Mezun mu tıp mı?

İstediğin meslek değil. Kazancın olan iş imkanı yüksek olan meslekleri seçmen ileride ekonomik olarak durumunu çok etkiler. Sevdiğin için okuduğun meslekte iş bulamazsan kazancın düşük olursa daha çok pişman olabilirsin. Şahsen eğer senin yaşına dönebilsem tıp okurdum geleceği parlak kazanç yüksek meslek ne kadar zor olsa da her mesleğin kendine göre zorluğu bulunuyor. Son kararı ailen ile düşünüp tartışıp en son kendin kararı vermelisin. Okul ve iş hayatında başarılar dilerim genç kardeşim.

Teşekkür ederim hocam keşke ülkemizde her mesleğin bir değeri refah seviyesi olsa işsizlik sorunu olmasaydı hocam.
Asla mezuna kalmanı tavsiye etmem. Sıralaman gayet iyi, risk almış olursun. Tıp dışında önü açık, puanının yettiği diğer mesleklere de bakabilirsin. Maalesef Türkiye gibi bir ülkede ilgi alanındaki mesleklere zorlamak mantıksız.
Hocam haklısınız çok zor bir tercih

Doktorlukta iş ve para garantisi olduğunu kim dedi?

Nasip ve rızık Allah'tandır. Her ne kadar ailen olsa da, seçimini kendine göre yapmalısın.

Uzay seçme. Makine / Elektrik & Elektronik / Bilgisayar gibi ana bölümlerden tercih yap.

18K'da İTÜ ya da Yıldız gelir herhalde. Geleceğin için sağlam yatırım olur. Zaten çalışan biriysen, daha 2. 3. sınıftan itibaren firmaların radarına girersin.

Kesinlikle tıp. Batmış bir ülkede garanti iki meslek kaldı:
Tıp ve diş hekimliği.

Boğaziçi, Bilkent mühendislik gelmiyorsa mutlaka tıpı seçin.

Saçma. Nitelikli mühendislik hala bu ülkenin en büyük ihtiyacı.

Diş'de atama kontenjanı yok bir kere. Mühendislik için Boğaziçi ve Bilkent mi?

Sabancı, Koç, ODTÜ, İTÜ, YTÜ, Marmara, GTÜ nerede?

Azıcık mantık ya. Batmış dediğin ülkenin en canlı sektörü şu an.
He, aynen. Yurt dışı da onu bekliyordu zaten.
Yahu kardeşim, vasıfsız olarak mı çalışacak? Denklik alamıyor zaten. Eee? Mantıklı mı veya alternatifler arasına koyacak kadar yeri var mı?

Geliştirsin, elinden tutanı mı var? Akreditasyonları araştırmanı öneririm ayrıca.

Son düzenleme:
Ailen bile olsa kimsenin senin eline bakmaya hakkı yok. Herkes kendi hayatını kurar. Başkaları için geleceğini belirleme. Evlenip kurduğun aileye mi bakacaksın, yoksa seni yetiştiren ailene mi? Yani senden böyle bir beklentileri olmasın, olamaz da.

Tıp konusuna gelecek olursam, aslında bu tür bir mesleğin insanın içinde olması lazım. Yani doğuştan ilgi duymak gerekir veya en azından kan tutmaması gerekir :) Sanatçı gibi ellere hakim olmakta gerekiyor. Çünkü insanlar sana canını emanet edecek. Doktorluk kolay bir meslek değil. Ve doktor olmak için uzun eğitimler gerekiyor. Normal diğer bölümler gibi 4 yıl değil. 6 yıl okumak gerekiyor. Üstüne uzmanlık okurum dersen 10 yıla çıkar.

Eğitim zorluğunu bir kenara bırakırsak, insanların dertlerine çare olmak iç huzuru sağlar. Mutluluk veren bir durum. Şahsen doktor olmak isterdim. Ama Türkiye'de binbir çeşit insan var. İllaki sabrı zorlayan durumlar olacaktır. Kazandırdığı parayı ve insanlara yardım etmenin verdiği mutluluğu göz önünde bulundurursak seçmeye değer bir meslek. Ayrıca saygı görebileceğin bir meslek.

Yalnız hayat senin unutma. İstemediğin bir meslek mutsuzluğuna yol açar. Sevilen mesleği yapmanın tadı başkadır. İş olarak değil eğlence olarak görürsün. İstemediğin bir iş ise işkence gibidir. Bütün hayat enerjini emer. Ne istediğine oturup düzgün karar vermen gerekiyor.

Bu arada uzay bilim işleri bizim ülkede tutmaz. Ülkeyi yöneten zihniyetin o taraklarda bezi yok. Doktor olarak iş edinirsin ama uzay bilim kuşkulu. Senin için zor bi karar. Her zaman hayallerin peşinden gitmek gerekir ama gerçekleri de unutmamak lazım. "Hayaller, hayatlar" :)

Bu arada uzay bilim işleri bizim ülkede tutmaz. Ülkeyi yöneten zihniyetin o taraklarda bezi yok. Doktor olarak iş edinirsin ama uzay bilim kuşkulu. Senin için zor bi karar. Her zaman hayallerin peşinden gitmek gerekir ama gerçekleri de unutmamak lazım. "Hayaller, hayatlar" :)

İş var. Burada sıkıntı daha çok bölüm ile alakalı.

Yeni bir bölüm. Makinenin daha özelleşmiş hali, aynı Uçak gibi. Sorun ise, şu an sektörde bu alandan mezun olmuş kişilerin yapacağı işleri, makineciler de yapıyor.

Oturmasına daha çok var. Yoksa güzel bir bölüm. Sadece çok az ve sağlam üniversitelerde var.

İş var. Burada sıkıntı daha çok bölüm ile alakalı.

Yeni bir bölüm. Makinenin daha özelleşmiş hali, aynı Uçak gibi. Sorun ise, şu an sektörde bu alndan mezun olmuş kişilerin yapacağı işleri, makineciler de yapıyor.

Oturmasına daha çok var. Yoksa güzel bir bölüm. Sadece çok az ve sağlam üniversitelerde var.
Bölümün güzelliğinden kuşkum yok fakat karşılığını alabileceğinden emin değilim. Malum o taraflara çok yatırım yapan bir ülke değiliz. Başka ülkede olsa düşünmeden oku diyebilirdim. Teknik detaylarını fazla bilmem. Sadece yüzeysel olarak ne olduğunu gördüğüm kısma yorum yapıyorum. Belki gördüğümden daha derin iş bölümü vardır.

Bölümün güzelliğinden kuşkum yok fakat karşılığını alabileceğinden emin değilim. Malum o taraflara çok yatırım yapan bir ülke değiliz. Başka ülkede olsa düşünmeden oku diyebilirdim.

Başka ülkelerde böyle bir bölümün olduğunu sanmıyorum pek.

Makine makinedir. Uzay, uçak onun içindedir. Ülkede yatırım var. Ancak bu yatırım şu an Makine mühendislerine gidiyor.

Uzay için daha fazla gelişmemiz gerek.

Başka ülkelerde böyle bir bölümün olduğunu sanmıyorum pek.

Makine makinedir. Uzay, uçak onun içindedir. Ülkede yatırım var. Ancak bu yatırım şu an Makine mühendislerine gidiyor.

Uzay için daha fazla gelişmemiz gerek.
Uzay için daha fazlanın çok daha fazlası gelişmemiz gerek. Bölümün diğer ülkelerde var olduğunu ben de söyleyemem. Bilmediğim bir konu hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Bölümün adı Uzay Bilim olduğu için mantıksal olarak uzayla işi olmayan bir ülkede olduğumuzdan pek doğru bir seçim olmayacağı görüşündeyim. Ama dediğim gibi detaylarını bilmediğim için yorum yapamam. Uzay harici konular ile de ilgileniyorlarsa bilgim yok. Yanlış yönlendirme olmasın. Ama düşündüğüm gibi ise o zaman tercih etmemesi gereken bir bölüm.

Tıp sevmiyorsan okuma 7 sene okuyacaksın koskoca 7 seneni çöp edersin tıp sevmiyorsan. Ve geri kalan hayatında da sevmediğin bir işi yaparsın. Uzay yerine temel mühendislikler çok daha mantıklı bilgisayar, ee, makine, endüstri arasında seçim yap bence iş olanağı açısından daha rahat olursun. Ayrıca kendinde 2K 3K kadar yapacak kapasite görüyorsan mezuna kalabilirsin ama şu anki sıralamandan sonra 10k yaparsan mezun senende mezuna kaldığına değmez yani. ODTÜ İTÜ gibi üniversiteler her zaman avantaj sağlar. Eğer mezuna kalmak istemiyorsan da sıralamanla güzel bir mühendislik gelir.

Doktorlukta iş ve para garantisi olduğunu kim dedi?

Nasip ve rızık Allah'tandır. Her ne kadar ailen olsa da, seçimini kendine göre yapmalısın.

Uzay seçme. Makine / elektrik & elektronik / bilgisayar gibi ana bölümlerden tercih yap.

18K'da İTÜ ya da yıldız gelir herhalde. Geleceğin için sağlam yatırım olur. Zaten çalışan biriysen, daha 2. 3. sınıftan itibaren firmaların radarına girersin.

Saçma. Nitelikli mühendislik hala bu ülkenin en büyük ihtiyacı.

Diş'de atama kontenjanı yok bir kere. Mühendislik için boğaziçi ve bilkent mi?

Sabancı, koç, ODTÜ, İTÜ, YTÜ, Marmara, gtü nerede?

Azıcık mantık ya. Batmış dediğin ülkenin en canlı sektörü şu an.

Geliştirsin, elinden tutanı mı var? Akreditasyonları araştırmanı öneririm ayrıca.

Hocam istedigim bölüm ODTÜ uzay ve havacılık 6bin ile alıyor hem ODTÜ kampüsü ortami ve bölümü cok guzel bir yer izledigim videolara gore ise girme orani %93 mü neymis 50 küsur yerde calisabiliyorsunuz ama dediginiz gibi diger bolumler daha ileride ODTÜ güzel hocam onun için mezuna kalabilirim teşekkür ederim yorumunuz için.
Ailen bile olsa kimsenin senin eline bakmaya hakkı yok. Herkes kendi hayatını kurar. Başkaları için geleceğini belirleme. Evlenip kurduğun aileye mi bakacaksın, yoksa seni yetiştiren ailene mi? Yani senden böyle bir beklentileri olmasın, olamaz da.

Tıp konusuna gelecek olursam, aslında bu tür bir mesleğin insanın içinde olması lazım. Yani doğuştan ilgi duymak gerekir veya en azından kan tutmaması gerekir :) sanatçı gibi ellere hakim olmakta gerekiyor. Çünkü insanlar sana canını emanet edecek. Doktorluk kolay bir meslek değil. Ve doktor olmak için uzun eğitimler gerekiyor. Normal diğer bölümler gibi 4 yıl değil. 6 yıl okumak gerekiyor. Üstüne uzmanlık okurum dersen 10 yıla çıkar.

Eğitim zorluğunu bir kenara bırakırsak, insanların dertlerine çare olmak iç huzuru sağlar. Mutluluk veren bir durum. Şahsen doktor olmak isterdim. Ama Türkiye'de binbir çeşit insan var. İllaki sabrı zorlayan durumlar olacaktır. Kazandırdığı parayı ve insanlara yardım etmenin verdiği mutluluğu göz önünde bulundurursak seçmeye değer bir meslek. Ayrıca saygı görebileceğin bir meslek.

Yalnız hayat senin unutma. İstemediğin bir meslek mutsuzluğuna yol açar. Sevilen mesleği yapmanın tadı başkadır. İş olarak değil eğlence olarak görürsün. İstemediğin bir iş ise işkence gibidir. Bütün hayat enerjini emer. Ne istediğine oturup düzgün karar vermen gerekiyor.

Bu arada uzay bilim işleri bizim ülkede tutmaz. Ülkeyi yöneten zihniyetin o taraklarda bezi yok. Doktor olarak iş edinirsin ama uzay bilim kuşkulu. Senin için zor bir karar. Her zaman hayallerin peşinden gitmek gerekir ama gerçekleri de unutmamak lazım. "hayaller, hayatlar" :)

Teşekkürler hocam haklısınız buradaki kararin benim olmasinın lazim bölüm için bilgileri yukari yazdim teşekkür ederim :)
Tıp sevmiyorsan okuma 7 sene okuyacaksın koskoca 7 seneni çöp edersin tıp sevmiyorsan. Ve geri kalan hayatında da sevmediğin bir işi yaparsın. Uzay yerine temel mühendislikler çok daha mantıklı bilgisayar, ee, makine, endüstri arasında seçim yap bence iş olanağı açısından daha rahat olursun. Ayrıca kendinde 2K 3K kadar yapacak kapasite görüyorsan mezuna kalabilirsin ama şu anki sıralamandan sonra 10k yaparsan mezun senende mezuna kaldığına değmez yani. ODTÜ İTÜ gibi üniversiteler her zaman avantaj sağlar. Eğer mezuna kalmak istemiyorsan da sıralamanla güzel bir mühendislik gelir.

Hocam 18k dayim ben guzel muhendislikler gelmiyor açıkçası kalsam 2 3 k yaparim ama bana ailem hocalarim guvenmiyor.

Geri
Yukarı