Çözüldü Minecraft tam ekranda 60Hz

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Erfolglos Eirene

Hectopat
Daha fazla  
Minecraft'ta tam ekran yapınca 60 Hertz oluyor ve oyundan çıktığımda monitörü tekrar ayarlamam gerekiyor. Oyun orijinal. V-Sync kapalı, çözünürlük ayarlanan yerden ayarlamam bir şey değiştirmiyor, pencerelide aynı problem geçerli değil.

Çözüm
İlginç bir durum. Epey bir araştırdım ama doğru dürüst bir çözümü yok. Olanlar da zaten sizin denedikleriniz.

Aşağıda da sizinki gibi monitörü sürekli 60 Hz'ye dönen biri varmış. Çözüm olarak da Minecraft video ayarlarındaki Current Resolution'dan bahsetmiş. Mesela 1920x1080 ile başlayan değil de direk olarak Current Resolution yapması gerekiyormuş. "Current" olarak ayarlayıp denediniz mi?

msedge_KpAT4lRC3v.png

Kaynak: My monitors refresh rate keeps resetting to 60hz from 144hz after opening some games.

Birisi de OptiFine ayarlarını sıfırlayarak çözmüş.

Başkası da ekran kartı sürücülerini ve Windows'u güncelleyerek çözdüğünü söylemiş. İsterseniz bunları bir yapın.

Hatta DDU ile ekran kartı sürücülerinizi tamamen temizleyip tekrar güncelini yükleyin, belki faydası olur.

AMD veya NVIDIA fark etmeksizin kontrol panellerine girip Minecraft herhangi bir FPS CAP, FPS SINIRI var mı diye bakar mısınız? Mesela NVIDIA;

wb4fLwwUFF.png

Uzun süredir oyuna girmiyordum. Bu problemi görünce girip bir deneyeyim dedim.

İlk başta 60 FPS aldım.

Sonra video ayarlarında birkaç değişiklik yaptım.

javaw_r01hQKMatZ.png

Ayrıca Monitörde FreeSync (G-Sync Uyumlu olayı) açık olduğu için onu Minecraft için kapattım (sabit yenileme hızı seçtim).

nvcplui_2bmYvjbAEm.png

Bir problem kalmadı.
Ama sizinki daha farklı bir durum gibi geldi bana.
İlginç bir durum. Epey bir araştırdım ama doğru dürüst bir çözümü yok. Olanlar da zaten sizin denedikleriniz.

Aşağıda da sizinki gibi monitörü sürekli 60 Hz'ye dönen biri varmış. Çözüm olarak da Minecraft video ayarlarındaki Current Resolution'dan bahsetmiş. Mesela 1920x1080 ile başlayan değil de direk olarak Current Resolution yapması gerekiyormuş. "Current" olarak ayarlayıp denediniz mi?

msedge_KpAT4lRC3v.png

Kaynak: My monitors refresh rate keeps resetting to 60hz from 144hz after opening some games.

Başkası da ekran kartı sürücülerini ve Windows'u güncelleyerek çözdüğünü söylemiş. İsterseniz bunları bir yapın.

Hatta DDU ile ekran kartı sürücülerinizi tamamen temizleyip tekrar güncelini yükleyin, belki faydası olur.

AMD veya NVIDIA fark etmeksizin kontrol panellerine girip Minecraft herhangi bir FPS CAP, FPS SINIRI var mı diye bakar mısınız? Mesela NVIDIA;

wb4fLwwUFF.png

İlk başta 60 FPS aldım.

javaw_r01hQKMatZ.png

Ayrıca Monitörde FreeSync (G-Sync Uyumlu olayı) açık olduğu için onu Minecraft için kapattım (sabit yenileme hızı seçtim).

nvcplui_2bmYvjbAEm.png

Bir problem kalmadı.

Çözüm

Aşağıda da sizinki gibi monitörü sürekli 60 Hz'ye dönen biri varmış. Çözüm olarak da Minecraft video ayarlarındaki current Resolution'dan bahsetmiş. Mesela 1920x1080 ile başlayan değil de direk olarak current resolution yapması gerekiyormuş. "current" olarak ayarlayıp denediniz mi?

Eki Görüntüle 1816835

AMD veya NVIDIA fark etmeksizin kontrol panellerine girip Minecraft herhangi bir FPS cap, FPS sınırı var mı diye bakar mısınız? Mesela NVIDIA;

Eki Görüntüle 1816807

İlk başta 60 FPS aldım.

Eki Görüntüle 1816815

Ayrıca monitörde FreeSync (G-Sync uyumlu olayı) açık olduğu için onu Minecraft için kapattım (sabit yenileme hızı seçtim).

Eki Görüntüle 1816801

Bir problem kalmadı.

Teşekkürler monitörün FreeSync özelliğini kapatınca düzeldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı