Milli Savunma Üniversitesi mantıklı mı?

30 yaşından sonra istesen de asker olamazsın. MSÜ diğer üniversiteler ile kıyaslanacak bir üniversite değil çünkü buradan mezun olduğunda 7/24 mezun olduğun işi yapmaya programlı olacaksın. Bu arada 21 yaşından sonra da MSÜ sınavına giremezsin. Üniversiteden mezun olduktan sonra 27 yaşından aşağı olman lazım diye biliyorum.

Ah ah keşke 18,20 lerde olsam da MSÜ kara harp bunları kaçırmasaydım. Çok güzel. Bir duygu tadamadık.

Yani 4 yıllık normal üniversite okuyup asteğmen (yedek subay) olunabiliyor ve rütbe de atlanabiliyor. Peki bu durumda da yine 15 yıl zorunlu hizmet olayı var mı?
Zorunlu 15 yıl muvazzaf yani kadrolu olan askerler için geçerli. Asteğmen olmayı istersen seçersin ve çıkarsa 12 ay asteğmen olarak zorunlu askerlik görevine başlar ve teğmen rütbesiyle yerine getirir ve terhis olursun. Bunların haricinde KKK ,DKK,HKK muvazzaf subay ve astsubay alımı yapar her yıl fakat yıl geçtikçe alımlar azalmakta.

Ah ah keşke 18,20 lerde olsam da MSÜ kara harp bunları kaçırmasaydım. Çok güzel. Bir duygu tadamadık.
İnsanı ileriye taşıyacak üniversiteler için başarı; istek ve çalışmak iken askeri okullar için böyle değil. Hem istemen, hem çalışman, hem de sağlıklı ve özgüvenli olman gerekir.

Geçen yıl bende bu süreçten geçtiğim için etraflıca araştırmıştım, sonuç hüsran oldu orası ayrı, fakat MSÜ'ye asla kesin gözüyle bakmayın hatta çevrenize belirtmeyin bile çünkü gerçekten asker olmayı isteyip olamadığında psikolojin altüst oluyor ve bunu birde çevreden sürekli duymanızda daha kötü etkileyecektir.

Son düzenleme:
Zorunlu 15 yıl muvazzaf yani kadrolu olan askerler için geçerli. Asteğmen olmayı istersen seçersin ve çıkarsa 12 ay asteğmen olarak zorunlu askerlik görevine başlar ve teğmen rütbesiyle yerine getirir ve terhis olursun. Bunların haricinde KKK, dakika, HKK muvazzaf subay ve astsubay alımı yapar her yıl fakat yıl geçtikçe alımlar azalmakta.

İnsanı ileriye taşıyacak üniversiteler için başarı; istek ve çalışmak iken askeri okullar için böyle değil. Hem istemen, hem çalışman, hem de sağlıklı ve öz güvenli olman gerekir.

Geçen yıl bende bu süreçten geçtiğim için etraflıca araştırmıştım, sonuç hüsran oldu orası ayrı, fakat MSÜ'ye asla kesin gözüyle bakmayın hatta çevrenize belirtmeyin bile çünkü gerçekten asker olmayı isteyip olamadığında psikolojin altüst oluyor ve bunu bir de çevreden sürekli duymanızda daha kötü etkileyecektir.

Hocam son çare olarak düşünüyorum zaten. Eski bir asker tanıdığımdan duyduğum kadarıyla genelde sözleşmeliler sınıra gidiyormuş, devletin her şeyini karşıladığı mis gibi yetiştirdiği harbiyelileri kolay kolay sınıra göndermezlermiş. Doğru mudur?

Hocam son çare olarak düşünüyorum zaten. Eski bir asker tanıdığımdan duyduğum kadarıyla genelde sözleşmeliler sınıra gidiyormuş, devletin her şeyini karşıladığı mis gibi yetiştirdiği harbiyelileri kolay kolay sınıra göndermezlermiş. Doğru mudur?

Hayır tabii ki, subayında astsubayında zorunlu doğu görevleri mevcuttur.

Yok böyle bir şey. Fakat okul mezunuyla dıştan gelmiş adamın yetkinlik farkı olduğundan, komutanların gözünde okullular daha kıymetlidir. Yasal olarak bir fark yok.

Geri
Yukarı