Mining için hangi ekran kartı alınmalı?

Anladım hocam.
Yalnız % 70 düşüş olmaz ise satmam (bununda 3 ay kalması lazım).
Bu zaten ilk adım hocam. Eğer kafama yatar ise en az 40k en fazla 240 k daha yatırım yapacağım.
Başlamak her daim en zorudur.
Tavsiyem şu olur hocam 1660S ikinci elde fiyatı düşük bulunursa güzel seçenek birden toplu alım yapmak yerine tercih edilebilir. Anakart işlemci RAM vs toplayıp üstüne denk geldikçe kart eklemek daha mantıklı. Ölücü olursanız verdiğiniz parayı geri alma süreniz azalacaktır. Sıfır alınacaksa 3060/3060Ti derim. Bunlarında ikinci ellerine bakılabilir ama fiyat o kadar da düşmüyor o yüzden sıfırı daha mantıklı.

Tavsiyem şu olur hocam 1660S ikinci elde fiyatı düşük bulunursa güzel seçenek birden toplu alım yapmak yerine tercih edilebilir. Anakart işlemci RAM vs toplayıp üstüne denk geldikçe kart eklemek daha mantıklı. Ölücü olursanız verdiğiniz parayı geri alma süreniz azalacaktır. Sıfır alınacaksa 3060/3060Ti derim. Bunlarında ikinci ellerine bakılabilir ama fiyat o kadar da düşmüyor o yüzden sıfırı daha mantıklı.

Tamam hocam.
O zaman ağırlıklı 1660S bakıyorum.

2. ele asla ve kati suretle girmeyin. Türkiye'deki lanet 2.el piyasası o kadar çirkin ki Letgo'ya sahibindene girdim mi satıcılara mesaj atmadan duramıyorum.

100 ürünün sadece 1 tanesi gerçekten gidip bakıp alınabilir bir fiyat ile satılıyor. O 1'e denk gelir misiniz? Gelirseniz gidip baktığınızda temiz midir? Beğenir misiniz? Bir dünya iş.

Yazı biraz uzun olacak ancak para bağlayacaksanız okumanızı tavsiye ederim.
Ekim başında bu işe girdim. Daha 8 ayım bile olmadı. 1 kart ile başladım şuan 11 kartım var. Mining tarafında benden ay yıl olarak daha tecrübeliler olsa da yıllardır bu işi yapanlar bile sözlerime değer verdi çünkü bu tarafın piyasa boyutunda kendimi ciddi seviyede ilerlettiğimi ve hakim olduğumu düşünüyorum.

Piyasada şuanki en mantıklı kart bugün düşünüldüğünde 1660super. 6.000₺ civarına sıfır kapalı kutu bulunabiliyor. 32.5 - 33 mh rahatlıkla alabiliyorsunuz. En düşük maliyet ile en yüksek mh veren kart çok uzun zamandır bu. Kart 6GB. Mining tarafında 6GB kartın uzun vadede yine yeteceğini düşünüyorum ETH DAG boyutu bir zamanlar 4GB kartlar ile yapılıyordu şuan 6GB istiyor ve 4GB kartlar etherium kazamıyor ancak 6 ile yapılamayıp 8 ile yapılacağı zamanlara oldukça uzağız gibi görünüyor.

1660super' i önermeyeceğim sebebi ise bu kartın ayakta durmasını sağlayan tek şey mining.
Aynı fiyata çok daha güçlü 3050 satılıyor. 300-500₺ üstüne RX 6600 gibi aralarında devasa performans farkı olan bir kart satılıyor ve bu bahsettiğim kartlar 8GB.
ETH madenciliği bittiğinde değeri en çok düşecek kart 1660 serisi olacak.

3050 nin değeri çok düşmeyecek çünkü ederini oyun tarafındaki kuvvetinden alıyor.
6600' ün değeri çok düşmeyecek çünkü ederini oyun tarafındaki kuvvetinden alıyor.
Ancak 1660 serisi oyun tarafındaki kuvvetinden dolayı alınacak bir fiyatta değil ve ederinin neredeyse çok büyük bir kısmını mining tarafındaki kuvvetinden alıyor.RX 6600 ile arasındaki performans farkı en aşağı 2K. Ancak gel görki mining gücünden dolayı bu fark şuan 300-500₺

Yani 1660superler eth bittiğinde tarihin en büyük değer kaybeden kartları olacak. 2+2 = 4
Yarını düşünmüyorum diyorsanız 1660s serisini tavsiye ederim. Ancak yarın öbürgün mining biterse elimden çıkarırım alt coin vs. devam etmem diyorsanız 1660 serisinden uzak durmamız lazım.

RX 500 serisine girmiyorum bile. Miladı dolup bitti. Çok kelepir fiyat olmadığı sürece alınmaz. Satmasıda zor olacaktır.

10.500₺ bandına 3060Ti veya 8.500₺ altında bulabilirsen 3060 almak en mantıklı tercihler olur. Alt coin performanslarıda 2.el değerleride piyasasıda oldukça güzel kartlar. Tekrar samimiyetle 2.ele hiç bulaşmamanızı tavsiye ediyorum.

2. ele asla ve kati suretle girmeyin. Türkiye'deki lanet 2.el piyasası o kadar çirkin ki Letgo'ya sahibindene girdim mi satıcılara mesaj atmadan duramıyorum.

100 ürünün sadece 1 tanesi gerçekten gidip bakıp alınabilir bir fiyat ile satılıyor. O 1'e denk gelir misiniz? Gelirseniz gidip baktığınızda temiz midir? Beğenir misiniz? Bir dünya iş.

Yazı biraz uzun olacak ancak para bağlayacaksanız okumanızı tavsiye ederim.
Ekim başında bu işe girdim. Daha 8 ayım bile olmadı. 1 kart ile başladım şu an 11 kartım var. Mining tarafında benden ay yıl olarak daha tecrübeliler olsa da yıllardır bu işi yapanlar bile sözlerime değer verdi çünkü bu tarafın piyasa boyutunda kendimi ciddi seviyede ilerlettiğimi ve hakim olduğumu düşünüyorum.

Piyasada şu anki en mantıklı kart bugün düşünüldüğünde 1660 Super. 6.000₺ civarına sıfır kapalı kutu bulunabiliyor. 32.5 - 33 mh rahatlıkla alabiliyorsunuz. En düşük maliyet ile en yüksek mh veren kart çok uzun zamandır bu. Kart 6 GB. Mining tarafında 6 GB kartın uzun vadede yine yeteceğini düşünüyorum ETH dag boyutu bir zamanlar 4 GB kartlar ile yapılıyordu şu an 6 GB istiyor ve 4 GB kartlar Ethereum kazamıyor ancak 6 ile yapılamayıp 8 ile yapılacağı zamanlara oldukça uzağız gibi görünüyor.

1660 Super'i önermeyeceğim sebebi ise bu kartın ayakta durmasını sağlayan tek şey mining.
Aynı fiyata çok daha güçlü 3050 satılıyor. 300-500₺ üstüne RX 6600 gibi aralarında devasa performans farkı olan bir kart satılıyor ve bu bahsettiğim kartlar 8 GB.
ETH madenciliği bittiğinde değeri en çok düşecek kart 1660 serisi olacak.

3050'nin değeri çok düşmeyecek çünkü ederini oyun tarafındaki kuvvetinden alıyor.
6600'ün değeri çok düşmeyecek çünkü ederini oyun tarafındaki kuvvetinden alıyor.
Ancak 1660 serisi oyun tarafındaki kuvvetinden dolayı alınacak bir fiyatta değil ve ederinin neredeyse çok büyük bir kısmını mining tarafındaki kuvvetinden alıyor. RX 6600 ile arasındaki performans farkı en aşağı 2K. Ancak gel görki mining gücünden dolayı bu fark şu an 300-500₺

Yani 1660 Super'ler ETH bittiğinde tarihin en büyük değer kaybeden kartları olacak. 2+2 = 4
Yarını düşünmüyorum diyorsanız 1660S serisini tavsiye ederim. Ancak yarın öbürgün mining biterse elimden çıkarırım alt coin vs. devam etmem diyorsanız 1660 serisinden uzak durmamız lazım.

RX 500 serisine girmiyorum bile. Miladı dolup bitti. Çok kelepir fiyat olmadığı sürece alınmaz. Satmasıda zor olacaktır.

10.500₺ bandına 3060 Ti veya 8.500₺ altında bulabilirsen 3060 almak en mantıklı tercihler olur. Alt coin performansları da 2.el değerleride piyasasıda oldukça güzel kartlar. Tekrar samimiyetle 2.ele hiç bulaşmamanızı tavsiye ediyorum.

Anlıyorum hocam.
Dediklerinizi mantıklı buldum.
Çünkü alacağım RX 570 8 GB uzun süredir zaten mining yapılmış kart olacak.
Adam da bunu hayrına satmaz. Koskoca piyasada 2 gündür gözüme bu olabilir dediğim 2-3 ilan çarptı.
Dediğiniz gibi 10.500 bandında bulursam acımadan alacağım. Şu an en ucuzu 11.5k sanırım.
Şöyle bir hesap yaptım.
RX 570 4.500'den 9 kart alsam 40.500
RTX 3060 Ti 10.500'den 4 adet alsam 42. 000.
(Aradaki fark riser, W vs kapanır zaten )
RX 570 9 kart elektrikten sonra 3717 TL.
RTX 3060 Ti 4 kart 36xx kazandırıyor.
Yani maksimum 100 TL farka yeni kart sahibi olunuyor.
Daha mantıklı.

Su an icin amd olacaksa en mantikli kart 6600 dur. Mh azalmadan dual kazimda ton coinde kazabilirsiniz. Cok az fark icin xt ye para vermeyin fazladan.
Nvdia icinde ( bence ) ti modelleri iyidir. 3080 ti eht haricindeki coinler icin en iyisidir. 3060 ti, 3070 ti de alinabilir.

Geri
Yukarı