Minecraft kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Helvaci 14

Decapat
Arkadaşlar benim laptopumun 4 GB RAM'i, AMD A6 işlemci, Radeon R4 ekran kartı ı (512 MB ) var.
Minecraft oynuyorum TLauncher'dan 1.16.5 sürümünü.
Arada kasıyor, bazen chunklar yüklenmiyor bazen de dünya ya katılırken ya da dünya oluştururken takılı kalıyor.
Sorum şu: Sizce bu sorunlar RAM'im in yetersizliğinden mi kaynaklanıyor? ( çünkü Minecraft'ta sadece 2 GB RAM verebiliyorum )

Diğer önemli sorum ise şu: Ben laptopumun RAM'ini 8 GB yaparsam yukarıda anlattığım sorunlar geçer mi?

Teşekkür ederim 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar benim laptopumun 4 GB RAM'i, AMD A6 işlemci, Radeon R4 ekran kartı ı (512 MB ) var.
Arada kasıyor, bazen chunklar yüklenmiyor bazen de dünya ya katılırken ya da dünya oluştururken takılı kalıyor.
Sorum şu: Sizce bu sorunlar RAM'im in yetersizliğinden mi kaynaklanıyor? ( çünkü Minecraft'ta sadece 2 GB RAM verebiliyorum )

Diğer önemli sorum ise şu: Ben laptopumun RAM'ini 8 GB yaparsam yukarıda anlattığım sorunlar geçer mi?

Teşekkür ederim 😊
Ekran kartın çok kötü ayrıca optifine kurmayı da deneyebilirsin. Launcherla alakası yok.

Konu sahibi hocam şimdi alta bazı çözümler yazıyorum uygulayabilirsin.

1-OptiFine indir kesin olarak FPS arttırır.
2-RAM'i arttırıp Minecraft'a daha fazla RAM verirsen bu da az da olsa FPS arttırır.
3-orijinal Minecraft kullanma imkanın varsa orijinal kullan 1.17 sürümünden itibaren oyunun Java sürümü değiştirilerek optimizasyon sorunları azalacak fakat korsan oynayanlar için bir değişiklik olmayacak.
optifinede oynuyordum zaten ama genede bunlar oluyor çok sık olmasada
orijinal minecrafta alamıyorum izin vermiyorlar bna :(

Linux kullanmanı öneririm. Benim laptop seninkinin bi tık altı. (AMD A4, Radeon R3)
Minecraft 1.16.5'te Manjaro isimli bir Linux dağıtımı ile 55-60 fps arası akıcı oynuyorum. Optifine kurulu. (8 GB RAM var sonradan 4 GB ekleme yaptım.)

Teşekkür ederim 😊

Ekran kartı kötü RAM 32 GB yapsan da o ekran kartıyla pek hayrını görmezsin ikinci elden güzel bir kart bul 4 GB RAM takviyesi yap.

Teşekkür ederim 😊
OptiFine kurabilirsin. Javayı silip tekrar indirebilirsin.

yani şuan elimdeki sisteme sadece ram eklesem sorun çözülür mü ? çünkü oynadığımda ekran kartı % 50 falan kullanıyor ki
Ekran kartı kötü RAM 32 GB yapsan da o ekran kartıyla pek hayrını görmezsin ikinci elden güzel bir kart bul 4 GB RAM takviyesi yap.
OptiFine kurabilirsin. Javayı silip tekrar indirebilirsin.
optifinede oynuyordum zaten bunlar olyorda ççok sık olmasada
hem java yı da defaaalarca kez ndirdim sildim falan kim bilir kaç kere yapmışımdır :)

Hocam laptop büyük ihtimal işlemci anakarta gömülü ekran kartı değişimi olmaz.

RAM takviyesi de pek verimli olmaz hocam maalesef yapacak bir şey yok taksın RAM denesin ama o PC ona ilerleyen zamanlarda yetmeyecektir.
Yani şu an elimdeki sisteme sadece RAM eklesem sorun çözülür mü? Çünkü oynadığımda ekran kartı % 50 falan kullanıyor ki.

OptiFine'de oynuyordum zaten bunlar olyorda ççok sık olmasa da.
Hem Java'yı da defaaalarca kez ndirdim sildim falan kim bilir kaç kere yapmışımdır :)

A2 Türkçe.

Geri
Yukarı