Minecraft oynarken daha önce yaşamadığım FPS düşüklüğü ve virüs şüphesi

elroNNd

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Inno3D RTX 3060 12GB, Ryzen 5 5600, Asus PRIME B550M-A Wi-Fi II Anakart, Crucial Ballistix 2x8 GB 3200 MHz DDR4 Cl16 RAM, GameGaraj Aquarius Kasa, DarkFlash 650W +80 Bronze PSU.
Meslek
Öğrenci
Az önce crackli bir Launcher'den Minecraft oynuyordum. Daha önce bu Launcher'de hiç sorun yaşamamıştım. Normal bir dünya oluşturdum ve FPS'im 1 ve 2'lerde geziyordu. FPS limitide yoktu. Bazen mouse bile donuyordu. Alt+Tab atıp görev yöneticisine baktım ve Minecraft'ın (Java olarak görünüyor) %90 civarında CPU kullandığını ve daha önce çalıştığını görmediğim Windows ana bilgisayar işlemi ve Google Chrome installer çalıştığını gördüm. Windows ana bilgisayar işleminin ayrıntılarına gittim belki Windows hizmetidir diye ama System'da değil Admin'de çalışıyordu. Minecraft kapandıktan sonra CPU kullanımı yine yüksekti ve bilgisayar kasıyordu. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra o Launcher'e ait tüm dosyaları sildim ve şu an Kaspersky tam tarama yapıyorum. Şu an o hizmetler yok. Sizce virüs var mıdır? Tarama bittikten sonra yazacağım.

Az önce crackli bir Launcher'den Minecraft oynuyordum. Daha önce bu Launcher'de hiç sorun yaşamamıştım. Normal bir dünya oluşturdum ve FPS'im 1 ve 2'lerde geziyordu. FPS limitide yoktu. Bazen mouse bile donuyordu. Alt+Tab atıp görev yöneticisine baktım ve Minecraft'ın (Java olarak görünüyor) %90 civarında CPU kullandığını ve daha önce çalıştığını görmediğim Windows ana bilgisayar işlemi ve Google Chrome installer çalıştığını gördüm. Windows ana bilgisayar işleminin ayrıntılarına gittim belki Windows hizmetidir diye ama System'da değil Admin'de çalışıyordu. Minecraft kapandıktan sonra CPU kullanımı yine yüksekti ve bilgisayar kasıyordu. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra o Launcher'e ait tüm dosyaları sildim ve şu an Kaspersky tam tarama yapıyorum. Şu an o hizmetler yok. Sizce virüs var mıdır? Tarama bittikten sonra yazacağım.
Bittimi yaptığınız tarama?

Hangi Launcher'ı kullanıyorsun. Crackli olarak TLauncher'ı öneririm bende kullanıyorum bir sorun yaşamadım.

TLauncher fakat legacy versiyonu. Adı TLauncher Legacy olarak geçiyor. TLauncher'den daha düzgün çalıştığı için indirdim. (düzgün çalıştığı dediğim Launcher'in kendi içinden OptiFine kurarken hata vermiyor.)

Hayır. Şu an %73.
Şu an görev yöneticisine girdim tam açarken CPU kullanımı %100 gösteriyor fakat açılınca %50-%70 civarlarında onu da Kaspersky kullanıyor.

TLauncher fakat legacy versiyonu. Adı TLauncher Legacy olarak geçiyor. TLauncher'den daha düzgün çalıştığı için indirdim. (düzgün çalıştığı dediğim Launcher'in kendi içinden OptiFine kurarken hata vermiyor.)

Hayır. Şu an %73.
Şu an görev yöneticisine girdim tam açarken CPU kullanımı %100 gösteriyor fakat açılınca %50-%70 civarlarında onu da Kaspersky kullanıyor.
Açarken CPU kullanımı %100 olması normal bendede öyle oluyordu. Ama kasma sorununu ben çözemedim. Oyunda VSync'yi açıp deneyin. Optifine kuruluysa FPS sınırladığınız kısmı en sola çekin VSync açılır.

Açarken CPU kullanımı %100 olması normal bende de öyle oluyordu. Ama kasma sorununu ben çözemedim. Oyunda V-Sync'yi açıp deneyin. OptiFine kuruluysa FPS sınırladığınız kısmı en sola çekin V-Sync açılır.

Launcher'le ilgili her şeyi sildim şu an :D FPS sınırı yoktu asıl şüphelendiğim görev yöneticisinde Google Chrome installer ve Windows ana bilgisayar işlemi görünmesiydi. Windows ana bilgisayar işleminin ayrıntılarına gittiğimde rundll32.exe görünüyordu ve asıl şüphelendiğim System'da değil Admin'de çalışıyordu. Ayrıca oyunu kapattığımda bile bilgisayar çok kasıyordu. Daha sonra zaten PC'yi yeniden başlattım sorun yoktu.
Şu an tarama tamamlandı. Hiçbir şey yok gözüküyor. Hala içimde bir şüphe var nedense :D bir de Malwarebytes ise tarama yapacağım.

Şu an tarama tamamlandı. Hiçbir şey yok gözüküyor. Hala içimde bir şüphe var nedense :D bir de Malwarebytes ise tarama yapacağım.
MBAM taramamda da sorun çıkmadı. Şu an virüs yok sanırım. O kasma, CPU kullanımı ve görev yöneticisindeki saçma görevler neden oldu onu anlamadım sadece.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı