Milletin "Aman cihaz ısınmasın" takıntısı

Sadece benim mi gözüme çarpıyor bilmiyorum ama Türk milleti herhangi bir cihaz kullanırken cihaz buzul çağını yaşasın istiyorlar. Mesela bir arkadaşım "ooo ekran kartı soba olmuş." diyor sürekli, en sonunda kaç derece olduğunu sordum ve %100 yük altında 55-60 derece arası çalıştığını söyledi. Farklı bir örnekte ise işlemcisi boşta 30-35 derecenin üstünü görmesin, eğer 35 derecenin üstüne çıkarsa patlayacakmış gibi davrananlar var. Giriş seviye işlemci kullanıp sıvı soğutmalar, en kaliteli termal macunlar ile destekleyenler var. Zamanında ben de yaptım ama benimki tamamen sıvı soğutmadan hevesimi almaktı. Telefonu ile saatlerce oyun oynayıp arkasında azıcık bir sıcaklık değişimi olduğunda çıldıranlar var. Sizin çevrenizde, dolaştığınız forum ya da sosyal medyalarda bu tip insanlar çok fazla mı yoksa bana mı denk geliyor? Ben durumun tamamen düşük alım gücüyle zorluk içinde alınan ürünü gözünde fazla yüceltmek ve bundan dolayı toz bile değmesini istememek olarak değerlendiriyorum. Sizin düşünceniz nedir? Ekran kartınız 60 dereceyi geçince kalbiniz çarpıyor ya da işlemciniz boşta 35-40 derece çalışında strese giriyor musunuz?

Giriş seviyesi oyun laptoplarına 8-9k para ödüyoruz ısınma haliyle ömrünü etkiliyor sence normal değil mi?

İnsan bilmeyince başka bir yerden duyunca duyduğunu her yerde söylüyor.Çok bilmiş gibi yani bilgisiz insanların söylemleri işte.Gerçekten de bazen çok ısınabiliyor laptoplar falan ama bilmeyenlerin hep söylediği birşey genelde.

Sadece benim mi gözüme çarpıyor bilmiyorum ama Türk milleti herhangi bir cihaz kullanırken cihaz buzul çağını yaşasın istiyorlar. Mesela bir arkadaşım "ooo ekran kartı soba olmuş." diyor sürekli, en sonunda kaç derece olduğunu sordum ve %100 yük altında 55-60 derece arası çalıştığını söyledi. Farklı bir örnekte ise işlemcisi boşta 30-35 derecenin üstünü görmesin, eğer 35 derecenin üstüne çıkarsa patlayacakmış gibi davrananlar var. Giriş seviye işlemci kullanıp sıvı soğutmalar, en kaliteli termal macunlar ile destekleyenler var. Zamanında ben de yaptım ama benimki tamamen sıvı soğutmadan hevesimi almaktı. Telefonu ile saatlerce oyun oynayıp arkasında azıcık bir sıcaklık değişimi olduğunda çıldıranlar var. Sizin çevrenizde, dolaştığınız forum ya da sosyal medyalarda bu tip insanlar çok fazla mı yoksa bana mı denk geliyor? Ben durumun tamamen düşük alım gücüyle zorluk içinde alınan ürünü gözünde fazla yüceltmek ve bundan dolayı toz bile değmesini istememek olarak değerlendiriyorum. Sizin düşünceniz nedir? Ekran kartınız 60 dereceyi geçince kalbiniz çarpıyor ya da işlemciniz boşta 35-40 derece çalışında strese giriyor musunuz?
Ben toplama sistem almıştım alırken işlemcinin fanını tam oturtmamışlar stres testlerinde 95-96 derece görüp boşta bile 55-60 derecelerde geziyordu ona rağmen fazla umursamadım bir süre sonra meraktan kasayı açıp kontrol ettiğimde farkına vardım ve sorunu düzelttim ekran kartım 75'i geçmedi hiç geçse de 80e kadar yolu var bence takmam ama maalesef bunu takıntı haline getirmiş çok kullanıcı var.

Malzemeye bir şey olacağından ziyade, ben performans düşmesinden kaygılanıyorum. 70 derecenin üzerine çıkmaması için gayret gösteriyorum. Undervolt yapıyor, veya soğutucularla fanlarla destekliyorum. Parasını verdiğim üründen sonuna kadar performans bekliyorum.

Aynı millette dosya aktarımı veya bir şey yüklenirken 'elleme bozma ya!' takıntısı da var. Ya arkada devam etsin nasıl bozulabilir :D.

İnan olsun laptop alacağım bir aydır düşünüyorum her şeyini hesaplıyor insan sonuç olarak alamadım.😁

Geri
Yukarı