Microsoft Edge 123 sürümüyle yapay zeka destekli video iyileştirme özelliği geldi

Makaleler
52
Microsoft Edge 123 sürümüyle yeni yapay zeka destekli video iyileştirme özellikleri kullanıma sunuldu.

Adsız.png

Video iyileştirme​

Microsoft Edge'deki Video iyileştirme özelliğiyle çevrimiçi izlediğiniz videoların kalitesini artırın. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı seçenekler sayesinde videolarınızı canlı modla daha net ve dinamik hale getirebilir veya doğru donanıma sahipseniz yapay zeka destekli süper çözünürlükle video kalitenizi daha da artırabilirsiniz.

3 seçenek ile geliyor:
  • Süper Çözünürlük
  • Canlı Mod
  • Grafik Sürücüsü İyileştirmesi
Canlı Mod ile Süper Çözünürlük arasındaki fark nedir?

Canlı mod, çoğu kullanıcının üst düzey GPU'lara ihtiyaç duymadan artırılmış video kalitesini deneyimlemesine olanak tanır. Öte yandan süper çözünürlük (ön izleme), bloklu sıkıştırma yapılarını kaldırarak ve video çözünürlüğünü yükselterek Microsoft Edge'de görüntülenen videoların kalitesini artırmak için makine öğrenimini kullanır, böylece bant genişliğinden ödün vermeden net ve net videoların keyfini çıkarabilirsiniz.

Süper Çözünürlük seçeneği için gereksinimler nelerdir?
  • Cihaz aşağıdaki grafik kartlarından (GPU'lar) birine sahiptir: NVIDIA RTX 20/30/40 serisi (NVIDIA sürücü > 528.24 ile) veya AMD RX5700-RX7900 serisi GPU'lar.
  • Video, 1080p çözünürlüğe eşit veya daha düşük çözünürlükte oynatılır.
  • Cihaz pil gücüyle çalışmıyor.
  • Videonun hem yüksekliği hem de genişliği 192 pikselden büyük.
  • Video, PlayReady veya Widevine gibi Dijital Hak Yönetimi teknolojileriyle korunmaz. Bu korumalı videolardan kareler, işlenmek üzere tarayıcı tarafından erişilemez.
Video kalitesini arttırmak için başka seçenek var mı?

Videoyu geliştir, kullanıcılara sunulan ve video geliştirme özelliklerine sahip belirli üçüncü taraf grafik kartı seçenekleri arasından seçim yapmanıza olanak tanıyan üçüncü bir seçeneğe sahiptir. Bu seçeneği kullanmak için, ayarlar içinde "Microsoft Edge'de videoları geliştir" seçeneğine gidin ve grafik sürücüsü geliştirme seçeneğini seçin.

İlgili ayarı Ayarlar > Sistem sekmesinden açabilirsiniz:

1711161280964.png

Akabinde yer alan mod seçenekleri:

1711161531908.png

Bug yoksa, PC geçici olarak çökmezse azıcık şaşarım.

Bu arada EDGE nin son 1-2 yılda ki haline hayran olanlardan biriyim. Eski explorer ve eski EDGE cidden kötüydü. Hayranım derken gelişimine. Ben kullanmıyorum kullanacağımı da hiç sanmam.
By Firefox Fan/User.

Opera GX'in RGX özelliğine benzettim ama bu daha başarılı gibi gözüküyor.

Bu kat ve kat basarili hocam Opera GX'i basarili bulmuyorum pek, ki 2 yil kullanmis birisi olarak.
Yani gamerlar icin ama adam masturbasyon icin ozel bir tus getirmisler komik :)
Edge ile kiyaslanamaz bile kullanmayi birakma sebebim ekranda cok buyuk anlik siyahlasmalar oluyordu ben de cozemedim ve degistim videolar da kasiyordu bu daha komik bilgisayarimda hiçbir problem olmamasina ragmen.
Cok bir esprisi kalmadi artik.

Güzel özellik gibi duruyor. Haberi görmesem sonsuza kadar haberim olmazdı sanırım. Teşekkür ediyorum.

Bu kat ve kat basarili hocam Opera GX'i basarili bulmuyorum pek, ki 2 yil kullanmis birisi olarak.
Yani gamerlar icin ama adam masturbasyon icin ozel bir tus getirmisler komik :)
Edge ile kiyaslanamaz bile kullanmayi birakma sebebim ekranda cok buyuk anlik siyahlasmalar oluyordu ben de cozemedim ve degistim videolar da kasiyordu bu daha komik bilgisayarimda hiçbir problem olmamasina ragmen.
Cok bir esprisi kalmadi artik.
Ben de gx sevmiyorum ve kullanmıyorum zaten haklısınız söylediklerinizde. RGX denemiştim sadece gx'de ama pek kullanılası bir özellik olarak gelmemişti gözüme. Ama edge'in bu yeni özelliği açıp kullanacağım türden olmuş ilk izlenimime göre videolarda ki etkisini beğendim gerçekten.

Ben de gx sevmiyorum ve kullanmıyorum zaten haklısınız söylediklerinizde. RGX denemiştim sadece Gx'de ama pek kullanılası bir özellik olarak gelmemişti gözüme. Ama Edge'in bu yeni özelliği açıp kullanacağım türden olmuş ilk izlenimime göre videolarda ki etkisini beğendim gerçekten.

Sadece keskinlik vererek ışığı arttırıyordu.
Edge kullanıyorum ve Tools bolumunde hala bilmedigim seyler var ve bu baslik ile yeni bir tanesini ogrendim.
Kim bilir bir sene sonra bile sadece bir sene, neler degisecek:)

Geri
Yukarı