Mini-Itx'e geçiş için öneriler

tenorissimo

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Amatör Öğrenci
Merhabalar,

990XA, FX6100, HD6850 (önemsiz ayrıntılar: 650W modüler 80+ bronze PSU, 8 GB 1866mhz CL9 Ram) konfigürasyonlu bir sistemim var. Vaktiyle anlamsızca bir hevese kapılıp Dark Knight kasaya koyduk bu bileşenleri :) Şimdilerde kasanın lüzumsuzca işgal ettiği yer ve taşıma sıkıntısı gözüme batar oldu. Cooler Master Elite 110'lu bir sistem toplama videosuna denk geldim tesadüfen, ne olduysa o anda oldu işte :) Elite 110 içerisine beni çok da üzmeyecek bir i5 işlemciden yola çıkarak bir sistem toplamak istiyorum eski bileşenlerimi de kullanarak. 1000 tl kadar finansman mevcut ancak bu işi tam olarak nereye kadar götürmek istediğimi ben de bilmiyorum. Anakart, işlemci ve kasayı bir hafta içerisinde satmak gibi bir niyetim var. Takriben 450 - 500 lira elime geçer diye düşünüyorum. Yani elimde 1500 tl; satın almam gereken bir elite 110 (Amazon'dan 49 dolara edinmem mümkün), mini-itx form factor bir anakart (z87 takıntısı akılcı olur mu, bilmiyorum ve önerilerinizi bekliyorum) ve frekansı çok da önemli olmamakla beraber tatmin edici bir i5 cpu (4570 ihtimal dahilinde ama tabi frekans farkı ödenen paraya değer mi, değmez mi ikileminde yine yardımınıza başvuracağım).

Şimdi geldik genel sorulara;

*Bu geçiş fikrinde eksik ya da yanlış bir şeyler var mı gözünüze çarpan?
*Geçiş süreci sonrası elimde kalacak olan ve miktarını tam olarak kestiremediğim parayla ekran kartını da yenileyip (o kasanın içine sorun çıkarmadan sığacak orta seviye kart Zotac GTX 760 AMP gibi görünüyor) işi bir adım ileri taşımalı mıyım?
*Elite 110 yerine derinliği daha yüksek Elite 130 tercih etmemle ilgili fikirleriniz nelerdir?
*Kablo yönetimi ve fan seçenekleri konusunda çok şey vaat etmeyen bu kasalar soğutma konusunda sıkıntı yaratır mı?

Bilhassa mini-itx deneyimi olan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Yardımlarınız için önceden teşekkür ederim.

Bence sistemi komple sat gitsin. En baştan topla. :D
Mini itx e gelince 400r al ve farkı yaşa diyorum. Mini itx olmaz be usta. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sistemi komple sat gitsin. En baştan topla. :D
Mini itx e gelince 400r al ve farkı yaşa diyorum. Mini itx olmaz be usta.. :)

Ne yaptın sen üstad :) Ben mini-itx için giriyorum zaten bunca zahmete :)) Yıllardır megalomani kurbanı olduk, 20 cm'lik ekran kartını 20x45x50 kasalara taktık :) Artık biraz olgunlaşmak mı diyeyim, ne diyeyim bilmiyorum ama... Şöyle gösterişsiz, işlevsel, taşıması kolay(eş dost eve gelince pes turnuvası için salona götürüp televizyona bağlamalık) bir şeylere doğru gitmeye başladı kafam bir süredir.

Bu yazdiklariniz biraz karismis bence.. Simdi sistemi tamamen satip da mi birsey alacaksaniz? Haluk abinin SFF sistem tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Sadece uzerinde bir kac degisiklik yapmamiz gerekir. Ama 1500 TL butce birazcik az degil mi? Beklentilerimiz neler acaba?

İlk mesajda da belirttiğim üzere; 1000 lira nakit ile mini itx anakart, orta halli ama tatminkar bir i5 işlemci ve elite 110 almak gibi kabaca bir planım var. Bunun dışında eski gigabyte 990xa, amd fx6100 ve dark knight kasam boşa çıkacağı için bu parçaların satışından takriben 450-500 lira elime geçer diye tahmin ediyorum. O parayı da elimdeki HD6850'yi satarak gtx 760'a yatırma fikri gündeme gelebilir öte yandan.

Bilmiyorum daha ne kadar açıklayıcı ve ayrıntılı yazabilirim :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı