Mining Bir Saçmalıktır

Cebimizdeki paralarin altina bagli oldugunu herkes biliyordur. Bu altini degerli kilan ve kayadan ayiran sey de Bitcoin gibi az ve kisitli olmasi. Altin kazimi sirasinda cevrenin nasil kirlendigini kimse umursamiyor ama. Bitcoin'i gunah kecisi yapiyorsunuz.

Edit: Bankalarin veri merkezlerinin harcadigi enerjiye hic girmiyorum bile.
Kesinlikle haklısınız ancak bu dediğinizin geçerliliği neredeyse kalmadı. Artık devletler bastığı para karşılığında altın tutmuyorlar bankalarında.

@429723
Altın madeni şu anda bu mesajı yazdığın sistemde bile kullanılıyor. Ve daha bir çok iş için ve makinelerde kullanılıyor. Yani neyle neyi kıyaslıyorsun ben anlamadım?
Bitcoin'in elektrik israfi oldugunu dusunenlerin, para basma amaciyla kazilan altinlarin cevreye verdigi zararlari ve bankalarin veri merkezlerinin harcadigi enerjiyi es gecmesini soyluyorum.

Bu dediğiniz sisteme tamamen aykırı. Amaç zaten merkeziyetsiz bir para birimi üretmek. Bu işi büyük şirketler yaparsa değerine de onlar karar verir. Küçük insanlar tabii ki de bu işten para kazanmaya bakacak. Ancak sisteme inanan insanlar büyütüyor bu işi.
Az önce paranın yan ürün olduğunu söylüyordunuz şimdi ise sisteme tamamen aykırı mı oldu? Nvidia, AMD, Intel ve daha bir çok verimliliği üst noktada tutabilecek firma var. Kaliteli güç kaynağı üreten firmaları saysak merkeziyeti olmayan para birimi üretilmiş oluyor zaten.

Burada miningi eleştirenler mining yapıyor olsa eleştirmez, mining yapanlar ise mining yapmıyor olsa eleştirirdi. (Elbette herkes böyle değildir ama bence çoğunluk bu durumda.)

Ben miningden anlamıyorum, tek bildiğim şey Elon Musk gibi balinaların değirmenine su taşıdığımız. Aga adam şimdi de Dogecoin'e sarmış.

Burada miningi eleştirenler mining yapıyor olsa eleştirmez, mining yapanlar ise mining yapmıyor olsa eleştirirdi.

Ben miningden anlamıyorum, tek bildiğim şey Elon Musk gibi balinaların değirmenine su taşıdığımız. Aga adam şimdi de Dogecoin'e sarmış.
Böyle bir durum yok dediğim gibi Mining için RX 570 8 GB Nitro+ ekran kartım vardı mining yapmak için bir gram araştırma yapma tenezzülüne girmedim. Çünkü bunu benim gibi son kullanıcıların yapması mantıksız geliyor.

Az önce paranın yan ürün olduğunu söylüyordunuz şimdi ise sisteme tamamen aykırı mı oldu? Nvidia, AMD, Intel ve daha bir çok verimliliği üst noktada tutabilecek firma var. Kaliteli güç kaynağı üreten firmaları saysak merkeziyeti olmayan para birimi üretilmiş oluyor zaten.
Sanırım yanlış anladınız beni. Benim dediğim şey bu sistemi büyük güçlerin eline vermeniz merkeziyetsiz yapmıyor. Eğer diyorsanız ki 10 tane global büyük şirket de bence yeterince merkeziyetsiz bir sistem oluşturabilir, bu konuda size katılamam maalesef. Çünkü elektronik parça üreten yüzlerce şirket varken siz 5-6 tane sayıyorsunuz.

Az önce paranın yan ürün olduğunu söylüyordunuz şimdi ise sisteme tamamen aykırı mı oldu? NVIDIA, AMD, Intel ve daha birçok verimliliği üst noktada tutabilecek firma var. Kaliteli güç kaynağı üreten firmaları saysak merkeziyeti olmayan para birimi üretilmiş oluyor zaten.

Ben demek istediğinizi anladım. Ancak bu işi firmaların yapması inanın daha saçma olurdu. Bu iş için en uygun şey yeterlilik sertifikası gibi bir belge olabilir. Düzgün bir şekilde yapılan mining, dediğiniz gibi esnaf Fikret abinin iyi para varmış diye alıp yapmaya çalıştığından çok daha verimli ve zararsız olur. Ancak burada şöyle bir sorun var ki kenarda benim gibi 10-20 bin lirası olan insanların şu ekonomik durumda ek gelir getirecek her şeyi düşünmesi gayet doğaldır.

Burada miningi eleştirenler mining yapıyor olsa eleştirmez, mining yapanlar ise mining yapmıyor olsa eleştirirdi.

Elimde madencilik için gayet yeterli bir kart var ama yapmıyorum. Bu dediğiniz biraz mantıksız geldi bana. Yaptığım için savunmuyorum, sistemin ihtiyacı olan şey bu.

Başlığı görünce yine treni kaçıranlarla, ekran kartı olmadığı için Fortnite oynayamayanlar kıskançlık krizlerine girdi sandım. Doğru zamanda aldım, paramı 8'e katladım çıktım. Milyar dolarlık serveti olan ailelerin şirketleri doğayı daha çok kirletiyor bırakın halk da kazansın.

Mining yapanların bir vasfı olmasının önemi yok. Nasıl tek vasfı topa vurmak olan birisi, bir doktorun ömründe kazanacağını 1 yılda kazanıyorsa bu da böyle. Biraz kafası çalışan kazanır, kalan planktonları balinalar yer.

Geri
Yukarı