Microsoft Edge ve Bing artık isteğe bağlı olarak kaldırılabilecek

Kimse de dememiş mağazadaki bazı uygulamalar Edge altında çalışıyor onlara ne olacak diye. Mesela Netflix Amazon gibi.

Kimse de dememiş mağazadaki bazı uygulamalar Edge altında çalışıyor onlara ne olacak diye. Mesela Netflix Amazon gibi.

Sadece Bedwars xD.

Gerçi arka planda çalışır yine.

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah razı olsun Microsoft abiden. Biraz erken oldu.
Bunu Microsoft kendi yapmıyor. Mahkeme kararı çıktı. Yapmak zorundalar, yoksa EU'da ürün satamazlar.
iPhone telefonumda bile Edge kullanıyorum alışkanlık meselesi biraz da sanırım Chrome'dan soğudum ben :D
Edge kağıt üstünde çok sağlammış gibi görünüyor ama bugün Piyasada onu katlayacak bir dünya tarayıcı var. Brave ve Vivaldi sadece 2 örnek.

Microsoft, Windows 10 ve 11'i Avrupa ekonomik alanı'nda bulunan dijital piyasalar yasası ile uyumlu hale getirmek için işletim sistemiyle halihazırda beraber gelen ve kaldırılamayan Edge ve Bing Search'ı artık kullanıcı isteğiyle kaldırma imkanı sunacak. Bununla beraber sistemle beraber gelen yerleşik -kaldırılamayan- başka uygulamaları da kaldırma fırsatı olacak (telefon bağlantısı, kamera gibi). Ayrıca haberler akışındaki Widget'ları da istediğiniz gibi kontrol edebileceksiniz.

Kaldırılabilecek uygulamaların tam listesi:
  • Kamera
  • Cortana
  • Microsoft Bing'den web araması (sadece aea bölgelerinde geçerli)
  • Microsoft Edge (sadece aea bölgelerinde geçerli)
  • Fotoğraflar
Bu değişiklikler hem Windows 10, hem de Windows 11'e gelecek. Değişikliklerin 6 Mart 2024'e kadar uygulanması bekleniyor. Ülkemizde uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil.

Kaynak: Windows 11 Users Will Finally Be Able to Uninstall Microsoft Edge, Bing, and Disable Ads
Previewing changes in Windows to comply with the Digital Markets Act in the European Economic Area

Bu kadar erken olmasını beklemiyordum.

Chrome indir > “Edge artık çok hızlı! > Yine de indir > “Yeni Akıllı bellek kullanımını Edge ile test edin!” > Yine de indir > “Edge artık hiç olmadığı kadar güvenli” > Yine de indir > “Allah Kur’an çarpsın biz de iyiyiz bırak Google hesabından çekeyim tarayıcı bilgilerini” > Yine de indir > “!&$@/“ > Varsayılan Tarayıcıyı değiştir > “1 piksel değiştir butonu

Geri
Yukarı