Mining Bir Saçmalıktır

Hâlâ bunu kapsamlı kuruluşların yapması taraftarıyım. Verimliliği en üst noktada tutulup yapılmasıyla son kullanıcının yapması arasında çok fark var
Sizin bunu neden dediğinizi anlayabiliyorum ama aslında amaç bu durumun tersi zaten. 51% attack diye bir kavram var, sistemin yapısı gereği tek bir kişinin işlem gücünün yarısından fazlasını elinde bulundurması iyi bir şey değil.

Ben demek istediğinizi anladım. Ancak bu işi firmaların yapması inanın daha saçma olurdu. Bu iş için en uygun şey yeterlilik sertifikası gibi bir belge olabilir. Düzgün bir şekilde yapılan mining, dediğiniz gibi esnaf Fikret abinin iyi para varmış diye alıp yapmaya çalıştığından çok daha verimli ve zararsız olur. Ancak burada şöyle bir sorun var ki kenarda benim gibi 10-20 bin lirası olan insanların şu ekonomik durumda ek gelir getirecek her şeyi düşünmesi gayet doğaldır.
Nasıl ki elimde dolar tutabilmem için sertifikaya ihtiyacım yoksa bunun için de bir sertifikaya ihtiyacım yok. Fikret abinin yaptığı mining ile benim yaptığım mining arasında kalite olarak hiçbir fark yok. Bu sistemin zaten pekçok insana yayılması gerekiyor ki insanlar güvenebilsin.

Nasıl ki elimde dolar tutabilmem için sertifikaya ihtiyacım yoksa bunun için de bir sertifikaya ihtiyacım yok. Fikret abinin yaptığı mining ile benim yaptığım mining arasında kalite olarak hiçbir fark yok. Bu sistemin zaten pek çok insana yayılması gerekiyor ki insanlar güvenebilsin.

Katılmıyorum. Her konuda savunduğum gibi nasıl aracınızı işini iyi bilen bir ustaya götürmeyi, aracınızın ve kendinizin sağlığı için istiyorsanız bu konuda da aynısını isteyeceğinizi düşünüyorum. İşini bilmeyen miningciler yüzünden maalesef birçok insan miningle gerçekten öldürülmüş kartları bilmeden aldı ve büyük zararlar etti. İyi usta aracınız için nasıl yararlı oluyor ve ömrünü uzun tutuyorsa, bu konuda da aynı şekilde işini iyi bilen miningci hem doğaya daha az zarar veriyor hem de kartları daha sağlam tutuyor. Ben şahsen insanların bir şeylere kalkışmadan önce en azından bilgi edinmesi gerektiğini savunuyorum.

Katılmıyorum. Her konuda savunduğum gibi nasıl aracınızı işini iyi bilen bir ustaya götürmeyi, aracınızın ve kendinizin sağlığı için istiyorsanız bu konuda da aynısını isteyeceğinizi düşünüyorum. İşini bilmeyen miningciler yüzünden maalesef birçok insan miningle gerçekten öldürülmüş kartları bilmeden aldı ve büyük zararlar etti. İyi usta aracınız için nasıl yararlı oluyor ve ömrünü uzun tutuyorsa, bu konuda da aynı şekilde işini iyi bilen miningci hem doğaya daha az zarar veriyor hem de kartları daha sağlam tutuyor. Ben şahsen insanların bir şeylere kalkışmadan önce en azından bilgi edinmesi gerektiğini savunuyorum.
Siz burada sistemi düşünmüyorsunuz. Kendi alacağınız ya da genel konuşalım diğer insanların alacağı kartları düşünüyorsunuz. Bu mining işlerini ASIC'ler ile çok daha verimli(enerji tüketimi olarak) yapabilirsiniz. Burada nasıl bir yol izlenebilir? Ekran kartı üreticilerinin şu anda yapmaya hazırlandığı gibi ekran kartlarını kilitleyebilir bu işler için. Bu sayede sadece bu işe yatırım yapabilecek bilinçli insanlarla bu iş yürür.

Siz burada sistemi düşünmüyorsunuz. Kendi alacağınız ya da genel konuşalım diğer insanların alacağı kartları düşünüyorsunuz. Bu mining işlerini asıc'ler ile çok daha verimli(enerji tüketimi olarak) yapabilirsiniz. Burada nasıl bir yol izlenebilir? Ekran kartı üreticilerinin şu anda yapmaya hazırlandığı gibi ekran kartlarını kilitleyebilir bu işler için. Bu sayede sadece bu işe yatırım yapabilecek bilinçli insanlarla bu iş yürür.

Benim tek isteğim insanların daha bilinçli olması. Ayrıca evet bilgisi olmayan insanların da asiclere yönelmesi.

Bana bir türlü mantıklı gelmeyen bir seydir mining. Olmayan parayı yaratıyorsun. Ne kadar çok ekran kartı demek o kadar çok kripto para demek olarak görüyorum ve kendi kendime soruyorum. Bu iş bu kadar karlı ise neden ekran kartı üreticileri kendileri mining yapmıyor. Kesinlikle arkasında bir seyler olduğuna inanıyorum kaynağa belli olmayan ve belirli bir dayanağı olmayan bu paraların ileride yerin dibine çakılacağını tahmin ediyorum.

Para bir şeyi satın alma gücünden çok ona olan itibarıyla ölçülür. Devletlerin gücü vardır; bu itibar sağlar, güvence verir. Kripto para bu güvenceyi devletlerden alır ve halka dağıtır. Evrende entropi vardır; bu anarşist bir yön gösterir; merkeziyetsizleşme doğa kanunudur. Bunu paraya uygularsanız geleceğin kripto paraya evrileceğini rahatlıkla görürsünüz. Çakılacak bir şey yok, kimse bunun fişini çekemez. Kripto para daha yolun başında alacak çok yolu var ve bu yolda teknik hatalarını düzeltecek ancak bu yolu almak fazla uzun sürmeyecek. Konu sahibinin çevreciliğini takdir ediyorum ama daha derin düşünürse temelde başka sorunların olduğunu fark edecektir.

Bana bir türlü mantıklı gelmeyen bir seydir mining. Olmayan parayı yaratıyorsun. Ne kadar çok ekran kartı demek o kadar çok kripto para demek olarak görüyorum ve kendi kendime soruyorum. Bu iş bu kadar karlı ise neden ekran kartı üreticileri kendileri mining yapmıyor. Kesinlikle arkasında bir seyler olduğuna inanıyorum kaynağa belli olmayan ve belirli bir dayanağı olmayan bu paraların ileride yerin dibine çakılacağını tahmin ediyorum.
Çin'de çiftliklerini kuruyorlar zaten bunların su altında :D büyük havuzlar kuruyorlar sonra da bu havuzdan insanlara pay satıyorlar.

Geri
Yukarı