Microsoft, Activision Blizzard’ı 68.7 Milyar Dolara Satın Alıyor

Forza ve Halo dışında büyük yapımları yok. Kendi stüdyolarında oyun yapma konusunda bir Sony değil asla. Yıllarca çok denediler baktılar olmuyor, alım aşamasına geçtiler. Bu arada bunu firmayı yermek için söylemiyorum, oyun bölümüne epey yatırım yapıyor çünkü Xbox. Sadece kendi bünyesinde oyun üretmek konusunda başarılı değil. Kolay bir iş de değil zaten. Amazon bile o kadar para basmasına rağmen altından kalkamadı bir türlü.
Aslına bakarsanız gerek de kalmıyor çok. Hazırı varken riske girmek saçma bence.
Çok tepki çekerler, böyle bir şey yapmaları zararlarına olur bence.
Kesinlikle exclusive olacak bence. Zararlarına da olmaz şahsen. Sadece Playstation'a çıkmayacak oyunlar. Microsoft asla pc tarafına yayınlamayı bırakmaz.

Hocam şimdi anlamadım. Xbox Activision'ın hepsini mi satın aldı yoksa Blizzard stüdyosunu mu satın aldı?

Activision ile Blizzard ortak şirketler. Microsoft bu şirketi satın aldı, Xbox ise Microsoft firmasına ait bir marka.

Aslına bakarsanız gerek de kalmıyor çok. Hazırı varken riske girmek saçma bence.

Kesinlikle exclusive olacak bence. Zararlarına da olmaz şahsen. Sadece Playstation'a çıkmayacak oyunlar. Microsoft asla pc tarafına yayınlamayı bırakmaz.
En çok tepkiyi PS tarafında çeker muhtemelen. Bu da ortalığın karışacağının ve fiyatların biraz değişikliğe uğrayacağının göstergesi kanımca.

Hazırı satın almak da tekelleşmeye gidiyor işte. Rekabeti öldürüyor. Bugün Apple'ın satın alamayacağı firma çok az. Rekabet Kurulu da bu yüzden var aslında. NVIDIA, ARM'ı satın almak için anlaştığı zaman Rekabet Kurulu inceleme başlatmıştı. O dava halen devam ediyor sanırım.

En çok tepkiyi PS tarafında çeker muhtemelen. Bu da ortalığın karışacağının ve fiyatların biraz değişikliğe uğrayacağının göstergesi kanımca.
Ben Tepki çekeceklerini de sanmıyorum. Biz The Last of us oynayamazken gidip ortalığı karıştırıyor muyuz ? Karıştırmıyoruz. Ancak PS sahipleri özellikle Avrupa ve ABD tarafında üzülebilir :( .

Geri
Yukarı