle nenem dedem gibi hava alırsa geçer gibi sığ yorumlar beni aldı bitirdi. Kız entübe olmuş,10 bölümdür öksürüyor halen yok bişeyi yok vs sanki telefonunu çıkar dayılarıyla sohbet ediyoruz.
- Bu oyun oynadığım en yavaş fps oyunu. Tamam bir Doom, Quake mekanikleri beklemiyorum zaten ama kalbimin hızlandığı hiç bir sahne yok. Belki karanlıkta gelen örümcekler olabilir onunda savaş mekaniğiyle bir alakası yok, ışık tutunca ölüyorlar.
- Yani ortamda gerçekçilik için mi bu kadar kötü bir loot ve ammo düzeni yapılmış yoksa oyundan kotaramadığımızı zorlayarak oyuncuya dayatalım mı diye yapılmış halen anlayamadım. Yapabildiğimiz bir iyileştirme aleti neden hali hazırda sağda solda bulunmaz. Ayrıca FPS oyununda Resident Evil gibi ammo derdine düşmemin tam açıklaması nedir bu tamamen sürükleyiciliğe balta vurmakta.
- Baronun son sahnesinde -belki benim salaklığımdır belki ondan o pozisyonda öyle bir halde kalmışımdır ama yine de...- kalmış 3-4 ammo sağlık kiti yok pat küt 10 kat zırhlı adamlar çıkıyor sağdan soldan daha şarjorü değiştirirken ölüyoruz.
- Bir diğer kısım hadi diğer loot, kit, ammo olayını anladık zor gerçekçi vs. ya ben neden 3 kurşunla ölüyorum. Oyun çok dengesiz. O zaman bana zırh kascak bir şeyler ver o da yok. Hem onu zorlaştır hem onu zorlaştır ben açık alanda dalın altından okla birine nişan alırken ok havada asılı kalıyor uzaktan adamı vurmuyor bile. Yani grafik hataların varken ve tek şansım headshotken neden böyle zorluyorsun. Gerçekten çok dengesiz.
- Oyun açık dünya gibi ama değil. Oyunda nereye gitmemiz ne yapmamız gerektiğini gösteren işaret vs çok sınırlı. Şimdi her oyunda ortalama belli işaretler vardır. Direkt şuradan gideceksin demese bile en azından mavi rengi gördük mü deriz ki ha yolun devamı burası. Ya bu oyunda bu olay 0 ya da ben göremiyorum.
- Hocam lütfen beni mazur görme ben Death Stranding'e tahammül etmiş oynamış birisiyim. Abartmıyorum Death Stranding bana daha çizgisel geldi. Bu oyun nereye götürüyor ne yapmam lazım 15 dakika boş boş map üzerinde geziniyorum. Hani Silent Hill gibi bir bulmaca mantığı olsada olayı kavrayınca beynime dopamin salgılansa. O da yok tek olay girecek vasat ara sahneye yaklaşmak oluyor.

Korkunç uzun oldu kusura bakma hocam ama gerçekten bu oyunu bitirenlerin ermiş olduğu kanaatindeyim. Sizler birer sabır peygamberisiniz ve sizler önünde önümü ilikliyorum.

Oh rahatladım şunları anlatma şansı yakalattığınız için size teşekkür ediyorum :D

Merhabalar tekrardan, geri bildiriminiz için teşekkürler. Şu an oyunun kaçıncı saatindeyim bilmiyorum ama vadiye geldikten sonra ormancılara esir düşüp en son ayıdan kaçıp kiliseye sığındığımız noktasındayım. Oyun ile ilgili halen beni irrite eden noktaları paylaşmak istiyorum. Kusura bakmayın bunun muhatabı kesinlikle siz değilsiniz biliyorum ama bu içimde tutamadığım yakarışlarımı kime yapabilirim bilmiyorum o yüzden şimdiden kusura bakmayın. Sonuçta renkler ve zevkler tartışılmaz biliyorum 🙂

- (***Spoiler***) Hocam Anna'nın öksürükleri resmen yeni bir covid varyantı. Nükleer savaşın ortasında geçen bir ortamda, yok kum kaçmış yok gaz solumuş böyle nenem dedem gibi hava alırsa geçer gibi sığ yorumlar beni aldı bitirdi. Kız entübe olmuş,10 bölümdür öksürüyor halen yok bişeyi yok vs sanki telefonunu çıkar dayılarıyla sohbet ediyoruz.
- Bu oyun oynadığım en yavaş fps oyunu. Tamam bir Doom, Quake mekanikleri beklemiyorum zaten ama kalbimin hızlandığı hiç bir sahne yok. Belki karanlıkta gelen örümcekler olabilir onunda savaş mekaniğiyle bir alakası yok, ışık tutunca ölüyorlar.
- Yani ortamda gerçekçilik için mi bu kadar kötü bir loot ve ammo düzeni yapılmış yoksa oyundan kotaramadığımızı zorlayarak oyuncuya dayatalım mı diye yapılmış halen anlayamadım. Yapabildiğimiz bir iyileştirme aleti neden hali hazırda sağda solda bulunmaz. Ayrıca FPS oyununda Resident Evil gibi ammo derdine düşmemin tam açıklaması nedir bu tamamen sürükleyiciliğe balta vurmakta.
- Baronun son sahnesinde -belki benim salaklığımdır belki ondan o pozisyonda öyle bir halde kalmışımdır ama yine de...- kalmış 3-4 ammo sağlık kiti yok pat küt 10 kat zırhlı adamlar çıkıyor sağdan soldan daha şarjorü değiştirirken ölüyoruz.
- Bir diğer kısım hadi diğer loot, kit, ammo olayını anladık zor gerçekçi vs. ya ben neden 3 kurşunla ölüyorum. Oyun çok dengesiz. O zaman bana zırh kascak bir şeyler ver o da yok. Hem onu zorlaştır hem onu zorlaştır ben açık alanda dalın altından okla birine nişan alırken ok havada asılı kalıyor uzaktan adamı vurmuyor bile. Yani grafik hataların varken ve tek şansım headshotken neden böyle zorluyorsun. Gerçekten çok dengesiz.
- Oyun açık dünya gibi ama değil. Oyunda nereye gitmemiz ne yapmamız gerektiğini gösteren işaret vs çok sınırlı. Şimdi her oyunda ortalama belli işaretler vardır. Direkt şuradan gideceksin demese bile en azından mavi rengi gördük mü deriz ki ha yolun devamı burası. Ya bu oyunda bu olay 0 ya da ben göremiyorum.
- Hocam lütfen beni mazur görme ben Death Stranding'e tahammül etmiş oynamış birisiyim. Abartmıyorum Death Stranding bana daha çizgisel geldi. Bu oyun nereye götürüyor ne yapmam lazım 15 dakika boş boş map üzerinde geziniyorum. Hani Silent Hill gibi bir bulmaca mantığı olsada olayı kavrayınca beynime dopamin salgılansa. O da yok tek olay girecek vasat ara sahneye yaklaşmak oluyor.

