Rehber Microsoft Edge Tarayıcısında ECH (Encrypted Client Hello) Nasıl Açılır?

Saphyra

Picopat
ECH (Encrypted Client Hello) Nedir?
Girdiğiniz sitelerin domainlerinin şifrelenmesini sağlayan özelliktir. Yani siz Technopat Sosyal adresine girdiğinizde internet trafiğini görebilen kişi sadece Technopat'ın ip adresini görebilir yani Technopat'ın ip adresinden fazlasını okuyamaz ve göremez. ISS'ler tarafında şirket çalışanlarının bunu yaptığını çoğu kişi bilir. ECH kullanırsanız çevrimiçi aktiviteleriniz daha güvenli olur.

Microsoft Edge'de ECH Nasıl Aktif Edilir?
Masaüstünde Microsoft Edge kısayolunu buluyoruz ve sağ tıklayıp Özellikler kısmına giriyoruz.
Hedef yazan yerde yazının en sonuna gidip bir boşluk bırakarak -enable-features=EncryptedClientHello komutunu kopyala yapıştır yapıyoruz.

2.PNG

Adres çubuğuna tıklıyoruz ve edge://flags/ yazıp Edge ayarlarına giriyoruz.
Arama kısmından bunu aratıyoruz dns-https-svcb ve ayarı Enabled olarak ayarlıyoruz.

3.PNG

Sağ üst kısımdan Edge ayarlarını açıyoruz ve Gizlilik, arama ve hizmetler bölümüne giriyoruz.
Web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın altında Hizmet sağlayıcısı seçin bölümünde alttaki boşluğa tıklayıp Cloudflare (1.1.1.1) seçiyoruz.

1.PNG

Son olarak Microsoft Edge'yi yeniden başlatıyoruz ve aşağıdaki sitelerden kontrol ediyoruz.
Welcome to ECH! (You are using ECH yazıyorsa ECH aktiftir.)
Welcome to defo.ie (Success yazıyorsa ECH aktiftir.)
(Secure SNI yazıyorsa ech aktiftir.)

Bu özellik tarayıcılarda şu an beta durumundadır.

Ne yazık ki aktif edemedim bir türlü ya masaüstümde Edge kısayolu yok başlattaki Edge sürükle bırak yaptım o kısayola yazdım olmadı msedge.exe masaüstüne kısayol gönderdim ona yaptım olmadı acaba kısayolu nasıl atabilirim masaüstüne?

Ne yazık ki aktif edemedim bir türlü ya masaüstümde Edge kısayolu yok başlattaki Edge sürükle bırak yaptım o kısayola yazdım olmadı msedge.exe masaüstüne kısayol gönderdim ona yaptım olmadı acaba kısayolu nasıl atabilirim masaüstüne?
C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application bölümüne gidin (Windows nereye kurulu ise o diski seçin bende C'ye kurulu olduğu için böyle yazdım) msedge sağ tıklayıp kısayol oluşturun zaten masaüstüne atar ondan sonra konuda yazılanları uygulayın enable yazdığınız kısayoldan Edge'yi başlatın ve sitelerden kontrol edin. Eğer yine aktif olmassa yapabileceğim bir şey yok, desteklemiyor olabilir.

Hangi kısayola enable komutunu girdiyseniz o kısayoldan başlatmanız gerekir. Diğer türlü ECH aktif olmuyor çünkü Firefox gibi ECH özelliği tarayıcı içine entegre değil.

Ayrıca ECH'nin çalışması için Edge'deki Açılış Desteği özelliğini kapatmanız gerekir.

Son düzenleme:
ech (encrypted Client hello) nedir?
Girdiğiniz sitelerin domainlerinin şifrelenmesini sağlayan özelliktir. Yani siz Technopat Sosyal adresine girdiğinizde internet trafiğini görebilen kişi sadece Technopat'ın IP adresini görebilir yani Technopat'ın IP adresinden fazlasını okuyamaz ve göremez. ISS'ler tarafında şirket çalışanlarının bunu yaptığını çoğu kişi bilir. Ech kullanırsanız çevrimiçi aktiviteleriniz daha güvenli olur.

Microsoft Edge'de ech nasıl aktif edilir?
Masaüstünde Microsoft Edge kısayolunu buluyoruz ve sağ tıklayıp özellikler kısmına giriyoruz.
hedef yazan yerde yazının en sonuna gidip bir boşluk bırakarak -enable-features = encryptedclienthello komutunu kopyala yapıştır yapıyoruz.

Eki Görüntüle 1775047

Adres çubuğuna tıklıyoruz ve Edge://flags/ yazıp Edge ayarlarına giriyoruz.
Arama kısmından bunu aratıyoruz DNS-HTTPS-svcb ve ayarı enabled olarak ayarlıyoruz.

Eki Görüntüle 1775050

Sağ üst kısımdan Edge ayarlarını açıyoruz ve gizlilik, arama ve hizmetler bölümüne giriyoruz.
web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın altında hizmet sağlayıcısı seçin bölümünde alttaki boşluğa tıklayıp Cloudflare (1.1.1.1) seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1775048

Son olarak Microsoft Edge'yi yeniden başlatıyoruz ve aşağıdaki sitelerden kontrol ediyoruz.
Welcome to ECH! (you are using ech yazıyorsa ech aktiftir.)
Welcome to defo.ie (success yazıyorsa ech aktiftir.)
(secure snı yazıyorsa ech aktiftir.)

Eki Görüntüle 1941244

Bende böyle çıktı olmamış mı?

1694475875641.png

Dosya Ekleri

• 1694475860411.png
    1694475860411.png
    94,1 KB · Görüntüleme: 62
ECH (Encrypted Client Hello) Nedir?
Girdiğiniz sitelerin domainlerinin şifrelenmesini sağlayan özelliktir. Yani siz Technopat Sosyal adresine girdiğinizde internet trafiğini görebilen kişi sadece Technopat'ın ip adresini görebilir yani Technopat'ın ip adresinden fazlasını okuyamaz ve göremez. ISS'ler tarafında şirket çalışanlarının bunu yaptığını çoğu kişi bilir. ECH kullanırsanız çevrimiçi aktiviteleriniz daha güvenli olur.

Microsoft Edge'de ECH Nasıl Aktif Edilir?
Masaüstünde Microsoft Edge kısayolunu buluyoruz ve sağ tıklayıp Özellikler kısmına giriyoruz.
Hedef yazan yerde yazının en sonuna gidip bir boşluk bırakarak -enable-features=EncryptedClientHello komutunu kopyala yapıştır yapıyoruz.

Eki Görüntüle 1775047

Adres çubuğuna tıklıyoruz ve edge://flags/ yazıp Edge ayarlarına giriyoruz.
Arama kısmından bunu aratıyoruz dns-https-svcb ve ayarı Enabled olarak ayarlıyoruz.

Eki Görüntüle 1775050

Sağ üst kısımdan Edge ayarlarını açıyoruz ve Gizlilik, arama ve hizmetler bölümüne giriyoruz.
Web sitelerinin ağ adreslerini arama yöntemini belirlemek için güvenli DNS kullanın altında Hizmet sağlayıcısı seçin bölümünde alttaki boşluğa tıklayıp Cloudflare (1.1.1.1) seçiyoruz.

Eki Görüntüle 1775048

Welcome to ECH! (You are using ECH yazıyorsa ECH aktiftir.)
Welcome to defo.ie (Success yazıyorsa ECH aktiftir.)
(Secure SNI yazıyorsa ech aktiftir.)

Android için Kiwi Browser'a gelmiş.

Yani siz Technopat Sosyal adresine girdiğinizde internet trafiğini görebilen kişi sadece Technopat'ın ip adresini görebilir yani Technopat'ın ip adresinden fazlasını okuyamaz ve göremez. ISS'ler tarafında şirket çalışanlarının bunu yaptığını çoğu kişi bilir. ECH kullanırsanız çevrimiçi aktiviteleriniz daha güvenli olur.
Hocam ISS'ler hangi etkinlikleri görebilir normalde. ECH'yi açtım.

@yetiskin Modlu Windows veya Shutup10 tarzı gizlilik vb. artıran bir uygulama kullanmışsınız. Bu tarz uygulamalar, veri çekme potansiyeli olan ayarları kapatıyor. Varsayılan ayara döndürme varsa döndürün ve tarayıcıyı yeniden başlatın.

Yeni konular

Geri
Yukarı