Microsoft Edge artık Linux'ta erişilebilir

Merhaba, Edge'in Linux için de kullanılabilir olacağı bir süredir söyleniyordu.

Şimdilik sadece “DEV” versiyonunun uygun olduğu tarayıcının beta testleri de kısa bir süre içinde başlayacak.

Nasıl kurulur?

Öncelikle ilgili sayfaya buradan gidelim.
Download Microsoft Edge Insider Channels
edgeforlinux.png

Ben Ubuntu 20.04 kullanıyorum, kurulumu buna göre anlatacağım, Debian tabanlı dağıtımlar için de geçerlidir.
Dovnload'a bastıktan sonra DEB dosyasının indirilmesini bekleyelim.

İndirdiğimiz dizinin “İndirilenler” olduğunu varsayıyorum, siz ona göre değiştirirsiniz. Basit bir terminal koduyla kurulumu yapacağım, terminalle uğraşmak istemeyenler DEB dosaysına çift tıklayarak kuruluma başlayabilirler.
Bash:
sudo dpkg -i /home/kullaniciadi/İndirilenler/microsoft-edge-dev_88.0.680.1-1_amd64.deb
Gerekli bağımlılıkları dasudo apt install -f kodu ile yükleyebilirsiniz.
Kodu girdikten sonra kurulum başlayacaktır, uygulama tepsisinde bu şekilde görünmekte:
edge logo.png
Kurulum tamamlandığında ise bu sayfaya yönlendiriliyoruz.
Geri kalanı Windows sürümündeki Edge ile aynı. Bir de yeni sürüm olacağı için en son sürümden farklı bazı özellikler var(Web sayfasını uygulama olarak gösterme, Web capture gibi), bunlar da Linux'ta yayınlanmış olmasıyla bağlantılı olmadığı için sadece değinip geçiyorum.
Kararlı sürüm çıkana kadar Edge'i buradan deneyebilirsiniz, sormak istediğiniz bir şey varsa konu altında cevaplayabilirim bilgim yettiğince.

Okuduğunuz için teşekkür eder, iyi sosyaller dilerim.

Son düzenleme:
Açıkçası ne Linux kullanıyorum ne de Edge ama sistemime çok gerekmedikçe Microsoft yapımı bir program sokmam (VS Code ve diğer açık kaynak progamları dışında) Linux kullansaydım.
Başlık güzel ona lafım yok :D.
Ben kararlı sürümü bekliyorum, çıkar çıkmaz kurulum yaparım muhtemelen :)

Yeni konular

Geri
Yukarı