Korkunç uzun oldu kusura bakma hocam ama gerçekten bu oyunu bitirenlerin ermiş olduğu kanaatindeyim. Sizler birer sabır peygamberisiniz ve sizler önünde önümü ilikliyorum.

Oh rahatladım şunları anlatma şansı yakalattığınız için size teşekkür ediyorum :D
Anladığım kadarıyla oyunun zorluk ayarlarını benim oynadığım zorluktan daha yüksekte oynuyorsunuz. Evet bu oyun bazı noktalarda bi tık zorluyor hem mermi hem düşman zorluğu açısından ama ben anlattığınız derece bir zorluk yaşamadım. Benim amacım bu tür oyunlarda hikayeye odaklanmak olduğundan zorluk ayarını normal seviyede tutmayı tercih ederim genelde. Siz acaba bi zorluk ayarını mı kontrol etseniz? 😁

Anna olayına gelirsek, aslında söylediklerinizde haklısınız evet ama
Anna yamyam insanlarla karşılaştığımız "Yamantau" bölümünde saldırıya uğrayıp hastalanıyordu bildiğiniz gibi. Aslında oyunun geri kalanı biraz da biraz bu çerçevede şekilleniyor gibi. Anna'nın sürekli öksürmesi ilerleyen süreçlerde daha da artacak ve bizi gerilim dolu anlara sürükleyecek.

Oyunun hemen hemen her anı benim için keyifle doluydu ancak özellikle son bölüm olan "Dead City" bölümü harikaydı. Anladığım kadarıyla oyunda oldukça ilerlemişsiniz, en azından tamamen bitirip ondan sonra yargılamanızı dilerim. Ben de Death Stranding oynadım açıkçası ve beni çok fazla sarmadığı için bir süre sonra bırakmıştım. O kadar güzel övgü almasına rağmen sabredip devam edememiştim. Sanırım olay biraz da sabredip oyunun sonunu getirebilmekte gibi. Metro Exodus da bir nebze çizgisel ancak çıktığı dönemdeki açık dünya oyunlarının popülerleşmesinden kaynaklı sanırım, bazı bölümlerinde bizi açık dünyada serbestçe dünyayı keşfedebilmemizi istemişler. Ben bu durumdan dolayı memnundum çünkü bu oyun serisinin bir hayranı olduğum için oyunda yapılabilecek tüm keşifleri yapmak istedim ve oyunu yavaş yavaş ve keşfederek oynamıştım. Tabi siz yan görevleri yapmadan da doğrudan ana hikayeden de ilerleyebilirsiniz diye hatırlıyorum. Oyun bu durumu mecburi tutmuyordu diye aklımda kalmış. Oyunu bitirip aramıza katılmanızı çok isterim, bu oyunu bitirip de beğenmeyen pek duymadım. Tabi zevkinize uygun olmayabilir, anlarım ancak en azından bir şansı hak ediyor bence. 🙂

Bende de aynı sorun var sürekli önüme fırlatma envanteri, şarj etme cihazı, gaz maskesini takıp çıkarma, Z tuşu buga giriyor CTRL tuşu ile aynı işlevi görüyor bunları düzeltmek için ESC ile ana menüyü açıp kapadıktan sonra kapatabiliyorum. Aşırı saçma ve sinir bozucu.

Biraz önce klavye ayarlarını sıfırladım ve bahsettiğim problem hala daha devam ediyor. Oyundan komple çıkıp tekrar deneyeceğim. Çok ilginç bu probleme ne sebep oluyor acaba bilemedim.

Evet sadece bu oyunda karşılaştım bu problemle. Hatta bu oyuna başlamadan önce Steam üzerinden 2033 ve last light oyunlarını da tekrardan bitirdim hikayeyi hatırlamak için. Onlarda hiçbir sorun yoktu.

Bende de aynı sorun var sürekli önüme fırlatma envanteri, şarj etme cihazı, gaz maskesini takıp çıkarma, Z tuşu buga giriyor CTRL tuşu ile aynı işlevi görüyor bunları düzeltmek için ESC ile ana menüyü açıp kapadıktan sonra kapatabiliyorum. Aşırı saçma ve sinir bozucu.

Geri
Yukarı