Microsoft Edge 87.0.664.66 CPU kullanımı yüksek

keremkarakaya

Megapat
Yer
Istanbul
Herkese iyi forumlar.
Uzun zamandır Edge 87.0.664.66 sürümünü kullanıyordum. Chrome'a "Lanet gelsin, git artık." deyip veda etmiştim.
Az önce makarasına arkadaşlarla Among Us'a girelim dedik.
Nasıl olur bilgisayar kasıyor hem de dehşet derecede.
"Allah Allah, nasıl olur?" falan demeye başladık ve aklıma bugün yaptığım termal macun değiştirmem geldi. "Eyvah" dedim "bilgisayar yanıyor frekans düştü kesin" dedim.
Görev yöneticisi ve HW monitör'ü açtım hemen. İşlemci gayet düzgün frekansta, derecede çalışıyor ama ters giden bir şey vardı; Edge!
Tamı tamına işlemcinin %65'ini kapalı olmasına rağmen kullanıyordu. Nasıl kapattım, nasıl Chrome indirdim hatırlamıyorum.

Windows 10 iyi, güzel ama bu aksilikleri ne yapacağız, onu bilmiyorum.
Kapalı tarayıcı %65 CPU kullanıyordu. Bu nasıl mümkün olabilir ya?
İşlemcim i7-8550U 4.0GHz. Oynamadığım oyun kalmadı. Ben hayatımda ilk defa böyle bir şeyi tarayıcı tarafından yaşadım.
Uzun lafın kısası bir gün size de sürpriz yapabilir bu tarayıcı. Güvenmiyorum, önermiyorum.

Dizüstü bilgisayar olduğundan, tarayıcı işlemciye gömülü GPU ile çalışıyordur. Sen de yüksek GPU gücü gerektiren bir oyuna girince, tüm yük CPU biniyor. Zaten belirttiğin u işlemci, oyunlar için tasarlanan bir işlemci değil. Tarayıcı oyunu deyip geçmeyin. Çoğu tarayıcı oyunu, ortalama bir GPU gücü isteyebiliyor. O işlemciye gömülü GPU, bu oyunlar için tasarlanan bir GPU değil.

Tarayıcıyı harici GPU ile çalıştırmayı ayarla, donanım hızlandırma ayarını açık tut. Ya da oynadığın oyunun, harici uygulaması varsa uygulama ile indir oyna.
Ayrıca bağlantıda önerdiğim ayar ve uzantılara göz at.

Among Us girdik diyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı