Milli işlemci Çakıl başarılı olabilir mi?

Açılın! Forum içinde işlemcilere dahil en çok rehber yapmış bir eksperden dinleyin derim.

İlk olarak işlemcinin üretim amacı sivil kullanım değil. Askeri yani, tankın mesafe ölçme ZPT aracının kulesine açı vermek gibi basit işlemleri yapacak.

4 Çekiderk yeter zaten bu tip bir işlemci için.

Güç tüketimi konulacağı araçlara bağlı olarak taban 10W azami yani en az 7W en yüksek 15W.

AMD x86-64 veya x86 kullandığı tamamen yalandır! RISC-V mimarisi kullanacaktır.

65 nanometre diye takılan arkadaşlar olmuş.
Evet, daha düşük nanometre daha iyi demek ama beraberinde stabilite sorunları gelmekte.

Bu gün marsa giden araç 128 nanometre üretime sahip 25000 civarı transistörü olan basit bir işlemci kullanmakta.

Askeri işlemcilerin amacı tamamen stabilite ve dayanım yani buna göre üretilir ve tasarlanır.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Nogay Han konu milli değerler olunca insanımız gereğinden fazla hassas, en ufak bir eleştiriyi bile küfür gibi algılayıp alakasız savunmalara geçiyor, ne yazık ki eleştiri kültürü ne bilmiyoruz. Fazla yorma kendini ne demek istediğin zaten gayet açık ve anlaşılır.

Gereğinden fazla hassas değil. Eleştiri ile de alakası yok.

Bİz burada yeri geldi ASELSAN'ı eleştirdik, TUSAŞ'taki torpilleri eleştirdik, TUBİTAK'taki saçmalıkları eleştirdik... Ama tutup da ASELSAN gibi neredeyse Dünya devi bir şirketimizi, basit bir elektronik üreticisi kefesine de sokmadık.

Alakasız savunmalarmış...

Nasıl kimsenin; orada gece gündüz çalışan mühendislerin emeğini, siyasi rant malzemesi haline getirmesine göz yummuyor, engel olmaya çalışıyorsak; bunu küçümsemesine de izin vermeyiz.

Aselsan 1975 yılında askeri savunma sanayi geliştirme için kurulmuş bir şirkettir.

Aselsan'ı kötülemedim. Konuyu çarpıtmayın. Aselsanın neler yapıp neler yapmadığını biliyorum. Bizim işimiz bu zaten.

Konu Chip üretmek konusu. Aselsan chip üretmiyor. Bu konular troll konularıdır.

Kimse burada siyaset yapmadı. Propaganda yapmadı. Seçim vaadi algılamadı.

Önce bir otomatik askeri saat yapsın aselsan. Galiba çıtayı yükselttim. Biraz düşüreyim. Bir askeri quartz saat yapın. Yok onu da geçtim askeri insülin iğnesi yapsın. Oda mı yok. O zaman askeri bir cep telefonu yapsın.

Bu cümleden ne anlamamızı bekliyorsun? Onca İHA ve SİHA için, yer istasyonları için radar sistemlerini, elektro-optik sistemleri, beyinleri Çin mi üretiyor.

Türkiye'de neler üretildiğini benden daha iyi bilemezsiniz çünkü bizim işimiz bu.

Haha, peki. :D

Son düzenleme:
Gereğinden fazla hassas değil. Eleştiri ile de alakası yok.

Biz burada yeri geldi ASELSAN'ı eleştirdik, tusaş'taki torpilleri eleştirdik, TÜBİTAK'taki saçmalıkları eleştirdik... Ama tutup da ASELSAN gibi neredeyse dünya devi bir şirketimizi, basit bir elektronik üreticisi kefesine de sokmadık.

Sadece bu konu için demedim ancak bu konu içinde geçerli evet genel olarak çok hassasiyet söz konusu milli değerler olduğunda mesajlarınızdan da anlaşılabileceği gibi gereksiz agresif tavırlar sergileniyor, bu ürünler ve yatırımlar bizim tarafımızdan yapılıyorsa daha iyi olması için en çok bizim tarafımızdan da eleştirilmesi gerekir. Yeri gelir "basit bir elektronik üreticisi" kefesine de konulur yeri gelir "dünya devi bir şirketimiz" kefesine de konulur ancak bunları yaparken dengeli olmak gerekir ki ikisi arası uçurum, aradaki farkı kestirmeden gereksiz övgülerle ancak kendimizi kandırırız.

Kimse kusura bakmasın ama savunma sanayimiz son 10 yıldır tamamen propaganda aracı, bunu görmeyen kördür. ASELSAN 1975'de kuruldu ve günümüze kadar çok başarılı işler yaptı özellikle Ecevit döneminde ancak hiçbir zaman günümüzdeki kadar propaganda aracı edilmedi. @Nogay Han isimli arkadaşın ana eleştirisi daha basit bir quartz devresi bile yapamıyorken işlemci seviyesine geldik diye propaganda yapılması.

Bu bahsedilen işlemci RISC-V mimarisini kullanıyor ve ASELSAN 2017'den beri bu vakfın bir üyesi ve katkı sağlıyor. Yani ortada tamamen milli bir ürün yok kaldı ki zaten böyle bir ürünün yongasını işleyecek bir fabrika bile yok, bu olay daha bir tek fabrika bile yapmadan "yerli araç 2022'de seri üretime başlayacak" olayını andırıyor, ya da diğer bir deyişle "yerli uçağımız şu zaman göklerde" dedikten sonra anca uçak koltuğu yapabilmeyi, neyse konuya dönelim. Fabrika bile olmadan nasıl üretiyoruz bu işlemciyi sorması ayıp? İşlemciyi de geç şimdilik, Fib ya da Silikon levhasını bile üretebilecek durumda mıyız? Ortada 4 senedir herhangi bir ihracat var mı bu işlemciyle ilgili ya da dışarıyı geçelim kendi içimizden gidelim herhangi bir yerde kullanıldı mı? Vestel ürünleri gibi dışarıdan ana ürünü alıp marka basınca biz yapmış olmayız umarım bu işlemci konusunda da. İşlemciden önce tamamen "milli" olarak bir transistör üretelim ya da arkadaşın bahsettiği gibi en basitinden bir saat devresi, ondan sonra buralara da geliriz zamanla.

Sadece bu konu için demedim ancak bu konu içinde geçerli evet genel olarak çok hassasiyet söz konusu milli değerler olduğunda mesajlarınızdan da anlaşılabileceği gibi gereksiz agresif tavırlar sergileniyor, bu ürünler ve yatırımlar bizim tarafımızdan yapılıyorsa daha iyi olması için en çok bizim tarafımızdan da eleştirilmesi gerekir. Yeri gelir "basit bir elektronik üreticisi" kefesine de konulur yeri gelir "dünya devi bir şirketimiz" kefesine de konulur ancak bunları yaparken dengeli olmak gerekir ki ikisi arası uçurum, aradaki farkı kestirmeden gereksiz övgülerle ancak kendimizi kandırırız.

İşte konulamaz. Bir Avrupa firması ya da bir ABD firması için aynı durum söz konusu olamaz. Bu eleştiri değil çünkü, marka değeri.

Siyasi kininizi ve nefretinizi karıştırıyorsunuz olaya. Orada çalışan mühendis arkadaşlarım var. Hiçbirinden bir kere bile böyle bir yorum duymadım, siyasi görüşleri ne olursa olsun. Onlar da yeri geliyor eleştiriyor, hatta yeri geliyor başka firmaları tercih edenler oluyor. Bİr kere bile yukarıdaki sözde her şeyi bilen arkadaş gibi küçümsediklerini görmedim, duymadım.

Siz bazı şeyleri çok basit sanıyorsunuz bence.

