Mini ITX sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
3000-5000TL

pekozgur

Femtopat
Merhabalar,

Evde salonda TV ve film seyretmek için aldığım televizyon yanına koyabileceğim bir sistem toplamak istiyorum.

Uzuuuun zamandır bilgisayar toplamadığım için desteklerinize ihtiyacım var.

Birkaç sitede inceleyip bazı videoları izledim ancak genel olarak bir "Gaming PC" hevesi olduğu için hemen tüm içerik oyun bilgisayarları üzerine.

Benim isteğim aslında olabildiğince basit ve az bileşen içeren ve az yer kaplayan (kasa, PSU, anakart, işlemci, RAM, SSD) çevrimiçi akış (YouTube, Netflix, bein connect, IPTV) ve internet gezinti işlemlerimi görecek bir sistem kurmak. Belki ilaveten torrent ile Türkiye'de yayınlanmayan ya da Netflix gibi platformlarda bulunmayan (the boys mesela) dizileri indirebilirim.

Ancak bunu yaparken en önde gelen beklentim de kasa içinden ve dışından ses ve ışık seviyesinin sıfır ya da sıfıra yakın olması.

Elimde Xiaomi Mi box s mevcut ancak onu başka bir TV'de kullanıyorum -çok memnunum- ama oyun ve internet gezinimi konusunda tatmin etmiyor.

Kısaca RGB bileşeni olmayan mini ITX bir sistem toplamayı düşünüyorum.

Ryzen 3400G ve Intel 10400 işlemci kullanabileceğim sistemlere baktım ancak biraz yukarıda kalacak gibi duruyor. Sonuçta böyle bir sistemin ekonomik olması da önemli. Hazır sistemlere baktım ya çok pahalı ya çok zayıflar. SBC olan sistemlere baktım onlar da benzer durumda. Ancak yine de alternatif önerilere açığım. Mesela LattePanda Alpha var, bunun üzerine kurulmuş güzel bir sistem vardır, olabilir. Ya da Raspberry Pi ile oluşturulmuş basit ancak kullanışlı ve sıkıntı çıkarmayan bir alternatif vardır az bilinen, olabilir.

Bütçem çok yüksek değil 3000-5000TL arasında halletmek taraftarıyım. (AMD için mesela en son yonga seti olsun derdim yok A320 olup uygun bir anakart ile olabileceği gibi Intel'in 8.-9. nesil işlemcileri ile de işimi görebilecek bir sistem toplayabileceksem olabilir)

Yükseltmeye çok açık olmasına ihtiyacım yok. Gerekirse bunu elden çıkartıp yeni bir sistem kurabilirim.

Aslında basit bir konu ama çok geniş bir seçenek yelpazesi var. Genel bilgim mevcut ancak detay bilgim eksik. O yüzden deneyim ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden önerileriniz için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası ben küp-konsol tarzı bir şey toplamanızı öneririm zamanı gelince hem film izleme aracı hem oyun oynama aracı olabilir.

Sadece küçük bir şey isterseniz APU bir sistem yeterli olur.
APU sistem düşünüyorum zaten hocam da işte optimum bir sistem öneriniz, anakart/işlemci olarak varsa RAM ve SSD konularını kafamda oturtabiliyorum. Kasa da dediğim gibi cıvıl cıvıl ışıklı yanarlı dönerli olmasın sade, mümkünse siyah olsun düşüncesindeyim (hatta mümkünse dümdüz küp ve üzerinde açma kapama düğmesi olsa yeter, o derece minimalist bir kasa)

Athlon 3000G işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Athlon 3000G için mini itx anakart tavsiyeniz var mıdır?

Bu tip bir şey nasıl gözüküyor gözüne?

1 (2).jpg

Son düzenleme:
Merhabalar,

Evde salonda TV ve film seyretmek için aldığım televizyon yanına koyabileceğim bir sistem toplamak istiyorum.

Birkaç sitede inceleyip bazı videoları izledim ancak genel olarak bir "Gaming PC" hevesi olduğu için hemen tüm içerik oyun bilgisayarları üzerine.

Benim isteğim aslında olabildiğince basit ve az bileşen içeren ve az yer kaplayan (kasa, PSU, anakart, işlemci, RAM, SSD) çevrimiçi akış (YouTube, Netflix, bein connect, IPTV) ve internet gezinti işlemlerimi görecek bir sistem kurmak. Belki ilaveten torrent ile Türkiye'de yayınlanmayan ya da Netflix gibi platformlarda bulunmayan (the boys mesela) dizileri indirebilirim.

Ancak bunu yaparken en önde gelen beklentim de kasa içinden ve dışından ses ve ışık seviyesinin sıfır ya da sıfıra yakın olması.

Elimde Xiaomi Mi box s mevcut ancak onu başka bir TV'de kullanıyorum -çok memnunum- ama oyun ve internet gezinimi konusunda tatmin etmiyor.

Ryzen 3400G ve Intel 10400 işlemci kullanabileceğim sistemlere baktım ancak biraz yukarıda kalacak gibi duruyor. Sonuçta böyle bir sistemin ekonomik olması da önemli. Hazır sistemlere baktım ya çok pahalı ya çok zayıflar. SBC olan sistemlere baktım onlar da benzer durumda. Ancak yine de alternatif önerilere açığım. Mesela LattePanda Alpha var, bunun üzerine kurulmuş güzel bir sistem vardır, olabilir. Ya da Raspberry Pi ile oluşturulmuş basit ancak kullanışlı ve sıkıntı çıkarmayan bir alternatif vardır az bilinen, olabilir.

Bütçem çok yüksek değil 3000-5000TL arasında halletmek taraftarıyım. (AMD için mesela en son yonga seti olsun derdim yok A320 olup uygun bir anakart ile olabileceği gibi Intel'in 8.-9. nesil işlemcileri ile de işimi görebilecek bir sistem toplayabileceksem olabilir)

Yükseltmeye çok açık olmasına ihtiyacım yok. Gerekirse bunu elden çıkartıp yeni bir sistem kurabilirim.

Aslında basit bir konu ama çok geniş bir seçenek yelpazesi var. Genel bilgim mevcut ancak detay bilgim eksik. O yüzden deneyim ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Pc Toplama Sihirbazı

Şöyle bir sistem önerebilirim. İlerde oyunla işim olmaz yada olsa bile başka sistem toplarım derseniz bu işinizi görür. Bütçeyi daha da aşağı çekmek isterseniz 3000G işlemci koyup daha düşük mhz değerine sahip ram takabilirsiniz.

Merhabalar,

Bu şekilde bir sistem toplanabilir. 3200TL tutuyor. İsterseniz RAM ve işlemci kısılabilir ama bütçeniz yetiyorsa bence böyle alın 😀

Bu tip bir şey nasıl gözüküyor gözüne?

Aslında tam elde etmek istediğim görüntü bu. Gördüğüm kadarı ile siz normal bir disk kullanmışsınız bunun yerine SSD kullanılabilir. Gerçi elimde boşta disk de var.

Anakart ve işlemciniz nedir?

Pc Toplama Sihirbazı

Şöyle bir sistem önerebilirim. İlerde oyunla işim olmaz yada olsa bile başka sistem toplarım derseniz bu işinizi görür. Bütçeyi daha da aşağı çekmek isterseniz 3000G işlemci koyup daha düşük mhz değerine sahip ram takabilirsiniz.

Dönüp dönüp takıldığım anakart bu aslında, bu anakartı almışken de Ryzen 5 3400G ekleyeyim diyorum, sonrasında da sistem uçuyor, bu sistemi kurmuşken GTA V'e yelken açarım 2000TL'lik bir anakart işlemci de 3600 olsun derken 9,000TL'leri görüyorum. Çok maddi. Maddi olarak imkanım var ama böyle bir sisteme ihtiyacım yok. Biliyorum çünkü 40 yaşını geçtim bir heves alıp oyun oynamayacağım, kenarda kös kös duracak. Bu hatayı 2014'te i7 3770'li topladığım bir sistem var bu şekilde, 24" 3D monitör ile birlikte kızın okul bilgisayarı oldu.

Bu sistem ile ilgili iki sorum olacak.
Dark Compact 130W - 130W yeterli gelir mi?
G.Skill 8GB RipjawsV 3000mhz CL16 DDR4 Ram - 16Gb'a ihtiyacım olur mu ya da 2x4Gb kullanırsam biraz daha performans artışı sağlar mıyım?

Son dönemde Intel pek konuşulmuyor mu bana mı öyle geldi, herkes Ryzen'e çok odaklanmış.

Bu şekilde bir sistem toplanabilir. 3200TL tutuyor. İsterseniz RAM ve işlemci kısılabilir ama bütçeniz yetiyorsa bence böyle alın 😀

Aklımdaki kuruluma yakın aslında... Teşekkürler.
Eki Görüntüle 635626

Aslında M2 SSDsi de mevcut, Intel i5 onboard, harici ekran kartı takılmıyor bendeki karta. Laptop adaptörü ile güç veriliyor.
Ben de oldukça araştırmıştım ufak bir sistem olsun diye. Asus H310T R2.0 anakart, Everest M200 kasa.
Başka markaların da thini mini-ITX anakartları var ama TR'de bulmak pek olası değil.

Bu çok hoşmuş, biraz daha detay verebilir misiniz sistem ile ilgili, ya da konusu varsa link paylaşabilir misiniz?

Geri
Yukarı