Mining işine girilir mi?

er36po

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Kars/ Ordu
Daha fazla  
Meslek
İnşaat
Aslında bu soru, benim takip ettiğim kadarıyla 10 yıldır soruluyor, bir de ben sorsam ne olacak ki😁
Mining işine 10 yıl öncesine kadar birçok kez girmeye çalıştım ancak hep bir olumsuz, karamsar yorumlarla karşılaştığımdan, her seferinde vazgeçiyordum.
Aradan 10 yıl, belki daha fazla bir zaman geçmesine rağmen hala aktif miningciler var ve her geçen gün sayıları artıyor ve daha çok bunlar yüzünden piyasada donanım bulmak neredeyse imkansız olmuş. "Bana ne, ben de yapicim!"
Yani diyorum ki; ben de girsem mi acaba?
Eğer girersem, 3-4 X RTX 3070 ya da 3060 ile başlamayı düşünüyorum.

Çok değişti bu mining işi kimisi HDD ile yapıyor kimisi uygulama yazıp hiç alakası olmayan insanların sisteminden mining yapıyor. Darkwebte coinleri alttan toplayıp yükselince satan bot vardı fiyatı ne kadardı bilmiyorum ona da bakabilirsin.
HDD ile yapıldığını ilk defa duydum. Uygulama dediğiniz virüs zaten. Ama HDD'lerin mining yapabilme kapasitesi olduğunu bilmiyordum. Kaynak verebilir misiniz?

Özellikle Türkiyede bence her zaman yapılabilecek bir şey haline geldi. Gelirler ne kadar düşse de dolar kurundan dolayı bizler kazanıyoruz.
Elinizde şuan kart yok ise iyi bir fırsat bulup o an girmenizi öneririm, sarı sitedeki fiyatlardan kart almanızı önermem.
Şuan amazon japonyada mesela rx 6600 ler uygun fiyata geliyor. 1 3060 fiyatına neredeyse 2 tane 6600 alabiliyorsunuz.

@ulasyc @Sylvestre HDD, bi çeşit "disk kiralatma" bana çok mantıklı gelmiyor. Yanılmıyorsam bir kaçyıldır var ve katılım sayısı arttıkça kazancı da düşmüş. Sonuçta kolay ve maliyeti miningten kat be kat düşük. Haliyle rağbeti fazla oluyor. Yani bence en mantıklısı mining. Tabii kullanıp memnun olan arkadaşlar varsa, tafsiyesi üzerine düşünülebilir.

@TENSES RX bilgi için teşekkürler. Fiyatlara, stok durumlarına ve MH/s değerlerine bakıp değerlendireceğim.

@ulasyc @Sylvestre HDD, bi çeşit "disk kiralatma" bana çok mantıklı gelmiyor. Yanılmıyorsam bir kaçyıldır var ve katılım sayısı arttıkça kazancı da düşmüş. Sonuçta kolay ve maliyeti miningten kat be kat düşük. