Mezun için YKS bölüm seçimi

YnsCann

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Ben meslek lisesi, elektrik elektronik endüstriyel bakım onarım dalı mezunu öğrencisiyim. Bu yıl YKS için hazırlanmadım, gerek pandemi gerek staj vs olduğu için. Son 1-1.5 ay TYT tekrar vs yaptım bir denemek için kendimi ve sonuç olarak 257 puan tutturdum.

Bu puanla düzgün bir şey olmayacağına karar verdiğim için bir arkadaşım ile FKM (Nursa'da olanlar bilir) dershanesine ön kayıt yaptırdım.

Benim istediğim, aslında yazılım mühendisliğiydi veya elektrik mühendisliği okuyup en azından dalımı tamamlamayı düşünüyordum fakat bir hocam sayısal için benim çok zorlanacağımı ve 1 yılda bitmeyeceğini, daha doğrusu zor olacağını söyledi. Benim de bu yıl kesin kazanmam gerekiyor.

Eşit ağırlıkta da nasıl bir yol kat etmeliyim bilmiyorum. Siz dal veya bölüm olarak 1 yılda bitebilecek ne önerirsiniz?

Bu yıl 98 ortalama. Mezun puanım 72.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar. Ben meslek lisesi, elektrik elektronik endüstriyel bakım onarım dalı mezunu öğrencisiyim. Bu yıl YKS için hazırlanmadım, gerek pandemi gerek staj vs olduğu için. Son 1-1.5 ay TYT tekrar vs yaptım bir denemek için kendimi ve sonuç olarak 257 puan tutturdum.

Bu puanla düzgün bir şey olmayacağına karar verdiğim için bir arkadaşım ile FKM (Nursa'da olanlar bilir) dershanesine ön kayıt yaptırdım.

Benim istediğim, aslında yazılım mühendisliğiydi veya elektrik mühendisliği okuyup en azından dalımı tamamlamayı düşünüyordum fakat bir hocam sayısal için benim çok zorlanacağımı ve 1 yılda bitmeyeceğini, daha doğrusu zor olacağını söyledi. Benim de bu yıl kesin kazanmam gerekiyor.

Eşit ağırlıkta da nasıl bir yol kat etmeliyim bilmiyorum. Siz dal veya bölüm olarak 1 yılda bitebilecek ne önerirsiniz?

Meslek lisesi çıkışlı için matematik problem evet hocanız haklı yani sınavda kazansanız bile bölümde daha ileri matematik dersleri görüyorsunuz gene zorlanırsınız. Yksye girin mf veya tm lisans bir bölüm tutturursanız okuyun, tutturamadınız önlisans tercih edip sonra dgs yaparsınız dicektim fakat dgsde de artık bi yeri kazanmak zorlaşıyor her sene puanlar artıyor. Bence matematiği halledemezseniz eşit ağırlıktan 4 senelik bir bölümde okuyun derim dgs ile işi uzatmayın yani bu yıl dediğiniz gibi kazanmanız gerek.

Meslek lisesi çıkışlı için matematik problem evet hocanız haklı yani sınavda kazansanız bile bölümde daha ileri matematik dersleri görüyorsunuz gene zorlanırsınız. YKS'ye girin mf veya tm lisans bir bölüm tutturursanız okuyun, tutturamadınız önlisans tercih edip sonra DGS yaparsınız diyecektim fakat DGS'de de artık bir yeri kazanmak zorlaşıyor her sene puanlar artıyor. Bence matematiği halledemezseniz eşit ağırlıktan 4 senelik bir bölümde okuyun derim DGS ile işi uzatmayın yani bu yıl dediğiniz gibi kazanmanız gerek.

Teşekkürler bende hayaller değil hayatımı sürdürebilmeyi seçmem gerekeceğini fark ettim.

EA için ne önerirsin peki bölüm olarak yani enazından bir hedef belirlemiş olmak istiyorum.

Benc

Ne kadar temeliniz var bilmiyorum ama hocanızın fikriyle yaklaşıp hayalinizden vazgeçecekseniz bence tam olarak hayalinizdeki şu bu değil.
Temelinizin hiç olmadığını varsayarak söylüyorum sizin için bayağı zorlayıcı olacaktır.
Dersleri öğrenme kısmından ziyade ders çalışmayı da öğrenmeniz gerekecek.
İçinizde kalmayacaksa eşit ağırlığa yönelebilirsiniz tabi.
Bu sizin tercihiniz ama eşit ağırlık da olsanız haliyle matematik öğrenmeniz gerekecek.
Ayrıca eğer mühendislik okuyacaksanız fizik kimya biyoloji derslerine de hakim olmanız gerekebilir.( Bu her bölüm için farklılık gösterebilir.)
Tam olarak ne istediğinize kendiniz karar verin yolun zor olup olmaması bence önemli değil siz daha kolay bir yolu seçip mutlu olamayabilirsiniz.
Bu yüzden isteklerinizi düzgün bir biçimde düşünüp ona göre yolunuzu çizin.
Başkaları size ilerleyeceğiniz yolu çizmesin sadece yolları göstersin ve siz hangisinden gideceğinize kendiniz karar verin.
İlk olarak arzunuz nedir onu düşünün sonrasında bu arzunuzu gerçekleştirmek için gerekenler nedir ve ben bu gerekenleri tam anlamıyla sağlayabilecek miyim bunu düşünün.(istikrarlı çalışma vb.)

Teşekkürler bende hayaller değil hayatımı sürdürebilmeyi seçmem gerekeceğini fark ettim.

EA için ne önerirsin peki bölüm olarak yani enazından bir hedef belirlemiş olmak istiyorum.
EA olarak hukuk önerim ama puanları çok yüksek tabi. Bunun dışında yönetim bilişim sistemleri olabilir. Yönetim bilişim sistemleri de işletme ve kodlama dersleri alıyorsunuz ama bir yazılım mühendisi de değilsiniz işletme mezunu da değilsiniz karma bir bölüm. Birde tasarım seviyorsanız iç mimarlık öneririm. Matematiği ve fizik kimya biyolojiyi halletme durumunuza göre puanlarınız tutarsa gene istediğiniz bölümü tercih edin tabiki.

Benc

Ne kadar temeliniz var bilmiyorum ama hocanızın fikriyle yaklaşıp hayalinizden vazgeçecekseniz bence tam olarak hayalinizdeki şu bu değil.
Temelinizin hiç olmadığını varsayarak söylüyorum sizin için bayağı zorlayıcı olacaktır.
Dersleri öğrenme kısmından ziyade ders çalışmayı da öğrenmeniz gerekecek.
İçinizde kalmayacaksa eşit ağırlığa yönelebilirsiniz tabii.
Bu sizin tercihiniz ama eşit ağırlık da olsanız haliyle matematik öğrenmeniz gerekecek.
Ayrıca eğer mühendislik okuyacaksanız fizik kimya biyoloji derslerine de hakim olmanız gerekebilir.( Bu her bölüm için farklılık gösterebilir.)
Tam olarak ne istediğinize kendiniz karar verin yolun zor olup olmaması bence önemli değil siz daha kolay bir yolu seçip mutlu olamayabilirsiniz.
Bu yüzden isteklerinizi düzgün bir biçimde düşünüp ona göre yolunuzu çizin.

Başkaları size ilerleyeceğiniz yolu çizmesin sadece yolları göstersin ve siz hangisinden gideceğinize kendiniz karar verin.
İlk olarak arzunuz nedir onu düşünün sonrasında bu arzunuzu gerçekleştirmek için gerekenler nedir ve ben bu gerekenleri tam anlamıyla sağlayabilecek miyim bunu düşünün.(istikrarlı çalışma vb.)

Hocam inan anlıyorum seni haklısında peşinden gitmem gerek fakat gerçekten sayısal hem puanlar yüksek hem de çok konum eksik. Temelin ne kadar var sorusuna gelecek olursak 1 ay TYT tekrarı yaptım ve 8 net çıkarabildim belki yarsımcı olur bu.
Tamam doğru sevmediğim işi yapmak diyorsun ama bu yıl halledemezsemde belki de inşaatta çalışmak zorunda kalacağım enazından düzgün bir iş olanağı için EA geçmeyi düşündüm.

EA olarak hukuk önerim ama puanları çok yüksek tabii. Bunun dışında yönetim bilişim sistemleri olabilir. Yönetim bilişim sistemleri de işletme ve kodlama dersleri alıyorsunuz ama bir yazılım mühendisi de değilsiniz işletme mezunu da değilsiniz Karma bir bölüm. Bir de tasarım seviyorsanız iç mimarlık öneririm. Matematiği ve fizik kimya biyolojiyi halletme durumunuza göre puanlarınız tutarsa gene istediğiniz bölümü tercih edin tabii ki.

Teşekkür ediyorum biraz bölümleri araştırıp karar vereceğim inşallah.

1 ay sonra 11. sınıfa geçeceğim. Derslerle alakam o kadar iyi ki EA görünce aklıma hemen “EA Sports it’s in the game” geldi. Bu arada kanka Allah yardımcın olsun, gönlüne göre versin.

Hocam, ben sizin yerinizde olsam- ve eğer ki mesleki bilgim de varsa- ya tamamen TYT sınavına ya da- temelim olsaydı- sayısal odaklı çalışırdım. Çünkü meslek lisesi gibi bir yerden eşit ağırlık bölümüne geçmek sizin için biraz zor olabilir. Lisede makine okurken üniversitede gastronomi- eşit ağırlık bölümü değil ama olsun, amaç örnek vermek- bölümü okumak gibi bir şey olur.

Hocam, ben sizin yerinizde olsam- ve eğer ki mesleki bilgim de varsa- ya tamamen TYT sınavına ya da- temelim olsaydı- sayısal odaklı çalışırdım. Çünkü meslek lisesi gibi bir yerden eşit ağırlık bölümüne geçmek sizin için biraz zor olabilir. Lisede makine okurken üniversitede gastronomi- eşit ağırlık bölümü değil ama olsun, amaç örnek vermek- bölümü okumak gibi bir şey olur.

TYT çalışıp devamında ne yapacağım onu anlamadım? Yani 2 yıl elektrik okudum mesela sonra?

Geri
Yukarı