Microsoft, uyumlu Windows 10 bilgisayarları zorla Windows 11'e geçirir mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Windows 10'un destek sonu yaklaşırken Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına tam ekran uyarı göndermeye başladı. Bu uyarının Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlarda çıkan halini resim olarak gördüm (kendi sanal makinemde çıkmadı). Fakat uyumlu Windows 10 bilgisayarlardaki uyarıyı henüz görmedim. Fakat benim merak ettiğim bir konu var.

Microsoft ilerleyen günlerde Windows 11'in sistem gereksinimlerini karşılayan, yani Windows 11 uyumlu olan Windows 10 yüklü bilgisayarları otomatik olarak (ve zorla) Windows 11'e geçirir mi? Sizce Microsoft bunu yapar mı?

Merhaba arkadaşlar. Windows 10'un destek sonu yaklaşırken Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına tam ekran uyarı göndermeye başladı. Bu uyarının Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılamayan bilgisayarlarda çıkan halini resim olarak gördüm (kendi sanal makinemde çıkmadı). Fakat uyumlu Windows 10 bilgisayarlardaki uyarıyı henüz görmedim. Fakat benim merak ettiğim bir konu var.

Microsoft ilerleyen günlerde Windows 11'in sistem gereksinimlerini karşılayan, yani Windows 11 uyumlu olan Windows 10 yüklü bilgisayarları otomatik olarak (ve zorla) Windows 11'e geçirir mi? Sizce Microsoft bunu yapar mı?
Yapar namızısız ....!!!! İyice arsız tutanmaz ve asi oldu bu Microsoft Corp.Onun için güncellemeleri olabildiğince erteleyin, yada sistemi denetimli güncelleştirin

Yapmaz bence, bunu yaparsa sistemin bir yerleri dağılır gibime geliyor.

Yapmaz bence, bunu yaparsa sistemin bir yerleri dağılır gibime geliyor.
Özellikle de 7+ Taskbar Tweaker gibi Windows 10 ve öncesinde çok kullanılan fakat Windows 11 ile tamamen uyumsuz olan yazılımlar yüklüyse 11'e geçiş sonrasında sorun çıkabilir diye düşünüyorum.

Eğer 11'e zorla yükseltme yapılırsa boşu boşuna bir de bu uyumsuz yazılımları kaldırmakla uğraşmak zorunda kalır kullanıcılar.

Genelde tam okumayan kullanıcının zaaflarına hitap eden uyarıyla geçiriyor. Yani "yeni ve güncel kalmak ister misiniz" tarzı bir soru sorup evete tıklayana kurmak gibi ancak başlık ve konunun amacının dikkat çekmek olduğunu düşünüyorum.

Sizce xxx yaparlar mı? Bir amacı yok bu sorunun; beklenen teknoloji haberi değil, dışarıdan müdahale edilebilecek konu değil, son kullanıcı için ekonomik takip gerektirmiyor. Konu dışında açılabilecek bir konu daha çok.

Özellikle de 7+ taskbar tweaker gibi Windows 10 ve öncesinde çok kullanılan fakat Windows 11 ile tamamen uyumsuz olan yazılımlar yüklüyse 11'e geçiş sonrasında sorun çıkabilir diye düşünüyorum.

Eğer 11'e zorla yükseltme yapılırsa boşu boşuna bir de bu uyumsuz yazılımları kaldırmakla uğraşmak zorunda kalır kullanıcılar.

Microsoft'un anlamadığı konu zaten bu OS stabil olsa insanlar kendileri geçer, ben yakın zamanda yükselttim 2 hafta önce falan. Eskiye nazaran toparlamış ama hala stabilite konusunda bir Windows 10 değil.

Microsoft'un anlamadığı konu zaten bu OS stabil olsa insanlar kendileri geçer, ben yakın zamanda yükselttim 2 hafta önce falan. Eskiye nazaran toparlamış ama hala stabilite konusunda bir Windows 10 değil.
Maalesef. 23H2 sürümü epey olmuş durumda olsa da (özellikle de en son toplu güncellemeler ile) yine de Windows 10 kadar taş gibi sorunsuz değil.

Uyumlu cihaz için yapar. Ama sen bir önlem alabilirsin. BIOS ayarlarından TPM özelliğini kapatarak olur. Bu Windows 11 için cihazın uyumluluğunu bozar ve yükseltme iletileri almazsın.
Başka bir alternatif de güncellemeleri kapatmak.
Bu ayarlarda da sorumluluk tamamen sana ait. 😀

Maalesef. 23H2 sürümü epey olmuş durumda olsa da (özellikle de en son toplu güncellemeler ile) yine de Windows 10 kadar taş gibi sorunsuz değil.

Sonuna kadar katılıyorum, insanlar Windows 12'de kernelin değişmesi ile bu sorunların ortadan kalkacağını düşünüyor. Ama Windows 12'nin de minimum 16 GB RAM kullanacağı hakkında söylentiler var. Söylentiler ne kadar doğru bilmiyorum; ama eğer bu olursa bence Linux pazar payında kayda değer bir büyüme ivmesi yakalayacak.

Geri
Yukarı