Microsoft, Discord Satın Alımı İçin 10 Milyar Dolar Teklif Etti

Linux'a dayatıyorlar Windows 10'u hocam. Linux'a çevirecekler ileride, demedi demeyin. :)
Windows 10X projesi ile NT Kernel'den uzaklaşıyor hatta uzaklaştı bile. O çoğu insanın hasret kalacağı .exe dosyaları tarihe karışacak.
NT çekirdeğinden uzaklaşmadılar. Windows 10X halen NT çekirdeğini kullanıyor.
NT çekirdeğinin biraz farklı bir halini kullanıyorlar. ARM'ye uyarladıkları için Win32 desteği yok şu an. Win32 desteğini getirmek için de uğraşıyorlar. Hatta bu yüzden proje 2021 sonuna ertelendi. Microsoft kolay kolay vazgeçmez NT'den. :)

NT çekirdeğinden uzaklaşmadılar. Windows 10X halen NT çekirdeğini kullanıyor.
NT çekirdeğinin biraz farklı bir halini kullanıyorlar. ARM'ye uyarladıkları için Win32 desteği yok şu an. Win32 desteğini getirmek için de uğraşıyorlar. Hatta bu yüzden proje 2021 sonuna ertelendi. Microsoft kolay kolay vazgeçmez NT'den. :)

Uzaklaşıyor dedim hocam zaten. Modifiye edilmiş bir kernel olduğunun farkındayım.

Kullanıcı: Hobilerin ne?

Microsoft: Şirket satın almak.

Şakayı geçersek, bence iyi bir haber çünkü Microsoft diğer firmalar gibi aldığı firmayı batırmıyor tam tersi çok güzel bir taktik ile eskisinden iyi hale getiriyor. Ama bir yandan da herkesi kendine bağımlı ediyor bu da ne kadar iyi bilinemez.

Microsoft, Discord'u satın alırsa muhtemelen gerçekleşecek şeyler:
  • Ekip olduğu gibi kalır. Microsoft, şirket satın alıp ekibini dağıtan bi' firma değil.
  • Uygulamada değişen bir şey olmaz, olan değişiklikler de iyi yönde olur (belirli entegrasyonlar gibi).
  • Xbox'ta ve Windows Mağazası'nda Discord uygulaması erişilebilir hale gelir.
  • Nitro'ya ülkelere özel fiyatlandırma çekilir ve Nitro, Gamepass Ultimate'a dahil edilir.
  • Microsoft hesabıyla eşleştirme getirilir fakat zorunlu kılınacağını hiç sanmıyorum, Discord'un halihazırda iyi bir hesap koruması mevcut.
  • Discord'daki bazı özelliklerin Windows'a entegre edilebilme ihtimali bile var, Xbox Gamebar'a mesela.
  • Zaten büyük bir meblağ teklif ediliyor, üstüne Dünya'nın önde gelen şirketlerinden biri arkalarına almış olacaklar. Önleri maddi, manevi bayağı açılmış olacak. Yeniliklerin ve güncellemelerin daha hızlı gelmesi demek oluyor.
Tabii ki kötü bir senaryo gerçekleşemez mi, gerçekleşebilir fakat söz konusu Discord ise pek sanmıyorum açıkçası. Çünkü yeni bir girişim ya da ufak bir uygulama değil, arkasındaki ekip de aynı şekilde.

Bu arada, Minecraft oynamak için Skype'dan Discord'a geçen arkadaşlara sesleniyorum: Skype hala milyonlar tarafından, özellikle iş ve aile amacıyla kullanılan gayet başarılı bir uygulama. Battığı, iptal edildiği, rezil durumda olduğu falan yok.

Sizce olumlu mu etkilenir olumsuz mu?

Bence olumsuz etkilenir. Kimse kusura bakmasın da Microsoft aldığı her şeyi daha da kötü yaptı. Ayrıca alırlarsa ben Discord'un değişeceğinden eminim ayrıca daha da pahalanır ya da saçma özellikler eklenebilir.(benim görüşüm herkes farklı düşünebilir.)

Geri
Yukarı