Mini ITX sistem toplama tavsiyesi

Bütçe
3000-5000TL
Aslında tam elde etmek istediğim görüntü bu. Gördüğüm kadarı ile siz normal bir disk kullanmışsınız bunun yerine SSD kullanılabilir. Gerçi elimde boşta disk de var.

Anakart ve işlemciniz nedir?

Dönüp dönüp takıldığım anakart bu aslında, bu anakartı almışken de Ryzen 5 3400G ekleyeyim diyorum, sonrasında da sistem uçuyor, bu sistemi kurmuşken GTA V'e yelken açarım 2000TL'lik bir anakart işlemci de 3600 olsun derken 9,000TL'leri görüyorum. Çok maddi. Maddi olarak imkanım var ama böyle bir sisteme ihtiyacım yok. Biliyorum çünkü 40 yaşını geçtim bir heves alıp oyun oynamayacağım, kenarda kös kös duracak. Bu hatayı 2014'te i7 3770'li topladığım bir sistem var bu şekilde, 24" 3D monitör ile birlikte kızın okul bilgisayarı oldu.

Bu sistem ile ilgili iki sorum olacak.
Dark Compact 130W - 130W yeterli gelir mi?
G.Skill 8GB RipjawsV 3000mhz CL16 DDR4 Ram - 16Gb'a ihtiyacım olur mu ya da 2x4Gb kullanırsam biraz daha performans artışı sağlar mıyım?

Son dönemde Intel pek konuşulmuyor mu bana mı öyle geldi, herkes Ryzen'e çok odaklanmış.
Anakartı kendimde kullanıyorum, önerebilirim. Eğer daha ucuzunu istiyorsanız :
Asrock A320M-ITX Socket AM4, DDR4 3466MHz+ (OC), Ultra M.2, USB 3.1 Gen1, 2xHDMI RGB mini-ITX Anakart (Ryzen 3000 Serisi Uyumlu Versiyon) | Teknobiyotik

bakabilirsiniz.

Sisteme onu ekliyim bunu ekliyim muhabbetine katılıyorum. Sonu yok o işin... Güç kaynağıyla ilgili endişelerinizi anlıyorum, aynı kasaya 3400G sistem toplayan birisi var ve çalıştığını söylüyor, ona güvenerek önerdim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ramle ilgili konu, oyun oynanmıcaksa hiç gereği yok, 4gb ram bile işinizi görür. Dual channel daha fazla performans verir ancak yine sistemin amacından sapıyor. Oyun oynanıcaksa (hevesinizi alacak kadar) 3400G ile bir sistem toplanabilir ancak yukarda linkini bıraktığım video yu izlersen işlemci fanı o kasaya tam sığmıyor,kasayla ilgili birkaç işlem gerekli olacaktır.

İntelle ilgili olarak ,AMD fanboyluğu yapmıyorum ancak dahili grafik biriminde kesinlikle amd daha önde , o yüzden herkes amd öneriyor.İntel HD Graphics vs Vega testlerine bakarsanız farkı görebilirsiniz.

Anakartı kendimde kullanıyorum, önerebilirim. Eğer daha ucuzunu istiyorsanız :
Asrock A320M-ITX Socket AM4, DDR4 3466MHz+ (OC), Ultra M.2, USB 3.1 Gen1, 2xHDMI RGB mini-ITX Anakart (Ryzen 3000 Serisi Uyumlu Versiyon) | Teknobiyotik

bakabilirsiniz.

Sisteme onu ekliyim bunu ekliyim muhabbetine katılıyorum. Sonu yok o işin... Güç kaynağıyla ilgili endişelerinizi anlıyorum, aynı kasaya 3400G sistem toplayan birisi var ve çalıştığını söylüyor, ona güvenerek önerdim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ramle ilgili konu, oyun oynanmıcaksa hiç gereği yok, 4gb ram bile işinizi görür. Dual channel daha fazla performans verir ancak yine sistemin amacından sapıyor. Oyun oynanıcaksa (hevesinizi alacak kadar) 3400G ile bir sistem toplanabilir ancak yukarda linkini bıraktığım video yu izlersen işlemci fanı o kasaya tam sığmıyor,kasayla ilgili birkaç işlem gerekli olacaktır.

İntelle ilgili olarak ,AMD fanboyluğu yapmıyorum ancak dahili grafik biriminde kesinlikle amd daha önde , o yüzden herkes amd öneriyor.İntel HD Graphics vs Vega testlerine bakarsanız farkı görebilirsiniz.

Dönüp dönüp 3400G'ye geliyorum ben de... Sanırım sistemin uzun ömürlü ve sağlıklı olup tatmin edici bir performans sunması için ideal'i bu.

Asrock A320 anakart mantıklı geldi. AMD için Thin Mini Itx anakart var mıdır acaba @Siyah Martı 'nın sistemindeki gibi...
Anakartın üzerinde WiFi kart slotu mevcut şu an WiFi AX200 kart var. WiFi kartı ve antenler Aliexpress'den, gerisi TR'de bulunuyor. Ürünün tek eksisi M2 SSD Pci-e x2 hızında maks. ama SATA M.2 takılırsa bu sınırın altında hızda olduğundan kayıp olmaz. RAMler 2666 laptop RAM'i. PSU ikinciel orijinal laptop adaptörü, ben 120Wlık bir ürün kullanıyorum. Benim içime sindi.

i3-8100 ile de kullanılır, 4çekirdek 3.6Ghz. İkinci eli 500-550 TL. 9.nesil işlemcileri de destekliyor.

Kasa 21.5x20x5.1cm, +1cm çıkma tel örgülü alan. Yatay, dikey durabiliyor, VESA aparatları da mevcut.

Bu sistem kafama yatmaya başladı 4K içerik izleme konusunda performansı nasıl sisteminizin?

Ryzen 3400G çok cezbedici ancak dediğim gibi sonu yok insan yaptıkça üstüne çıkmak istiyor.

AMDli de var ama TR'de bulur musun bilmem.

Ben 2K monitor ile kullanıyorum. 4K youtube videolarında %25-30 arası GPU kullanıyor, sorunsuz.
Capture.JPG

Son düzenleme:
Gelen öneriler için çok teşekkürler. Kafamda bir şeyler şekillendi. Emeğinize sağlık.

SBC'ler ile ilgili deneyimi olanlar var mıdır? Bu konuda fikir gelmedi.

Mesela UDOO'nun çok güzel yeni sistemleri var. Ryzen tabanlı

Lattepanda'nın Intel tabanlı Alpha kartları var.

Seeed'in Celeron tabanlı kartları mevcut

Bunlarla ilgili deneyimleri olan var mıdır?

Niş ürünlere ait çoğu forumda pek bir şey bulamazsınız. O alandaki forumlar(SFF) ya da satış kanallarındaki yorumlar fikir verebilir. O tarz yani çok daha küçük ürünlere dönüldüyse Intel ya da başka firmaların NUClarına bakılabilir, Celeron ya da M serisi işlemci bana göre çok kötü bir tercih olur.

Aliexpress üzerinde gerçekten enteresan şeyler var. Mesela;

16 GB RAM 512 GB SSD ile birlikte Ryzen 5 3400G versiyonu seçince 3, 800TL civarında bir fiyat çıkıyor. Vergisi ne kadar tutar bilmiyorum ama benzer sistemi mini ITX bir kasa ve güç kaynağı ile birlikte almak istediğimizde -ki Thin mini ITX bulamıyoruz- 4200TL'ye geliyor (parçalar dışarıdan toplanırsa daha düşürülür) ancak boyut (hacim) olarak iki katından büyük.

Buna benzer örnekler mevcut, mobil Ryzen 3550H işlemcili sistem de var mesela yakın fiyatlara, daha düşük işlemci, RAM ve SSD ile daha düşük fiyatlara da ürünler mevcut. Aklım şaştı, böyle bir piyasa olduğunu bilmiyordum.

Bunlarla ilgili YouTube üzerinde birkaç video izledim, çoğu satıcı ya da marka sponsorlu olduğu için taraflı olsa da Avrupa'lı teknoloji kanallarında bile pahalı tanımlanmış olsa da form faktör nedeniyle tavsiye edilebilir bulunmuşlar.

Hollanda'ya sipariş verip oradan vergiden muaf bir şekilde getirtebilirsem düşünmüyor değilim.

Gerçekten çok "dehşet" şeyler var. i9 9900 CPU'lu harici GPU'lu sistemler var. Gerçekten enteresan.

Çalıştığım şirketin Hollanda'da ofisi var. Belli aralıklarla gidip geliyor patron. Rica edebilirim ama çok çok uygun ve kafama yatıyor olması lazım bulduğum şeyin, ki şimdilik o minvalde bir şey bulamadım maalesef.

Geri
Yukarı