Microsoft neden bu denli agresif bir tutum sergiliyor?

Yer
İzmir
Windows 10 çıktığı günden beri kullanıcının izni olmaksızın kendi kendine güncelleniyor, bunların kullanıcı deneyimini geliştirmek için yapıldığını söyleyebilirsiniz elbet; fakat yaklaşık bir hafta öncesinde cihazıma gelen güncellemeyle birlikte başlat menümde çevrimiçi kullanılabilen Office uygulamaları belirdi. Bu çoğunluğa göre olumlu bir şey olabilir fakat bende zaten Office 2019 lisansı var, neden sahip olduğum bir yazılımın ücretsiz sürümüne sahip olmak isteyeyim ki? Kaynak.

Yalnızca güncelleme konusunda değil, özellikle Windows Defender dayatmasına bir anlam veremiyorum. İşletim sistemini kurduğum vakit etkisizleştirsem dahi ansızın tekrardan aktif oluyor. Ben Windows Defender kullanmak istemiyorum; yetkin bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu ve herhangi bir güvenlik önlemi almama gerek olmadığını düşünüyorum, eğer kötü niyetli bir yazılım bulaşma ihtimali varsa da ben bu riski göze alıyorum diyorum ama Microsoft bu talebimi reddediyor.

Bu diretmenin amacı ne, neden son kullanıcının erişebileceği bir "kapat" düğmesi yok? Önceki Windows sürümlerinde güncelleme almayabiliyor veya güvenlik duvarını kolayca kapatabiliyorduk, bundan dolayı hiç problem yaşadığımı hatırlamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Antimalware Service Executable isimli lanet servisi kapatmanın yolu yok mudur arkadaşlar? Bu servis yüzünden Windows 8.1'e geri döndüm. Şuanlık kafam rahat.

Ofis uygulamaları kendine ait olduğu için reklamını yapıyor. Defender dayatması ise, senin tam tersi görüşünde olan ve en ufak virüsten zarar yaşayınca Microsoft öfke kusan kullanıcıyı rahatlatmak için yapılıyor.

Şahsen ben Defender yerine Kaspersky IS kullanıyorum. Defender kapatmak içinde harici antivirüs kurmak ya da kayıt girdileri vb. kurcalayarak kapatmak. Gezdiğim siteler ve kendi bilgime rağmen, antivirüs olmadan zararlı bir şey bulaşacağına eminim.

Defender ShutUp 10 yazılımı ile de kapatabilirsiniz.

Windows Defender 2-3 yıldır kapalı bende. Otomatik olarak aktif olmuyor.
Bende sürekli kendi kendine aktif oluyor. En son uTorrent'i de otomatik karantinaya alınca çıldırdım. Karantinadaki dosyalara izin vermeme rağmen uygulama bozuldu, sil baştan uğraş. Kayıt defteri vb. yöntemlerle geçmişte kapatmıştım fakat olmadık işletim sistemi sorunlarıyla cebelleşince bende pes ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı