Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Şubat 15'inde okulların açılmasıyla ilgili ilke kararı aldık

Kesinlikle açacaklar. Açmasalar bile en fazla 14 gün daha ertelerler.
Demek istediğim aldığımız aşı tamamen saçmalık, hiçbir işe yaramayacak.
Virüsü kapmamızı sadece %50 oranında engelliyor. Onun dışında sadece hafif geçirmemizi sağlıyor. En azından ölen olmaz ve mevsimsel grip gibi geçiririz diye düşünüyorum.
Ama tabii ki ne idiği belirsiz çin aşısı olmak yerine etkinliği kanıtlanmış Pfizer aşısı olmayı tercih ederim.

9 aylık dönemin yarısından fazlası uzaktan eğitimle geçti. Son sınıflar için haftada 2 gün dörder saatin faydası oluyordu fakat madem ki onları da kaldırdılar, bu saatten sonra açılması için hiçbir sebep yok. Sırf kitap üzerindeki aynı soruyu evde değil de okulda çözeceğim diye sabahın bir saatinde uyanıp yarım saat otobüs beklemek, evde olmanın getireceği olumsuz rehavetten daha çok zarar verir bana göre.

Zaten öğrencilerin eğitim düzeni fazlasıyla bozulmuş iken farklı farklı düşüncelere, kendi fikirlerine iyi ya da kötü sahip olmaları okuyamayacakları anlamına mı geliyor :) Üzüldüm adına, neyse ki hakaret yasak forumda. ŞU İĞRENÇ dönemde herkes zorlanıyor, ve öğrencilerin tüm düzeni bozulmuşken böyle demen aşırı iğrenç.

Mantıklı düşünürsek yapılması gereken şunlar:
  1. Okullar 2020-2021 eğitim ve öğretim yılını uzaktan eğitim ile bitirecek.
  2. LGS'den bazı konular kaldırılacak. (YKS için konuşamıyorum çünkü pek bir bilgim yok o tarafla ilgili.)
  3. Okullar açılsa bile veli izni almak zorunlu olacak.

Zaten öğrencilerin eğitim düzeni fazlasıyla bozulmuş iken farklı farklı düşüncelere, kendi fikirlerine iyi ya da kötü sahip olmaları okuyamayacakları anlamına mı geliyor :) Üzüldüm adına, neyse ki hakaret yasak forumda. ŞU İĞRENÇ dönemde herkes zorlanıyor, ve öğrencilerin tüm düzeni bozulmuşken böyle demen aşırı iğrenç.
Farklı fikirlere tahammülü olmayıp lafının ardını getirmeyen adamın eğitim-öğretim'den bahetmesi de garip :) Kişilik meselesi.

Farklı fikirlere tahammülü olmayıp lafının ardını getirmeyen adamın eğitim-öğretim'den bahetmesi de garip :) Kişilik meselesi.
Evet, dayanamıyorum ülkemizin öğrencilerine "Sen zaten bu kafayla okuma, okuyamazsın" dendiğinde :) İstediğini düşünmekte özgürsün ama insanlara artık sıfat takıp tanımadan böyle konuşmalara tahammül edemem.

Çok yanlış bir karar. Gün de pek inanmasak da 6800 vaka çıkıyor. Bulaşıcılık tavan yapmış. Mutasyon ve 3. dalga olayı var. Ama hala bir okul açma, sınav yapma takıntısı, sevdası. Açsınlar ben bir şey demiyorum. Galiba zorunlu olmayacakmış. Ha, ama tabii söz de zorunlu olmayacak😃 O sınavlar ve sınıf içi notları verilecek. Şimdi diyecekler ki okula gelmeyenlere. Sınav var, okula gelenin sınıf içi yüksek olur diyecekler. Had bakayım, sıkı ise vaka çok okula gelmiyorum de. Seni öyle bir bırakılar ki. O düşük sözlüler ile. Zaten uzaktan eğitim de çöp. Sınav da tökezleyeceksin. Yani 15 Şubat'ta açıldığı zaman, gitmeme gibi bir lüksümüz olmayacak. Ama merak ettiğim şey şu. Allah korusun, ama diyelim ki, bir öğrenciye virüs bulaştı. Onu eve getirdi. Allah korusun, kendisinin veya ailesinin başına bir şey geldi. Vicdan olarak rahat olacaklar mı? Bir kağıt parçası uğruna, bir ailenin virüs kapması😕 Düşüncesi bile çok kötü😞 Karar için çok geç değil. 10 gün kala bildiririz, demiş galiba. Hem de bu sefer toplu açacaklarmış galiba. Yani sadece 8 ve 12 değil. Virüs kolbastı çekecek. Sınıflar en az 30 kişi. Yeteri sıra yok, sosyal mesafe ve tekli oturma gibi bir lüks olmayacak. Aynı zaman da, maske var iken sesin iyi çıkmıyor. Herhangi bir okuma gerektiren bir şey olur ise. Senden sesinin iyi çıkmadığını, maske indir sesli oku diyecekler. O anda tüm olay bitti. Kaldı ki, okul da sadece 8 ve 12 olmayacakmış. 2, 3 milyon öğrencinin evden çıkıp, toplu taşıma kullanıp, 2, 3 kez otobüs bindiğini düşünün. Kendi çukurumuzu kendimiz kazıyoruz. Sonumuz hiç iyi değil. Hadi biz yaş olarak risk grubu değiliz. Anneye, babaya, ablaya, dedeye, teyzeye bulaşır ise ne olacak? Hadi ya öğrencinin astım var ise? Bu kadar risk ve olay var iken okul açmak. Diyecek bir şeyim yok. 4 ay için okul açılacak. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs. Ne olacaktı yani? Direkt üst sınıfa geçme, veya performans, canlı derslere katılıma göre not verilse?

Geri
Yukarı