Milli işlemci Çakıl başarılı olabilir mi?

Bunu dediği şirket de Aselsan bu arada, kayda geçsin bu rezalet. :D Kawasaki Heavy Industries, Sierra Nevada Corporation, Embraer gibi savunma alanında faaliyetleri olan şirketlerden daha değerli ve Dassault, Saab gibi firmaların hemen altında değeri olan bir şirket için bu deniyor...

Biri konuştuğu konu hakkında fikir sahibi olmayınca sonuç bu oluyor işte.
Ülkemizin halkına çok bile, ASELSAN'ın, TUSAŞ'ın, BAYKAR'ın ürettikleri...

Halimize acıyorum sadece.
İşin en üzücü tarafı; hiçbir akademik başarısı olmayan insanların bu gibi büyük firmaları eleştirebilmesi. Düşünsenize siz koskoca bir firmasınız. Yapay zeka, askeri teknolojiden tutun birçok konuda projeleriniz var ve ciddi anlamda başarılısınız. Bir tane sıradan vatandaş gelip sizle dalga geçiyor, hayatında daha önce yapay zekanın z'sini duymayanlar böyle firmaları küçümsemeye çalışıyor.

Yaptıkları gerçekten güzel işler, bu işlemci olayında da başarılı olacaklarını düşünüyorum. Ülkeyi sırf kötülemek için kötülemeyin, devlet ve hükümet ayrı kavramlardır bunu unutmayın.

Yapay zeka, askeri teknolojiden tutun birçok konuda projeleriniz var ve ciddi anlamda başarılısınız. Bir tane sıradan vatandaş gelip sizle dalga geçiyor, hayatında daha önce yapay zekanın z'sini duymayanlar böyle firmaları küçümsemeye çalışıyor.
Yok olur mu öyle? İlla askerler için saat üretecek yoksa yaptığı güdümlü füzelerin, radar teknolojilerinin, iletişim sistemlerinin, hava savunma sistemlerinin hiçbir geçerliliği yok. Önce saat yapacaklar. :D

Bayağı kötü bir değer. İnşallah geliştirilir. Başlangıç için normal. İntel de direk 10 nm ile işlemci piyasasına girmedi sonuçta.
Neden her işlemcinin sizlerin kullandığı alan için üretileceğini düşünüyorsun ki? Son kullanıcıya perakende satış kadar, farklı sektörlerde kullanım alanları olan ve görece çok daha güçsüz ama çevre şartlarına dayanıklı işlemciler var. Bu işlemcinin eminim ki komut setlerinin bazıları senin işlemcindekinden farklıdır, kullanılacağı alan da ağırlıklı savunma sistemleri olacak. Sizler başka ülkelerin savunma sistemlerinde kullandığı mikroişlemcilerin i9 ya da R9 olduğunu mu sanıyorsunuz?

25-30 yıllık eski işlemcileri bile hâlâ üretiyorlar.

65 nm neye göre kime göre kötü? Bu adamlar biz Intel'e veya AMD'ye rakip oluyoruz falan dedi de ben mi kaçırdım acaba? NASA mühendislik olarak çok mu geride de Milyarlarca Dolar harcadığı projelerde neredeyse 20-25 yıllık PowerPC 750 kullanıyor? Her çıkan işlemciyi oyun pazarına çıkıyor sanıyorsunuz sanırım.

Neden her işlemcinin sizlerin kullandığı alan için üretileceğini düşünüyorsun ki? Son kullanıcıya perakende satış kadar, farklı sektörlerde kullanım alanları olan ve görece çok daha güçsüz ama çevre şartlarına dayanıklı işlemciler var. Bu işlemcinin eminim ki komut setlerinin bazıları senin işlemcindekinden farklıdır, kullanılacağı alan da ağırlıklı savunma sistemleri olacak. Sizler başka ülkelerin savunma sistemlerinde kullandığı mikroişlemcilerin i9 ya da R9 olduğunu mu sanıyorsunuz?
Neden kızdınız anlamadım. Kötü bir şey dediğimi sanmıyorum. Ben o yönden bir kıyaslama yaptım.

Şu videoyu izlemenizi ve hocamı takip etmenizi öneririm. Benim görüşüm de aynı şekildedir.
"Hiç kimse en iyisini bir günde yapmadı." Yılmadan devam edilirse güzel bir yerlere gelecektir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neden kızdınız anlamadım. Kötü bir şey dediğimi sanmıyorum. Ben o yönden bir kıyaslama yaptım.
Orada kızdığım bir şey yok, konuyu anlatıyorum. NASA gibi bir organizasyon gelecekteki Mars görevlerindeki uçuş bilgisayarını mimari teknolojisi 22 yıl, işlemci olarak da 19 yıllık bir işlemciyle oluşturuyor. Boeing gibi bir şirket ise 200-300 milyon $ değerindeki uçaklarında bu işlemci ve türevlerini kullanıyor. Airbus da o kadar değerli olan uçaklarında daha bile eski işlemcileri kullanıyor. Savunma sistemlerinde işlemleri yapması için tercih edilen işlemciler de bilgisayarlarımızdakinden onlarca kat daha güçsüz. Demek ki bilgisayarlarımızdakinden onlarca kat daha güçsüz işlemcilerle aslında çok büyük işler yapılabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı