Milli Muharip Uçak'ın (MMU) motoru çalıştırıldı

Bütün savunma sanayi projelerini siyasetten, kişilerden, partilerden bağımsız olarak destekliyorum ancak;
Böyle riskli bir projenin 2025'e kadar yapilacak olan yer testleri yapilmadan, siyasi malzemeye dönüştürülüp uçuş tarihi 2 sene geriye, tam da seçim senesine, çekilerek tüm proje süreçlerinden, içindeki pilota kadar riske atılmasını doğru bulmuyorum.

Mühimmat konusunda bence standartların çok üstündeyiz o konuda içim çok rahat. Reddit'te bile Roketsan-sama memelerini çok görüyorum =)
Rica etsem bu konu hakkında birkaç meme örneği atabilir misin? Ben de merak ettim, bir ara şey vardı: Herhangi bir yerde savaş başlar; o sırada Türkler. Görsel olarak da drone kullanan Türk fotoğrafı koymuşlardı. 😄

Siz ne düşünüyorsunuz direkt GEN 5 stealth teknoloji mi yoksa multi purpose F-35 gibi uçaklar mı bizim için iyi olur?
Türkiye'nin hava üstünlük uçağı eksikliği var ve F-15 tarzı bir uçağa yıllardandır ukdemiz var. MMU da zaten buna istinaden doğdu. F-35 ile F-4'lerin yeri doldurulurken MMU da hava üstünlük görevlerine çıkacaktı. Yani 2010'larda her şey güzelken planlama bu şekildeydi.

F-35'ler alınmayınca onun eksikliğini gidermek için MMU üzerinden farklı varyantlar çıkarılacaktır ama dediğim gibi uçağın temeli hava üstünlüğüne dayanıyor.

Ayrıca Türkiye'de SU-25 ve ya A-10 gibi bir projemiz oldu mu hiç ? Benim gördüğüm kadarı ile şuan en çok ihtiyaç duyduğumuz tarzda uçaklar bunlar.
A-10'lar 2. el teklif edildi, yüksek maliyetlerden dolayı alınmadı. Yakın hava desteğini uçak ile değil helikopter ile yapıyoruz biz maliyetler yüzünden. Bir de tabi arazi ve coğrafya olayı var. Coğrafyamız helikopter kullanmaya daha uygun.

Rica etsem bu konu hakkında birkaç meme örneği atabilir misin? Ben de merak ettim, bir ara şey vardı: Herhangi bir yerde savaş başlar; o sırada Türkler. Görsel olarak da drone kullanan Türk fotoğrafı koymuşlardı. 😄
85a.jpg
Benim favorim bu valla :D
Türkiye'nin hava üstünlük uçağı eksikliği var ve F-15 tarzı bir uçağa yıllardandır ukdemiz var. MMU da zaten buna istinaden doğdu. F-35 ile F-4'lerin yeri doldurulurken MMU da hava üstünlük görevlerine çıkacaktı. Yani 2010'larda her şey güzelken planlama bu şekildeydi.

F-35'ler alınmayınca onun eksikliğini gidermek için MMU üzerinden farklı varyantlar çıkarılacaktır ama dediğim gibi uçağın temeli hava üstünlüğüne dayanıyor.

A-10'lar 2. el teklif edildi, yüksek maliyetlerden dolayı alınmadı. Yakın hava desteğini uçak ile değil helikopter ile yapıyoruz biz maliyetler yüzünden. Bir de tabi arazi ve coğrafya olayı var. Coğrafyamız helikopter kullanmaya daha uygun.

Helikopterler IGLA ve Stinger gibi manpadlere karşı çok savunmasız kalıyor maalesef, zamanında bir helikopterimiz bu şekilde düşürülmüştü, üstelik flare ya da chaff sistemi hiç aktif olmamıştı.

İkinci el A-10 muhabbetini bilmiyordum. Suriye gibi düzlük bölgelerde bu uçaklar daha etkili olur diye düşünmüştüm hep.

Ancak dediğiniz gibi hava üstünlüğü sağlayacak bir uçağa kesinlikle ihtiyacımız var, Yunanistan sınırına çok fazla yığınak yapılıyor bu ara.

Tekirdağ da tehdit yok diye olabilir.

Ek olarak MPT'nin MPT 76 ve MPT 55 olmak üzere iki versiyonu var. HK-33'e bağımlılığımız yok. Bu arada G3 öldürücü gücü yüksek olması nedeniyle NATO'da yasaktır. Afganistan da askerlik yaparken HK-33 kullanmıştım.
@İzoly Sevdalısı

Komandolara başlarda MPT 76 veriyorlarmış ağır olduğu için MPT 55'e geçiş yapmışlar, MPT 76'yı piyadeyken bize vermişlerdi gerçekten harika bir silah mekanizması eski silahlardan tamamiyle farklı G3, HK-33 oyuncak gibi kalıyor yanında, isabet oranıda çok daha yüksek.

Son düzenleme:
Doğuda MPT, batıda HK-33 kullanılıyor.
HK-33 aktif olarak kullanılan bir silah değil. Özelleştirmeye imkan vermemesi sebebiyle kullanımdan çıkarılıyor. 2015-2016 döneminde çok kullanılıyordu. Şu an komandolar MPT, KCR ve SAR serisi piyade tüfeklerini kullanıyorlar. Bunların dışında kullanılan ithal silahlar da var.

Geri
Yukarı