Çözüldü Microsoft'un indirme ağlarına bağlanılamıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ahmetfdemirel

Decapat
Makaleler
1
Geçen gün Xbox uygulamasından oyun indiriyordum. Bir anda indirme yarıda durdu ve o andan beridir ne Windows Update internete bağlanıp güncellemeleri denetleyebiliyor, indirebiliyor; ne Xbox oyun indiriyor; ne de Microsoft Store'a girebiliyorum... İşin garibi sadece bunları yapamıyorum. Bunların dışında her şey gayet güzel çalışıyor. 5 dakika öncesine kadar iTunes uygulaması da gitmişti, günlerdir çalışmıyordu. O da kendi sunucularına bağlanamıyordu. Windows Update bu ekranda takılı kalıp ilerleme kaydedemiyor.

1683672317214.png

Xbox uygulaması da oyunları asla indiremiyor.

1683672240364.png

Windows 11 Media Creation Tool indirmeyi denedim. USB belleğime indirip yazacak şekilde ayarladım. Onu da indiremedi. O da %0'da kaldı.

Sorunun bilgisayardan mı internetten mi kaynaklandığını çözdüm aslında. Telefondan mobil veri açınca sorun çözüldü. VPN kurdum, VPN ile bağlandım yine sorun yoktu. Ayrıca başka bilgisayardan da aynı ağa bağlanmayı denedim, yine aynı sorunu aldım. TTNET kullanıyorum, sorun TTNET ile alakalı gibi duruyor.

Bunlar dışında Discord, Drive, YouTube, Steam... Her şey sorunsuz çalışıyor.

Benzer sorun yaşayan veya çözüm yolu bilen var mı? İlla internet sağlayıcısını aramam mı lazım? Modemde bir ayar değiştirmedim. Kendim sunucuları engellemiş olamam.

Çözüm
Dostlar sorunu çözmeyi başardım. Gerçekten neden böyle oldu aklım almıyor. Geçen gün kuzenim tabletiyle internete giremesin diye kullanıcı erişim Kontrol'den kendisine erişim banı atmıştım. O olaydan sonra bu sıkıntıyı yaşadığım için bir de kaldırmayı deneyeyim dedim. Sadece onun tabletini yasaklamama rağmen bütün Microsoft bağlantımız gitti. Şimdi yasağı kaldırdım ve sorun garip bir şekilde düzeldi.

1684067698926.png

@655432 hocam olay sizin için de en az benim kadar garipti. Bu yüzden sizi de etiketleyip çözümü okumanızı rica ediyorum :D. Gariplikler silsilesi.
Bu arada Microsoft ağına bağlanamadığım için format diski bile oluşturamıyordum kendime. Sıfırlamaya da bundan dolayı çekinmiştim.
DNS kullanmıyorsanız kullanın, kullanıyorsanız DNS yi değiştirin. Nadir de olsa arada sırada benim DNS ler kesintiye sebeb oldu. Umarım işe yarar..
Hocam kullanmıyordum, Google'ın DNS'ini denedim hâlâ aynı sorun var.
Aynı sorunu ben de yaşadım. Sorun ethernet kablomdan kaynaklıydı. VPN ile indiriyordu. VPN'siz indirmiyordu. Ethernet kablosu aldım yeni düzeldi.
Kablolu bağlanınca da Wi-Fi üzerinden bağlanınca da aynı sorun oluyor hocam.

Hocam kullanmıyordum, Google'ın DNS'ini denedim hâlâ aynı sorun var.

Kablolu bağlanınca da Wi-Fi üzerinden bağlanınca da aynı sorun oluyor hocam.
- Şu vpn ile bağlanınca sorun olmaması meselesi cidden garip. Sırf bu nedenle tavsiye bile veremiyorum. Bu konu altında okuduğum tek mantıklı açıklama ip ban gibi görünüyor ama microsoft tarafında ban atıldığını hiç duymadım. Tabi bu konuda hatalı olabilirim. Olamam, vazgeçtim.

- Ha ben senin yerinde olsam böyle bir durumda çözüm falan aramaz windowsun kendi kurtarma seçeneklerinden bu bilgisayarda herşeyi kaldır/temiz kurulum yap seçeneğini uygulardım zira özellikle ana sistem sorunlarında çözmüş olsam bile içim rahat etmiyor. Windows update sorunu da bir ayar ya da driver sorunu değil, direk merkezi sistem sorunu.

Açıkçası çözüm olabileceği pek sanmıyorum ama VPN yüzünden şu DNS konusu hala kafama takılı, son olarak bir de yandex DNS deneyebilirmisiniz lütfen. :)
Yandex DNS Adresleri
77.88.8.8
77.88.8.1

Son düzenleme:
- Şu vpn ile bağlanınca sorun olmaması meselesi cidden garip. Sırf bu nedenle tavsiye bile veremiyorum. Bu konu altında okuduğum tek mantıklı açıklama ip ban gibi görünüyor ama microsoft tarafında ban atıldığını hiç duymadım. Tabi bu konuda hatalı olabilirim. Olamam, vazgeçtim.

- Ha ben senin yerinde olsam böyle bir durumda çözüm falan aramaz windowsun kendi kurtarma seçeneklerinden bu bilgisayarda herşeyi kaldır/temiz kurulum yap seçeneğini uygulardım zira özellikle ana sistem sorunlarında çözmüş olsam bile içim rahat etmiyor. Windows update sorunu da bir ayar ya da driver sorunu değil, direk merkezi sistem sorunu.

Açıkçası çözüm olabileceği pek sanmıyorum ama VPN yüzünden şu DNS konusu hala kafama takılı, son olarak bir de yandex DNS deneyebilirmisiniz lütfen. :)
Yandex DNS Adresleri
77.88.8.8
77.88.8.1
Hocam bilgisayara temiz kurulum yapmak zaten bayadır aklımda Windows 11'e geçmeyi düşünüyorum ama Windows Media Creation Tool, windows'u indirmeyi dahi beceremiyor 🤠. Ayrıca başka bilgisayarda da aynı sorunu yaşadığım için temiz kurulumun çözüm vermeyeceği düşüncesindeyim.
Yandex DNS'i de sonuç vermedi. Google'ı da denedim. Modemi fabrika ayarlarına sıfırladım, kapatıp açtım... Hiçbiri sonuç vermedi. Garip bir şekilde modemi kapa aç yapınca geldiği ilk 2-3 saniye biraz indirmeyi başardı sonra o da durdu.

İki hafta önce bilgisayara format atmam gerekti. Hazır format atmışken bi windows 11 yükleyeyim, hoşlanmazsam 10 a dönüş yaparım dedim. W11 görünürde sorun da yoktu ama sadece ses seviyesi biraz daha düşük gibi geldi, pek hoşlanmadım da ve hemen w10 geri döndüm. Bence w11 için biraz daha bekle, gelecek temiz kurulumda BİRLİKTE GEÇERİZ :), o zaman w11 kaynaklı tüm sorunlar çözülmüş olur. Ben hala burada ve çeşitli yerlerde w11 kaynaklı sorunlar yaşayanlar olduğunu görüyorum.

*** Hocam temiz kurulumdan benim kastetiğim iso ile format atmak değil, aşağıda ki resimde gösterilen işlem. 10 dakkada sıfırlanır pc. :)

*** Bu arada yandex dns denediğiniz ve cevabınızda belirttiğiniz için teşekkürler. Benim açımdan kafamda ki başka soruların cevabı idi, o yüzden özellikle rica etmiştim.

Dosya Ekleri

• sıfırlama.jpg
    sıfırlama.jpg
    72,4 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
İki hafta önce bilgisayara format atmam gerekti. Hazır format atmışken bi windows 11 yükleyeyim, hoşlanmazsam 10 a dönüş yaparım dedim. W11 görünürde sorun da yoktu ama sadece ses seviyesi biraz daha düşük gibi geldi, pek hoşlanmadım da ve hemen w10 geri döndüm. Bence w11 için biraz daha bekle, gelecek temiz kurulumda BİRLİKTE GEÇERİZ :), o zaman w11 kaynaklı tüm sorunlar çözülmüş olur. Ben hala burada ve çeşitli yerlerde w11 kaynaklı sorunlar yaşayanlar olduğunu görüyorum.
Bilgisayarımda düzeni yeni oturttuğum için format atmaya veya sıfırlamaya zaten sıcak bakmıyordum :D. Windows 11'i de merak ediyorum, ondan geçmeyi düşünmüştüm. Ama acelesi yok.

***Bu arada yandex dns denediğiniz ve cevabınızda belirttiğiniz için teşekkürler. Benim açımdan kafamda ki başka soruların cevabı idi, o yüzden özellikle rica etmiştim.
Rica ederim hocam ne demek :D.

Fiddler indirip oyun ya da güncelleme indirmeye çalışırken gönderilen istek ve alınan yanıtı inceleyerek sorunun nedenini öğrenebilirsiniz.
Hemen deneyip tekrardan dönüş yapıyorum.

[Fiddler] ReadResponse() failed: The server did not return a complete response for this request. Server returned 0 bytes.
böyle bir hata alıyorum hocam.
1683753767831.png

Bu hatayı bir apple icloud photos bir de xbox indirme denerken veriyor.

Son düzenleme:
[Fiddler] ReadResponse() failed: The server did not return a complete response for this request. Server returned 0 bytes.
böyle bir hata alıyorum hocam.
Eki Görüntüle 1774510
Bu hatayı bir apple icloud photos bir de xbox indirme denerken veriyor.
Sağ üstte WinConfig kısmından Microsoft Store'u seçtiniz mi?
Ekran görüntüsü 2023-05-11 003303.png

Bir de Options'ta HTTPS kısmı böyle olacak ve Fiddler sertifikasını yüklemeniz lazım.
Ekran görüntüsü 2023-05-11 003219.png

Dostlar sorunu çözmeyi başardım. Gerçekten neden böyle oldu aklım almıyor. Geçen gün kuzenim tabletiyle internete giremesin diye kullanıcı erişim Kontrol'den kendisine erişim banı atmıştım. O olaydan sonra bu sıkıntıyı yaşadığım için bir de kaldırmayı deneyeyim dedim. Sadece onun tabletini yasaklamama rağmen bütün Microsoft bağlantımız gitti. Şimdi yasağı kaldırdım ve sorun garip bir şekilde düzeldi.

1684067698926.png

@655432 hocam olay sizin için de en az benim kadar garipti. Bu yüzden sizi de etiketleyip çözümü okumanızı rica ediyorum :D. Gariplikler silsilesi.
Bu arada Microsoft ağına bağlanamadığım için format diski bile oluşturamıyordum kendime. Sıfırlamaya da bundan dolayı çekinmiştim.

Çözüm

Eki Görüntüle 1778873

*** Yani gerçekten de VPN ile bağlanınca sorun olmaması garipti ve olası çözüm önerilerini imkansızlaştırıyordu. Netice itibari ile sorun modem kaynaklıymış.
*** Düşünüp etiketlediğin, hem sorunu hem de çözümü açıklayarak merakımızı giderdiğin için teşekkürler...

Geri
Yukarı