Micron 1100 1TB SSD yavaşlama ve çökme

bariscanoztas

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
Micron 1100 1TB
Anakart
DELL
Herkese merhaba, 2 hafta önce sistemime 1TB Micron SSD takıp Windows 10 formatladım. Bu süre boyunca sıkıntısız kullandığım SSD son 2 gündür yavaşlama, oyunlarda ve masaüstünde anlık donma, mavi ekran gibi hatalar veriyor. Ayrıca Steam'dan güncelleme yaparken hata alabiliyorum. SSD'nin bozulduğunu düşünmek istemiyorum o yüzden konu açtım belki yardımcı olabilirsiniz.
Ek bilgi: Ramler'de sıkıntı yok, 2 adet SATA portu 3 adet de SATA kablosu denedim durum aynı. As SSD testinde bazen yazma hızı olarak 2-3 bazen 8 aldığım durumlar oluyor disk markta ise yavaşlıktan dolayı testi başlatamadığı bile oldu.

Güncelleme: Dün gece windowsta bile dolaşamıyordum şu an oyun oynarken ve steamdan birşey indirirken bilgisayar donup mavi ekran veriyor.

IMG_6619.JPG

IMG_6620.JPG

IMG_6621.JPG

IMG_6622.JPG

IMG_6623.JPG

IMG_6625.JPG

IMG_6627.JPG

IMG_6628.JPG

Son düzenleme:
SSD'yi nereden satın aldınız? Geçenlerde yine benzer bir konuda kullanılmış SSD satılmış bir arkadaş vardı ona benziyor. 13TB veri yazılması doğru ise SSD kullanılmış olabilir. Siz 2 haftada 13TB veri yazmış olabilir misiniz?

SSD'yi nereden satın aldınız? Geçenlerde yine benzer bir konuda kullanılmış SSD satılmış bir arkadaş vardı ona benziyor. 13TB veri yazılması doğru ise SSD kullanılmış olabilir. Siz 2 haftada 13TB veri yazmış olabilir misiniz?
SSD evde duruyordu veri depolama için kullanılıyordu ben SSD'ye format atıp kullanmaya başladım.

Anladım o zaman o konu elendi. Firmware güncelleme deneyebilirsiniz. Belki bozuk blok oluşmuş olabilir. HD Tune ile tarama yaptınız mı?
bir tane firmware güncellemesi buldum ancak hata vs. verdi yapıp yapmadığından tam emin değilim. HD Tune ile test yapmadım hemen yapıp paylaşıyorum.
Anladım o zaman o konu elendi. Firmware güncelleme deneyebilirsiniz. Belki bozuk blok oluşmuş olabilir. HD Tune ile tarama yaptınız mı?
hızlı tarama sonuçlarına göre SSD'de sıkıntı yok, şu an tam tarama yapıyorum. Health sekmesinde ise şu gözüme çarptı;
ssd health 2.PNG
Micron'un uygulamasını buldum Firmware güncellemesi yapacağım. Unexpected power loss improvements diyor sanırım çözümüm bu olabilir.

fw.PNG
fw.PNG

Son düzenleme:
Bir tane Firmware güncellemesi buldum ancak hata vs. verdi yapıp yapmadığından tam emin değilim. HD Tune ile test yapmadım hemen yapıp paylaşıyorum.

Hızlı tarama sonuçlarına göre SSD'de sıkıntı yok, şu an tam tarama yapıyorum. Health sekmesinde ise şu gözüme çarptı;
Eki Görüntüle 1420896
Micron'un uygulamasını buldum Firmware güncellemesi yapacağım. Unexpected Power loss improvements diyor sanırım çözümüm bu olabilir.

Eki Görüntüle 1420918Eki Görüntüle 1420918

Uygulama ile deneyin bakalım sonuç ne olacak. Sorun anakart kaynaklı da olabilir. Kablo ve port değişikliği denedim demişsiniz zaten. Belki güç kablosunu da değiştirip deneyebilirsiniz.

Uygulama ile deneyin bakalım sonuç ne olacak. Sorun anakart kaynaklı da olabilir. Kablo ve port değişikliği denedim demişsiniz zaten. Belki güç kablosunu da değiştirip deneyebilirsiniz.
uygulama ile güncelledim ve kendi uygulamasındaki sağlık testini yaptım herşey sorunsuz ancak hala aynı durum var. şöyle güncel fotoları bırakıyım;
hız.PNGyazma hatası.PNG
düşük.PNG

Uygulama ile güncelledim ve kendi uygulamasındaki sağlık testini yaptım her şey sorunsuz ancak hala aynı durum var. Şöyle güncel fotoları bırakıyım;
Eki Görüntüle 1421072Eki Görüntüle 1421073
Eki Görüntüle 1421070

Ben de biraz nette bakındım. Buradaki eski konuları da okudum. Bu sorunu yaşayanlar genelde anakart değişikliği ile sorunu çözmüşler fakat nette yaptığım araştırmada kesin sebep anakarttır gibi bir ifadeyle de karşılaşmadım. Belki Secure Erase sorununuzu çözebilir fakat verileniz tamamen silinecektir.

Buradaki rehberden okuyarak bakabilirsiniz.

Ben de biraz nette bakındım. Buradaki eski konuları da okudum. Bu sorunu yaşayanlar genelde anakart değişikliği ile sorunu çözmüşler fakat nette yaptığım araştırmada kesin sebep anakarttır gibi bir ifadeyle de karşılaşmadım. Belki Secure Erase sorununuzu çözebilir fakat verileniz tamamen silinecektir.

Buradaki rehberden okuyarak bakabilirsiniz.

teşekkür ederim sanırım son seçeneğim bu.

Son güncelleme; SSD'nin güç kablolarıyla oynadım ve şuanlık bir sıkıntı yok, power supplynin 1 kablosuna hiç elektrik gitmiyordu diğerleri de pek stabil değildi sanırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı