Milli Savunma Üniversitesi sınavına hazırlık

metmellow

Decapat
MSÜ'ye girip Subay veya Astsubay olmayı düşünen/olan var mı aranızda? Nelere dikkat edilmeli. Derslerde çok başarılı değilim yeni çalışmaya başladım mart ayındaki sınava girip Hava Harp düşünüyorum. Hedef pilot olmak. Ama zor biliyorum o yüzden hava astsubay olabilir miyim? Puani ne? Neye dikkat ediyorlar mülakatta? Ve astsubay olup başladıktan sonra içerde yükselip subay olmamın şansı var mı? Birgün Türk Hava Kuvvetlerinde savaş uçağı pilotu olabilir miyim?

Subaylık için HHO için akademik anlamda biraz daha iyi olmak gerekiyor ancak astsubay olmak için neredeyse hiçbir akademik yöne ihtiyaç yok. Harp Okulları için AYT'ye de girip barajı geçmeniz gerekirken (MSÜ sınavı ikisi için de geçerli olduğundan söylemiyorum) astsubaylık için sadece TYT barajını geçmeniz gerekiyor. İkisi için de spor çok önemli ancak astsubay olacaksanız daha çok dikkat etmeniz gerek. Sonradan pilot olma imkanınız yok çünkü yalnızca HHO mezunları oluyor ki o bile kesin değil. İnsanlar her HHO mezununu pilot olacak sanıyor, yanlış.

Hava harp için AYT ve MSÜ puanınız çok önemli. Herhangi bir sağlık kusurunuz olmaması gerekiyor. Benim puanlarım taban puandan çok daha yüksekti katılmak istedim lakin gözlük kullandığım için sağlıkta eleneceğimden katılamadım. Çizdirme işlemini de anlıyorlarmış.
Not: Sol ve sağ gözün toplam derecesi 1,5'i geçmezse sıkıntı yok.

Akademik başarı subaylık sınavlarında önemli.TYT ve AYT sınavlarında barajı geçersen subay olabilirsin fakat barajın biraz üstünde bir puan alırsan yedekte kalırsın ve alınmazsın. AYT'de ilk 200.000'e girersen (MF) ancak asil olabilirsin. Astsubayklıktan subaylığa geçiş için yüksek öğretim mezunu olman ve 4 yıl astsubaylık yapmış olman lazım.MSÜ sınavında da Hava için 330-380 arası bir puan alman lazım.
Eğer akademik anlamda kendine güvenmiyorsan tavsiyem astsubaylığa veya polisliğe yönelmen olur.Belki hayallerini gerçekleştiremezsin fakat en azından bir mesleğin olur.Böyle yapan çok arkadaşım oldu.Her havacı da pilot olacak diye bir şey yok(Bkz Albert Kesselring).Karada nasıl tankçı,topçu ve piyade subayı gibi ayırıyorlarsa havada da kişinin meziyetlerine , sınav sonuçlarına göre ayırıyorlar.
Sınavda bol şans.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı