Mini ITX USB Type-C güç kaynağı projesi

Leocapro

Kilopat
Sayın Technopat'lar uzun süredir aranızdayım bu güne kadar genelde okuyarak bilgi edindim internette kendi sorunlarıma benzer problemler olduğundan her soruma cevap aldım. Bu sorumun cevabını bulamadım;

Öncelikle bu projemi lütfen masrafdan bağımsız değerlendiriniz.

Projemde bir mini-ITX sistemi kocaman güç kaynaklarıyla beslemek yerine USB Type-C ile beslemek var. Günümüzde birçok diz üstü bilgisayar gücünü Type-C'den almaya başladı. Neden bir dizüstü almıyorsun sorusunun cevabı; dizüstü bilgisayarda kendimi özgür hissetmiyor olmam. İstediğim işlemci, RAM ve donanım gibi seçimleri yapamıyorum. İnce dizüstülerde sürekli sonu “u” ile bite güç tasarruflu işlemciler kullanılmakta. Sonu “h” ile biten işlemcileri bulamamaktayım. Uzun süredir zenbook serisi dizüstüler kullanmaktayım ve bunları yine ofiste monitör ile kullanmaktayım. Evde ise SilverStone sugo SG-13 kasasına kurulu 6. nesil i7 ve harici ekran kartlı bir performans bilgisayarım bulunmakta. Ama bu bilgisayar küçük olmasına karşın taşınmaya pek de müsait değil.

Aradığım bilgisayar ise birazdan fotoğraflarını paylaşacağım AliExpress'den bulduğum kasa etrafında toplanacak. Bu kasaya AMD'nin APU işlemcilerde sunduğu o yakışıklı soğutucuyu veya Noctua'nın NH-L9 serisi Low profile soğutucusuyla kullanilabilir durumda. Resimdeki camı galiba köşeleri yuvarlatılmış akrilik ile değiştireceğim. Sisteme henüz karar vermedim AMD veya Intel emin değilim. Bütçemin bir üst sınırı yok. SATA SSD veya mekanik hard disk kullanmayı planlamıyorum. Güçlü ve Wi-Fi, Display Port, HDMI, hızlı Ethernet portu USB Type-C portları gibi oyuncakları olan anakartlar iki platformda da mevcut.

Genelim netleştiremediğim konuya; güç :(

Bu tarz kasalarda yine fotoğraflarda paylaştıgım DC to ATX güç kaynakları kullanılmaktadır ve bunları beslemek için yüksek güçlü oyuncu dizüstü bilgisayarlarında bulunan adaptörler gerekmekte. Ama bu adaptörler tahmin edebileceğiniz gibi aşağı yukarı tercih ettiğim kasa boyutlarında. Bu ise projenin içime sinmeyen kısmı.

İşin kısası ben bu DC-ATX güç kaynağını bir adaptörle Type-C'ye çevirsem kasanın arkasında ise bu port için yuva bıraksam. Bu Type-C'yi Xiaomi'nin 120 Watt'lık telefon adaptörü ile beslesem bu bilgisayar stabil bir biçimde çalışır mı?

Dosya Ekleri

• 9266C4C8-CC4A-4E76-B532-FC94D6F6BAB5.jpeg
    9266C4C8-CC4A-4E76-B532-FC94D6F6BAB5.jpeg
    32,3 KB · Görüntüleme: 38
  • D3081F5E-0915-4AAB-9C11-E34F81D14941.jpeg
    D3081F5E-0915-4AAB-9C11-E34F81D14941.jpeg
    45,9 KB · Görüntüleme: 41
  • 54E8C5A1-6394-44FA-9F0B-638B8F742304.jpeg
    54E8C5A1-6394-44FA-9F0B-638B8F742304.jpeg
    52,1 KB · Görüntüleme: 25
  • 4A5B4B52-E01D-46CC-8FA2-87E6D9B196BF.jpeg
    4A5B4B52-E01D-46CC-8FA2-87E6D9B196BF.jpeg
    28,1 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Pico PSU olarak geçiyor resimdeki güç kaynağı.

Doğrudan anakartın 24 pini üzerinde minicik duruyor. Boyut olarak çok hoşuma gidiyor doğrusu benim de. Bunun yerine "In-Win Chopin" gibi kasaların içinde 120W adaptör geliyor.(Laptop adaptörleri gibi) Ben o şekilde kullanmanızın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
Hangi işlemci(muhtemelen APU kullanacaksınız)yi düşünüyorsunuz?

Ayrıca NUC tarzı kartlara da bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Pico PSU olarak geçiyor resimdeki güç kaynağı.

Doğrudan anakartın 24 pini üzerinde minicik duruyor. Boyut olarak çok hoşuma gidiyor doğrusu benim de. Bunun yerine "In-Win Chopin" gibi kasaların içinde 120W adaptör geliyor.(Laptop adaptörleri gibi) Ben o şekilde kullanmanızın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.
Hangi işlemci(muhtemelen APU kullanacaksınız)yi düşünüyorsunuz?

Ayrıca NUC tarzı kartlara da bakabilirsiniz.
işlemciyi muhtemelen pazardaki en iyi işlemciyi seçeceğim ama sanırım Amd Ryzen 7 Prolar son kullanıcıya henüz sunulmadı. İn win chopin kasasında flex atx denen güç kaynakları kullanılıyor yanlış bilmiyorsam. Onu da araştırdım. Ama tam boy ATX PSU’arda olduğu gibi yüksüz durumda fanı durdurma durumu yok yükte ise rahatsız edici.

Bu arada, kesin bir şey söylemeyeyim ama, dediğiniz yöntemin de işe yarayacağını düşünüyorum.
Siz yine de parça seçiminizden haberdar edin.
işlemciyi muhtemelen pazardaki en iyi işlemciyi seçeceğim ama sanırım Amd Ryzen 7 Prolar son kullanıcıya henüz sunulmadı. İn win chopin kasasında flex atx denen güç kaynakları kullanılıyor yanlış bilmiyorsam. Onu da araştırdım. Ama tam boy ATX PSU’arda olduğu gibi yüksüz durumda fanı durdurma durumu yok yükte ise rahatsız edici.
O zaman adaptör şeklinde olan güç kaynaklarına da bakabilirsiniz.

AsRock Deskmini X300 ben de böyle APU sistem kurmayı düşünüyorum. Sadece güç için Type-C çevirlebilir. Ancak veri aktarma kısmı nasıl olur bilmiyorum.
Yorumunuz için teşekkür ederim. Cihazı biliyorum ofisimizde mevcut ama güçlü ve bol oyuncaklı anakartlar istiyorum o kasanın anakartı yetersiz.
Bu arada, kesin bir şey söylemeyeyim ama, dediğiniz yöntemin de işe yarayacağını düşünüyorum.
Siz yine de parça seçiminizden haberdar edin.

O zaman adaptör şeklinde olan güç kaynaklarına da bakabilirsiniz.
eğer watt hesabı yapacak isek 120 watt benim için gayet yeterli ama eminim bu işin içine volt ve amper gibi değerlerin de ince hesabı girmektedir. Adaptörün volt-amperi PSU yu karşılayacak mı onu bilmiyorum donanım konusunda olduğu kadar elektrik bilgim yeterli değil.

Normal 19V kabul eden bir PSU ile şu ürünü kkullanabilirsiniz.
Böylece USB Type C'den resimdeki 19V jacke güç verir, oradan da anakartı beslersiniz.
Tek bir sıkıntı var. USB Type C Power Delivery maksimum 100W destekliyor. Bunu dışında linkini attığım adaptörün de max 87 Watt desteklediğini yazmışlar. Bu güç sınırlarını APU'lar bile geçebilir. O tarafı da düşünmeniz lazım.
Xiaomi adaptörü konusunda bir fikrim yok sıkıntı çıkartıp çıkartmayacağıyla ilgili. Yüksek ihtimalle sorun olmaz.

Son düzenleme:
Normal 19V kabul eden bir PSU ile şu ürünü kkullanabilirsiniz.
Böylece USB Type C'den resimdeki 19V jacke güç verir, oradan da anakartı beslersiniz.
Tek bir sıkıntı var. USB Type C Power Delivery maksimum 100W destekliyor. Bunu dışında linkini attığım adaptörün de max 87 Watt desteklediğini yazmışlar. Bu güç sınırlarını APU'lar bile geçebilir. O tarafı da düşünmeniz lazım.
Xiaomi adaptörü konusunda bir fikrim yok sıkıntı çıkartıp çıkartmayacağıyla ilgili. Yüksek ihtimalle sorun olmaz.
O zaman bir süre daha galiba elimizdekilerle idare edeceğiz galiba type-c güncelleme alana kadar ve ya benim gibi düşünen bi pico psu üreticisi çıkana kadar. Ryzen 7 Pro 4750g yi beslemek yakında mümkün olacaktır

@Leocapro Type C kullanan laptoplarda özel U serisi işlemciler düşük güç tüketimli, dolayısıyla rahatlıkla besleniyorlar.
Çok küçük bir sistem istiyorsak maliyeti artıyor, ürün bulmak zorlaşıyor. Sizin ihtiyacınız cevap verecek bir ürün vardır kesin ama bilmiyorum. Araştırmaya devam👍

Geri
Yukarı