Kimse kusura bakmasın ama savunma sanayimiz son 10 yıldır tamamen propaganda aracı, bunu görmeyen kördür. ASELSAN 1975'de kuruldu ve günümüze kadar çok başarılı işler yaptı özellikle Ecevit döneminde ancak hiçbir zaman günümüzdeki kadar propaganda aracı edilmedi. @Nogay Han isimli arkadaşın ana eleştirisi daha basit bir quartz devresi bile yapamıyorken işlemci seviyesine geldik diye propaganda yapılması.

Son 10 seneye nasıl propaganda aracı diyebilirsin, aklım almıyor. O kadar yazılımla ilgileniyorsun, nasıl bu kadar dar görüşlü olabiliyorsun?

Sadece tek bir soru soracağım: Bu sene IDEF'i takip ettin mi hiç? Sergilenen projeleri, tanıtılan teknolojileri gördün mü? ASELSAN'a 10 senedir propaganda yapıyor diyorsun. 10 senedir ASELSAN tarafından ortaya çıkan teknolojilerden haberin var mı peki? Hayır TÜBİTAK propaganda aracı oldu desen neyse de, ASELSAN propaganda aracı oldu demen, yazık gerçekten.

Daha basit bir quartz devresi yapamıyormuş? ASELSAN'da bulundun mu sen? Hayatında hiç devre tasarladın mı ya da? Madem koca şirket onu yapamıyor, bu ne, boru mu?

Bunlar ne peki, bunlar da mı propaganda?

Yazık gerçekten sana.

Bak daha 17 yaşındasın. Yarın bir gün üniversiteye gideceksin, belki proje yapacaksın. O projeye geceni gündüzünü katacaksın, ama yanına gelen hoca bundan bir halt olmaz diyecek. Sonra sen onu tamamlayıp sahaya, teste gideceksin, oradaki alakasız bir amca "Bu uçmaz, dandik" diyecek. Her şeyin sonunda projen başarılı olacak, birileri çıkıp "Bu çok kolay, herkes yapar, abartmayın" diyecek. O zaman anlarsın, neyin ne olduğunu.

ASELSAN'ın propaganda aracı olması ilk değil, son da olmayacak. Yarın sabah hükümet değişse, tam zıt isimler gelse, inan bana propagandanın allahını yaparlar. Çünkü siyaset böyle bir şey. Çünkü Türk halkı sever bunu, hem de çok.

Ecevit mecevit falan da hiç karıştırma bence. ASELSAN'ın nerede ne yaptığı, son 10 - 20 - 30 senede neler çıkarttığı, hangi engelleri aştığı bellidir. Bunun Ecevit ile, Erdoğan ile alakası yoktur. Bu başarı orada gecesini gündüzüne katarak hatta canını dahi vererek çalışan Türk mühendisinin başarısıdır.

Bu bahsedilen işlemci RISC-V mimarisini kullanıyor ve ASELSAN 2017'den beri bu vakfın bir üyesi ve katkı sağlıyor. Yani ortada tamamen milli bir ürün yok kaldı ki zaten böyle bir ürünün yongasını işleyecek bir fabrika bile yok, bu olay daha bir tek fabrika bile yapmadan "yerli araç 2022'de seri üretime başlayacak" olayını andırıyor, ya da diğer bir deyişle "yerli uçağımız şu zaman göklerde" dedikten sonra anca uçak koltuğu yapabilmeyi, neyse konuya dönelim. Fabrika bile olmadan nasıl üretiyoruz bu işlemciyi sorması ayıp? İşlemciyi de geç şimdilik, Fib ya da Silikon levhasını bile üretebilecek durumda mıyız? Ortada 4 senedir herhangi bir ihracat var mı bu işlemciyle ilgili ya da dışarıyı geçelim kendi içimizden gidelim herhangi bir yerde kullanıldı mı? Vestel ürünleri gibi dışarıdan ana ürünü alıp marka basınca biz yapmış olmayız umarım bu işlemci konusunda da. İşlemciden önce tamamen "milli" olarak bir transistör üretelim ya da arkadaşın bahsettiği gibi en basitinden bir saat devresi, ondan sonra buralara da geliriz zamanla.

RISC-V açık kaynaklı bir platform. Sence sıfırdan işlemci mimarisi tasarlamak, bizim gibi geri kalmış bir ülke için mantıklı mı? Onu geçtim, açık kaynak yazılımlardan ya da tasarımlardan haberin var mı senin?

Fabrikası olmayabilir, kim iddia etti ki bunu? Ama bir ASELSAN'ın ya da bir BAYKAR'ın içinde, yarı iletken üzerine bir AR:GE nin olup olmadığını, hatta bir fabrikanın dahi olup olmadığını nereden biliyorsun? Gittin mi? Çalıştın mı? Gördün mü? Nereden geliyor bu mutlak keskinlik sana?

Hala transistör, yerli saat devresi falan diyorsun. Yazık gerçekten. O kadar yazımla ilgilenen bir insan, böyle bir konuda nasıl bu kadar dar görüşlü olur anlamıyorum.

Neyse ki mühendislerimiz öyle değil.

Yazık gerçekten.

Şu araçlar ne olacak peki, söyler misin bana?

Bunlar da mı propaganda?

Kimse kusura bakmasın ama savunma sanayimiz son 10 yıldır tamamen propaganda aracı, bunu görmeyen kördür.

Kusura bakma, burada kör olan sensin.

@SideWinder ben ASELSAN'a propaganda yapıyor demedim, ASELSAN üzerinden hatta tüm savunma sanayi üzerinden propaganda yapılıyor dedim. Olayın siyasi görüş ile alakası yok ben ne görüyorsam onu yazdım, yanlış ya da abartılmış bir şey yok hiçbir yazdığımda. Ben diyorum işlemci, sen diyorsun İHA... Ben ASELSAN hiçbir şey yapamıyor vasıfsız bir kurum mu dedim? Kendini savunmak için konunun çok alakasız şekilde dışına çıkıp alakasız şeyleri örnek gösteriyorsun. "ASELSAN 1975'de kuruldu ve günümüze kadar çok başarılı işler yaptı " demişim zaten daha ne anlatyım ki ben sana. Orada yazan yaşın gerçek olduğunu sanman zaten ayrı komik o kısma hiç girmeye gerek yok, insanların birilerinin yaşına göre ona karşı davanışlarını değiştirmesi utanç verici. Değil 17, 12 olsa da 42 olsa da hiçbir şey değişmez. Konu zaten ben ya da benim işlerim değil çok alakasız noktalara kayıyor, ne demek istediğimi zaten o mesaj da gayet açık şekilde ifade ettim.

Rısc-v açık kaynaklı bir platform. Sence sıfırdan işlemci mimarisi tasarlamak, bizim gibi geri kalmış bir ülke için mantıklı mı?

İş sadece işlemci mimarisi tasarlamakla bitmiyor, işlemcinin bin tane farklı üretim yapılabilecek alt sınıfı var, kimse başlı başına 0'dan bir işlemci üretelim demiyor ancak daha transistör yapamadan işlemcinin kendisini yaptığını iddia etmek propagandadan başka bir şey değildir.

Hala transistör, yerli saat devresi falan diyorsun. Yazık gerçekten.

? 😁
Tabi ne gerek var bunlara, al dışarıdan hazırını bas markayı geç ne uğraşacaksın.

@SideWinder ben ASELSAN'a propaganda yapıyor demedim, ASELSAN üzerinden hatta tüm savunma sanayi üzerinden propaganda yapılıyor dedim. Olayın siyasi görüş ile alakası yok ben ne görüyorsam onu yazdım, yanlış ya da abartılmış bir şey yok hiçbir yazdığımda. Ben diyorum işlemci, sen diyorsun İHA... Ben ASELSAN hiçbir şey yapamıyor vasıfsız bir kurum mu dedim? Kendini savunmak için konunun çok alakasız şekilde dışına çıkıp alakasız şeyleri örnek gösteriyorsun. "ASELSAN 1975'de kuruldu ve günümüze kadar çok başarılı işler yaptı " demişim zaten daha ne anlatyım ki ben sana. Orada yazan yaşın gerçek olduğunu sanman zaten ayrı komik o kısma hiç girmeye gerek yok, insanların birilerinin yaşına göre ona karşı davanışlarını değiştirmesi utanç verici. Değil 17, 12 olsa da 42 olsa da hiçbir şey değişmez. Konu zaten ben ya da benim işlerim değil çok alakasız noktalara kayıyor, ne demek istediğimi zaten o mesaj da gayet açık şekilde ifade ettim.

İş sadece işlemci mimarisi tasarlamakla bitmiyor, işlemcinin bin tane farklı üretim yapılabilecek alt sınıfı var, kimse başlı başına 0'dan bir işlemci üretelim demiyor ancak daha transistör yapamadan işlemcinin kendisini yaptığını iddia etmek propagandadan başka bir şey değildir.

? 😁
Tabi ne gerek var bunlara, al dışarıdan hazırını bas markayı geç ne uğraşacaksın.

Konuyu başka bir yere çekmiyorum, ne dediğini de gayet iyi biliyorum. Çevrede senin gibi yüzlercesi var. Yeni bir şey değilsin benim için. Yaşa göre davranışım değişmiyor. Karşımda olsan ne diyeceksem, aynı şeyleri diyorum.

Bir de İHA'yı örnek göstereceğim tabii, neyi örnek göstereceğim? İşlemcilerin en büyük muhatapları neler?

Bir transistör ile bir işlemciyi karşılaştıramazsın. İşlemci tasarlayabilirsin, hatta sen bile RISC-V tabanlı çekirdekler tasarlayabilirsin yeterince uzmanlaşırsan. Transistör ise bir endüstrinin üretim noktasındaki eksikliğini gösterir. Kimse Türkiye'nin bu alanda oldukça ilkel olduğunu inkar etmiyor ki.

Transistör değil bir kere olay. Onu üretmek harcı borcunu kurtarmayacak bir şey. (Keşke üretilse, ama durum böyle.) Koca koca işlemcileri üretmek için yatırım yapacaksın ve dev bir sanayin, alt yapın olacak ki basit bir transistörü de üretirsin. Bugün en köklü üniversiteler de bile bunun üzerinde durulmuyor çok. Bir EEM ci olarak çok çektim. Bak bu eleştirdiğim başka bir noktalardan.

Kimse burada gerçeklerden kaçmıyor. Üretmeden, tasarımla işlemci ortaya çıkartmak; motoru ve optik sistemleri ithal İHA üretmekten farksız. Bunu ben kendim burada uzun bir zamandır diyorum. Ki kimse inkar etmiyor bunu.

Ki şu da var. Burada Çakır'ın yerli mi yoksa yabancı mı üretim olduğunu bilmiyoruz. Türkiye'nin yarı iletken üretiminde çok ilkel bir seviyede olduğu zaten ortada. Ancak arka plandaki çalışmaların ne noktada olduğunu bilmiyoruz. Bu bir mühendislik örneği. Ki, Çakır'a baktığım zaman genelde "Yerli ve Milli olarak tasarlanmış" ibaresini görüyorum.

Bir işlemci tasarımına göre sistemini şekillendirebilirsin hatta kendi yazılımların için de kolaylık sağlayabilirsin. Tabii ki bu işlemcinin yurt dışında ürettirilmesi ihtimali bir zayıflık ancak projeyi komple olumsuz ya da "propaganda aracı" yapmaz. Kimse bu işlemciden bahsetmedi bile doğru düzgün, ne propaganda aracı?

Yine İHA örneği olacak. Lakin şu an, senin İHA'nda bulunan hem kontrol sistemleri, hem sensör sistemleri, hem de diğer alt sistemler bir noktada o işlemcinin tasarımına bağlı. Bu işlemciyi üretememek bir eksiklik olsa da, tasarlamak büyük bir artı değil mi? Komple sistemi daha iyi ölçeklemeni sağlamaz mı?

Merak etme, birçok ürün propaganda aracı olarak gördüğün şirketler tarafından üretiliyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı