Mining Bir Saçmalıktır

"Bitcoin'in fisi cekilse..." diyen birisine blockchain teknolojisini anlatmaya neden ugrasiyorsunuz hocam? :) temeli merkeziyetsizlik olan bir teknolojiye bu tabiri kullanan birisi belli ki hiçbir şey bilmiyordur.

Gizli düğmeme basayım da Tesla'nın hesabındaki Bitcoin'leri hesabıma aktarayım :) olsun bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

Bitcoin sisteminin nasıl çalıştığını bildiğinizi düşünmüyorum. Sistemin kapatılması için dünyadaki zincire bağlı tüm bilgisayarların eşzamanlı olarak yok edilmesi gerekir. Sistemin içinde olan herkes, elinde Bitcoin olan herkes hesabını sorabilir. Arkasında bir kurum değil insanlar vardır. Kurumlar hile yapabilir, kafasına göre para basıp vatandaşlarının elindeki paralara el koyabilir. Blockchainde senin olmayan paraya hiçbir güç müdahale edemez.
İnsanların dolandırıcılık yaptığını hiç görmemiş gibisiniz 😂 Nihayetinde bu bir yazılıım ve serverlarda dolaşan bilgilere bağlı bir sistem. ABD hükümetinin arkasında olduğu bir Dolar mı dha güvenilir yoksa bir manipülatörün bile istediği gibi yön verdiği Coinler mi ?

Blockchain sistemini ve neden harika bir teknoloji olduğunu tekrar araştırmanı tavsiye ederim. Dünya üzerinde güvenebileceğin yegane teknolojidir blockchain. Evet belki elektrik tüketimini arttırıyor ve evet belki de ekran kartı stoklarını madenci "dayılar" tüketiyor. Blockchain oturduğun yerden para kazanmak değil, dijital dünyanın piramidini inşa etmektir. Kazanılan para yan üründür.
Hâlâ bunu kapsamlı kuruluşların yapması taraftarıyım. Verimliliği en üst noktada tutulup yapılmasıyla son kullanıcının yapması arasında çok fark var. Burada Blockchain sisteminden çok mining yapan kişiler hakkında konuşuyorum. Bu iş uTorrent'te seed yapma gibi paylaşım bünyesi içerisinde yapılsaydı zaten şu anda bu konuyu açmazdım bile. Para yan üründür diyorsunuz fakat burada araç yerine amaç edinilmiş bir hâl olmuş durumda.
Anayasa denen kitabınm birinde:
Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.
Diyor ama neyse.
Bahsettiğim gibi son kullanıcının yapması bana saçma geliyor çünkü verimsiz bir şekilde yapıyor. Bir önceki cümle, cımbızladığınız cümleyi kapsıyor ama neyse.
"Doğa düşmanı hiçbir fayda sağlamadan sadece elektrik tüketerek para kazanmaktır."
Arkadaşın cebindeki para tanrı yardımı ile bir anda cebine düşüyor galiba.
Hiçbir fayda sağlamadı demem yanlış olmuş fakat emin olun bana gelen para bir şeylere fayda sağladığım için geliyor hiçbir şeyin zembille düştüğü falan yok.
Kartı köşede çalıştırıp hiç yoktan aylık 1000 TL gelseydi böyle konuşur muydunuz :)
Böyle konuşuyorum çünkü yapmayı tercih etmiyorum. Dediğim gibi ilk baştan beri tüketim üzerinden para kazanılıyor bana saçma geliyor. Bana saçma gelen şeyi niye yapayım? He bu arada zamanında elimde RX 570 8GB Nitro+ modeli vardı mining için gayet kullanılabilir bir karttı fakat bir kere bile yapsam mı diye içimden geçirmedim.

Elimizdeki TL'nin gücünü Türk hükümeti, ABD dolarının gücünü ABD hükümeti koruyor ve garantisini veriyor. Bitcoin'in bir gecede fişi çekilse hesap sorabileceğin bir kurum var mı?
Bitcoin ve diğer para birimleri onun içinde bulunduğu insanlar ile beraber yürür. Bitcoin'i yok etmek için içinde bulunan herkesi yok etmeniz gerekir ki bu pratikte imkansızdır. Blockchain teknolojisi sayesinde transferler, paranın miktarı gibi birçok konu güvence altında ve neredeyse kırılamayacak bir zincir şeklindedir. Geleceğin para birimleri blockchain teknolojisi altında oluşacak paralardır. Emin olun ki sanal paraların yerleri hem A.B.D. Doları hem de Türk Lirası'ndan daha sağlamdır.

Arkadaşlar lütfen düşünün biraz. Kripto mining'in çevreye zararı, o ekran kartlarının, anakartların, işlemcilerin ve ramlerin üretimi, taşıması, satılması sırasında çevreye verilen zarara göre o kadar az kalır ki fil ve arpa benzetmesi yapılabilir. Ayrıca bina dikip kiraya vermek mantıksız değildir. Elinizdeki sermayeyi işletmenin bir yoludur. Fakir edebiyatına gerek yok bence.

Cebimizdeki paralarin altina bagli oldugunu herkes biliyordur. Bu altini degerli kilan ve kayadan ayiran sey de Bitcoin gibi az ve kisitli olmasi. Altin kazimi sirasinda cevrenin nasil kirlendigini kimse umursamiyor ama. Bitcoin'i gunah kecisi yapiyorsunuz.

Edit: Bankalarin veri merkezlerinin harcadigi enerjiye hic girmiyorum bile.

Nvidia'nın yapacağı güncelleme sonrasında bu mining işlemini profesyonel olarak yapmayan insanlar kartlarını satmak zorunda kalacaklardır. Çünkü VBIOS modlanması (işe yarayacağı garanti değil) gerekecek ki 3-4 kart ile mining yapanların çoğunluğunun bu işlemi yapamayacağını/yapmak istemeyeceğini düşünüyorum. Bu yüzden piyasa 2. el kart çöplüğüne dönebilir.
Zaten mining için üretilen kartı alsalar canım feda. Ancak ikinci elden genel kitleye satamadıkları için yine normal kartlara dönüyorlar. Bu da ikiyüzlülüktür. Mining yapayım sonrasında ekran kartlarını satayım diyen birisi sanal bir sisteme fayda sağladım diye dolaşmasın.

@Empty1, Sorun sistemde değil tamamen içindeki bulunan insanlardadır. Paranı başka bir kişiye(borsa veya sanal cüzdan) emanet edersen tabii ki borsa veya o cüzdan hacklendiğinde paranı kaybedersin. Kullandığın şifrenin güçsüz olması veya birden fazla doğrulama kullanmamak gibi kullanıcı hatası nedenli sorunlardır. Arz ve talep her para ve her mal için geçerlidir. Manipülasyon her şeyde olduğu gibi sanal paralarda da geçerlidir. Bu dediğim gibi sistemin sorunu değil, içindeki bulunan insanların getirdiği sorunlardır ki bu her para sistemi ve değeri olan her şey için geçerlidir.

İnsanların dolandırıcılık yaptığını hiç görmemiş gibisiniz 😂 Nihayetinde bu bir yazılıım ve serverlarda dolaşan bilgilere bağlı bir sistem. ABD hükümetinin arkasında olduğu bir Dolar mı dha güvenilir yoksa bir manipülatörün bile istediği gibi yön verdiği Coinler mi ?
Daha önce hiç siyaset görmemiş gibisiniz :) Bu dediğinize sadece gülebilirim. Emin olun fazlasıyla dolandırıcılık gördüm. Vakit bulursanız Byzantine Fault'u araştırmanızı tavsiye ederim. Blockchain modern dünyanın piramididir. Güç kimsenin elinde değil merkezi bir server'ı da yok. Sistemin çökmesi TÜM zincirin yüzde kırkının tek bir ele geçmesi ile ancak mümkün olabilir. Ki market değeri trilyon doları aşan bir yapının yarısına sahip olmak pek kolay değil. Manipülatörler dolar üzerinde bitcoin üzerinde olduğundan daha fazla etkiye sahip.
Hâlâ bunu kapsamlı kuruluşların yapması taraftarıyım. Verimliliği en üst noktada tutulup yapılmasıyla son kullanıcının yapması arasında çok fark var. Burada Blockchain sisteminden çok mining yapan kişiler hakkında konuşuyorum. Bu iş uTorrent'te seed yapma gibi paylaşım bünyesi içerisinde yapılsaydı zaten şu anda bu konuyu açmazdım bile. Para yan üründür diyorsunuz fakat burada araç yerine amaç edinilmiş bir hâl olmuş durumda.

Bahsettiğim gibi son kullanıcının yapması bana saçma geliyor çünkü verimsiz bir şekilde yapıyor. Bir önceki cümle, cımbızladığınız cümleyi kapsıyor ama neyse.

Hiçbir fayda sağlamadı demem yanlış olmuş fakat emin olun bana gelen para bir şeylere fayda sağladığım için geliyor hiçbir şeyin zembille düştüğü falan yok.

Böyle konuşuyorum çünkü yapmayı tercih etmiyorum. Dediğim gibi ilk baştan beri tüketim üzerinden para kazanılıyor bana saçma geliyor. Bana saçma gelen şeyi niye yapayım?
Bu dediğiniz sisteme tamamen aykırı. Amaç zaten merkeziyetsiz bir para birimi üretmek. Bu işi büyük şirketler yaparsa değerine de onlar karar verir. Küçük insanlar tabii ki de bu işten para kazanmaya bakacak. Ancak sisteme inanan insanlar büyütüyor bu işi.

Geri
Yukarı