Microsoft: Windows 11 2022’de Daha Sorunsuz ve Hızlı Olacak

Eski sistemleri de canlandırdığını çok kez duymuştum. Forumda Linux'a geçip sonra Windows'a geri dönemeyen bir kaç kişiyi gördüğüm için korktuğum için geçmiyorum ama bir gün elime 2. bir disk geçerse biri üzerinde deneyeceğim.

Linux güzelde hocam oyunlarda daha az performans ve çoğu oyun Linux desteği yok;-;

Linux da her ne kadar Windows'ta ki kadar olmasa da gayet oyun oynanabiliyor. Proton, Lutris gibi yazılımlar ile.
Eski sistemleri de canlandırdığını çok kez duymuştum. Forumda Linux'a geçip sonra Windows'a geri dönemeyen birkaç kişiyi gördüğüm için korktuğum için geçmiyorum ama bir gün elime 2. bir disk geçerse biri üzerinde deneyeceğim.

Neden dönemiyesiniz? En kötü ilk olarak Dual-boot kurarsınız.

Neden mi? Daha çok kitleye ulaşabilmek için. Bu gidişle eski sistem kullanıcıları Linux'u tercih eder (Windows 8.1 desteği bitince bende böyle düşünüyorum) ve Microsoft kullanıcı kaybeder.
Daha fazla kitleye ulaşmak umurlarında olsa bu dediğini yapmışlardı zaten, sistem eskide olsa kimse kolay kolay Linux'a geçmez, çünkü eğer gerçekten vasat bir bilgisayarınız varsa Linux bile size yüz vermiyor. Eski bilgisayarımda Radeon HD ekran kartım vardı ve AMD güncelleme desteğini kestiğini için X Pencere Yöneticisi en son AMD sürücüsünü yükletmiyordu, Mesa sürücüsünü kullandırtıyordu ki oda benim kartım ile uyumsuzdu ve o sürücüyle vasat bir performans alıyordum. Bu sefer mesela gidip eski bir Linux dağıtımı yükledim, örneğin Ubuntu 14 yükledim diyelim bu seferde ona en son programları yükleyemeyebiliyorsun, Linux'un güncellik gereksinimleri bazen Windows'tan daha fazla emin olun, güncelleme desteği kesildiği gibi o sürücüyü sisteme yüklemeyi engellemek nedir :D Windows'ta 2013'ten kalma sürücüyü hala daha yükleme imkanın varken.

macOS hiç kullanmadım ama Linux gibi beni her gün başka bir şey yüzünden deli etmediği kesin o yüzden 2 aylık Windows 11 tecrübemde birkaç defa dosya gezgininin çökmüş olması pek de gözüme batmıyor. Performans düştü deyip duruyorlar onu bir türlü gözle göremedim Windows 10'da ne ise Windows 11'de performansım aynı.

Eğer son kullanıcı isen ve son kullanıcaya hitap etmeyen bir dağıtım kullanmamalısınız. Ben uzun zamandır kullanıyorum bir problemle karşılamazdım. Windows tam aksine mavi ekran ve fazla kaynak tüketimi ile beni çıldırttı.

Ek olarak Windows stabil ve Linux sürekli çöken bir sistemse neden sürekli konularda mavi ekran hatası ve Windows hata konuları görüyorum acaba.

Çaktırmayın sistemde hala Ubuntu kurulu ve nasıl sileceğimi bilmiyorum. 😋

Ubuntu'nun olduğu diski silebilirsiniz. Konu açmanız daha uygun olur.
Eğer son kullanıcı isen ve son kullanıcaya hitap etmeyen bir dağıtım kullanmamalısınız. Ben uzun zamandır kullanıyorum bir problemle karşılamazdım. Windows tam aksine mavi ekran ve fazla kaynak tüketimi ile beni çıldırttı.

Ek olarak Windows stabil ve Linux sürekli çöken bir sistemse neden sürekli konularda mavi ekran hatası ve Windows hata konuları görüyorum acaba.

Evet bu da bir yanılgı. "Just works" Distro'lar çok kolay bir kullanım sağlayabilir.

Çünkü Windows'un marketteki yeri %87.5, Linux'un marketteki yeri ise %2.35, bu sebepten ötürü sirekli mavi ekran hatası ve Windows hata konuları görüyor olabilir misiniz?

Daha fazla kitleye ulaşmak umurlarında olsa bu dediğini yapmışlardı zaten, sistem eskide olsa kimse kolay kolay Linux'a geçmez, çünkü eğer gerçekten vasat bir bilgisayarınız varsa Linux bile size yüz vermiyor. Eski bilgisayarımda Radeon HD ekran kartım vardı ve AMD güncelleme desteğini kestiğini için X pencere yöneticisi en son AMD sürücüsünü yükletmiyordu, mesa sürücüsünü kullandırtıyordu ki oda benim kartım ile uyumsuzdu ve vasat bir performans alıyordum.

Eski ve Windows yüzünden acı çeken bilgisyarlara Linux kuruyorum gayet de stabil çalışıyordu. Eski bilgisayara hangi dağıtım ya da masaüsü ortamı kurduğunuz da önemli. Bazı masaüstü ortamları animasyonlardan dolayı fazla kaynak tüketiyor. Bu arada ben AMD işlemci ve masaüstü ortamı kullanıyorum ve gayet stabil.

Geri
Yukarı