Minecraft kasıyor

İşletim sistemi
Windows 10

Helvaci 14

Decapat
Arkadaşlar benim laptopumun 4 GB RAM'i, AMD A6 işlemci, Radeon R4 ekran kartı ı (512 MB ) var.
Minecraft oynuyorum TLauncher'dan 1.16.5 sürümünü.
Arada kasıyor, bazen chunklar yüklenmiyor bazen de dünya ya katılırken ya da dünya oluştururken takılı kalıyor.
Sorum şu: Sizce bu sorunlar RAM'im in yetersizliğinden mi kaynaklanıyor? ( çünkü Minecraft'ta sadece 2 GB RAM verebiliyorum )

Diğer önemli sorum ise şu: Ben laptopumun RAM'ini 8 GB yaparsam yukarıda anlattığım sorunlar geçer mi?

Teşekkür ederim 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama oynarken ekran kartı çok kullanmıyor k baktığımda % 50 sıraları falan oluyor.

Ekran kartı yetersiz diyoruz kardeşim laptop kullanıyorsun büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi zaten anlatsak da pek hevesli görünüyorsun tak RAM'i o zaman ne diyelim patates ekran kartıyla yararı pek olmaz bende HD 3430 1.5GB 4 GB RAM var 30 FPS alıyorum.

Yani ben şuanki sistemime sadecae ram eklesem ram imi 8 gb yapsam sorun çözülür mü ?
RAM'i 8 yap Manjaro KDE işletim sistemini kur. Üstte yazmıştım. 55-60 FPS akıcı oynarsın. Ekran 60hz'dir zaten büyük ihtimal. Akıcı oynayabilmen için 55-60 FPS yeterli olur.

Linux kullanmanı öneririm. Benim laptop seninkinin bi tık altı. (AMD A4, Radeon R3)
Minecraft 1.16.5'te Manjaro isimli bir Linux dağıtımı ile 55-60 fps arası akıcı oynuyorum. Optifine kurulu. (8 GB RAM var sonradan 4 GB ekleme yaptım.)

Ekran kartı yetersiz diyoruz kardeşim laptop kullanıyorsun büyük ihtimalle arkadaşın dediği gibi zaten anlatsak da pek hevesli görünüyorsun tak RAM'i o zaman ne diyelim patates ekran kartıyla yararı pek olmaz bende HD 3430 1.5GB 4 GB RAM var 30 FPS alıyorum.
Minecraft'ta ekran kartından ziyade işlemci ön planda.

Ekran kartı kötü RAM 32 GB yapsan da o ekran kartıyla pek hayrını görmezsin ikinci elden güzel bir kart bul 4 GB RAM takviyesi yap.

Minecraft ekran kartı ağırlıklı bir oyun değildir işlemci ağırlıklı bir oyundur yani işlemcin ne kadar iyiyse Minecraft da o kadar çok FPS alırsın fakat arkadaşın sistemi Minecraft için yetersiz olduğundan kasıyor.

Konu sahibi arkadaşım herkes ayrı bir daldan konuşuyor bak olayı sana anlatıyorum sen şu an RAM alsanda sana pek bir faydası olmaz çünkü işlemcin kötü yani pek bir şey yapamazsın sadece OptiFine kur oyuna gir eğer oynanabilir haldeyse oyna eğer oynanamaz haldeyse yapılabilecek hiçbir şey yok konu burada bitebilir sistem almaktan başka bir çare göremiyorum şahsen.

Geri
Yukarı