Mezuna kalmak mantıklı mı?

Jefitou

Hectopat
  • 24 Türkçe neti.
  • 16 mat neti.
  • 11, 5 sosyal.
  • 10 fen.
  • 73, 75 dil.

Çok komik netler, sinirden titriyorum ama olmadıysa da cehennem olsun daha artık. Ne yapayım ben şimdi? Mühendislik istiyorum ben. Şimdi bunu kaldırıp çöpe atıp adam gibi bir sayısalı mı çalışayım şimdi? 12. sınıfım bu arada mezun değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • 24 Türkçe neti.
  • 16 mat neti.
  • 11, 5 sosyal.
  • 10 fen.
  • 73, 75 dil.

Çok komik netler, sinirden titriyorum ama olmadıysa da cehennem olsun daha artık. Ne yapayım ben şimdi? Mühendislik istiyorum ben. Şimdi bunu kaldırıp çöpe atıp adam gibi bir sayısalı mı çalışayım şimdi? 12. sınıfım bu arada mezun değil.
İstediğin yer tutuyorsa oraya git tutmuyorsa mezuna kal.

• 24 Türkçe neti.
  • 16 mat neti.
  • 11, 5 sosyal.
  • 10 fen.
  • 73, 75 dil.

Dostum selam mühendis olmak istiyorsan neden dilden giriyorsun ki? Hayata bir kere geleceksin ve yapmak istediğin şeyi olabildiğince erken fark edip ona göre bir yol haritası çizmen önemli. 1-2 sene dişini sıkıp çalışıp istediğin bölümü kazanmak emin ol ilerideki hayatında sana çok fazla fayda sağlayacak. Bence mezuna kalıp sayısal çalışarak istediğin mühendisliği kazanmaya çalışmalısın. Burada sorulacak en önemli soru "Gerçekten çalışacak mısın?". Eğer cevabın evetse ve maddi durumunda elverişliyse bir sene, iki sene mezuna kalmak ile bir şey kaybetmezsin. Ama mezuna kaldıp yine yakın sıralamalar elde edeceksen kaybettiğin yılla yazık olur.

Son düzenleme:
Dostum selam mühendis olmak istiyorsan neden dilden giriyorsun ki? Hayata bir kere geleceksin ve yapmak istediğin şeyi olabildiğince erken fark edip ona göre bir yol haritası çizmen önemli. 1-2 sene dişini sıkıp çalışıp istediğin bölümü kazanmak emin ol ilerideki hayatında sana çok fazla fayda sağlayacak. Bence mezuna kalıp sayısal çalışarak istediğin mühendisliği kazanmaya çalışmalısın. Burada sorulacak en önemli soru "gerçekten çalışacak mısın?". Eğer cevabın evetse ve maddi durumunda elverişliyse bir sene, iki sene mezuna kalmak ile bir şey kaybetmezsin. Ama mezuna kaldıp yine yakın sıralamalar elde edeceksen kaybettiğin yılla yazık olur.

Çünkü seçtiğim zamandaki zihniyetim şimdikinden farklıydı. 9-10 sınıfta dünyayı umursamıyordum, gelecek hakkında çok pesimist fikirlerim vardı. Bari ingilizcem iyi İngilizce seçelim bakalım kafasıyla seçmiştim, sırf bölüm olsun diye. Sayısal bölümü İngilizce okuyarak da olur diye düşünüyordum ama bir yandan da bir korku vardı yapamam ben zaten diye. Çok ama çok sonradan motive olup insan gibi düşünebildim o zaman da YKS'ye 2 ay kalmıştı. Şu anda içimde bir boşluk var, TYT Türkçede okuma anlamam sıfır, AYT fen ve mat yok. Sıfırdan 365 günde yapılacabilecek şeyler ama... Çok pişmanım. Sıralamalar herkesin kötü gelirse İstanbul üniversitesi tercümanlık seçebilirim belki ama okumam yine de. Bir de ben şimdi ne yapayım? Daha 18 değilim. 18 olan bir arkadaşım var okumuyor, onun yanına çalışmaya gidip günlük kalan 5 6 saatte de çalışayım bari diyorum. Hem serserilik yapmam zamanım çöp olmaz diye. Mezun senesi oldu çöp oldu, 1 sene sırf sınav kazası oldu diye sırf ders çalışmak da akıl karı olmaz diye düşünüyorum. Yani 1 sene hayatımdan sırf hata yaptım, diğer 1 seneyi de onu telafi edeyim gibi bir psikolojim de olmaz.

Çünkü seçtiğim zamandaki zihniyetim şimdikinden farklıydı. 9-10 sınıfta dünyayı umursamıyordum, gelecek hakkında çok pesimist fikirlerim vardı. Bari İngilizcem iyi İngilizce seçelim bakalım kafasıyla seçmiştim, sırf bölüm olsun diye. Sayısal bölümü İngilizce okuyarak da olur diye düşünüyordum ama bir yandan da bir korku vardı yapamam ben zaten diye. Çok ama çok sonradan motive olup insan gibi düşünebildim o zaman da YKS'ye 2 ay kalmıştı. Şu anda içimde bir boşluk var, TYT Türkçede okuma anlamam sıfır, AYT fen ve mat yok. Sıfırdan 365 günde yapılacabilecek şeyler ama... Çok pişmanım. Sıralamalar herkesin kötü gelirse İstanbul üniversitesi tercümanlık seçebilirim belki ama okumam yine de. Bir de ben şimdi ne yapayım? Daha 18 değilim. 18 olan bir arkadaşım var okumuyor, onun yanına çalışmaya gidip günlük kalan 5 6 saatte de çalışayım bari diyorum. Hem serserilik yapmam zamanım çöp olmaz diye. Mezun senesi oldu çöp oldu, 1 sene sırf sınav kazası oldu diye sırf ders çalışmak da akıl karı olmaz diye düşünüyorum. Yani 1 sene hayatımdan sırf hata yaptım, diğer 1 seneyi de onu telafi edeyim gibi bir psikolojim de olmaz.

İnsanlar hata yapar, küçük yaşlarda daha da meyilli olurlar. Daha 18 yaşında bile değilsin, bu çok iyi bir şey. Üniversite okuduktan sonra aslında o mesleği yapmak istemediğini de fark edebilirdin, erken fark etmişsin. İnsan hayatında 1 sene çok uzun bir zaman dilimi değil. Örnek olarak 25 sene yapmak yerini 24 sene yapmış oluyorsun mesleği mezuna kalırsan. Gözünü 1 yıl korkutmasın.

Eğer mühendis olmak istiyorsan en doğru tercih bir üniversiteye gidip eğitimini almak olur. Aklında "İyi bir yerde okumayacaksam üniversiteye gitmek vakit kaybı olur mu?" diye bir soru varsa, cevabı hayır. İyi okullarda okumak insana tabii ki çok şey katar ama yapacağın mesleği seversen ve yeterince çalışma azmin varsa iyi bir mühendis olabilirsin. İyice düşün taşın, çalışmaya kesin olarak karar verirsen mezuna kalıp mühendislik kazanmaya çalış. İstemediğin bir bölümü yazarak sadece günü kurtarırsın çünkü. Umarım istediğin şeyleri başarırsın; tabii istemekle bitmiyor, isteklere ulaşmak için çalışmak da lazım. Biraz fazla durdum "çalışma" konusunda ama umarım anlatabilmişimdir önemini. Başarılar şimdiden 🙂.

İnsanlar hata yapar, küçük yaşlarda daha da meyilli olurlar. Daha 18 yaşında bile değilsin, bu çok iyi bir şey. Üniversite okuduktan sonra aslında o mesleği yapmak istemediğini de fark edebilirdin, erken fark etmişsin. İnsan hayatında 1 sene çok uzun bir zaman dilimi değil. Örnek olarak 25 sene yapmak yerini 24 sene yapmış oluyorsun mesleği mezuna kalırsan. Gözünü 1 yıl korkutmasın.

Eğer mühendis olmak istiyorsan en doğru tercih bir üniversiteye gidip eğitimini almak olur. Aklında "İyi bir yerde okumayacaksam üniversiteye gitmek vakit kaybı olur mu?" diye bir soru varsa, cevabı hayır. İyi okullarda okumak insana tabii ki çok şey katar ama yapacağın mesleği seversen ve yeterince çalışma azmin varsa iyi bir mühendis olabilirsin. İyice düşün taşın, çalışmaya kesin olarak karar verirsen mezuna kalıp mühendislik kazanmaya çalış. İstemediğin bir bölümü yazarak sadece günü kurtarırsın çünkü. Umarım istediğin şeyleri başarırsın; tabii istemekle bitmiyor, isteklere ulaşmak için çalışmak da lazım. Biraz fazla durdum "çalışma" konusunda ama umarım anlatabilmişimdir önemini. Başarılar şimdiden 🙂.

Çok teşekkürler. Siz mühendis misiniz peki?🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı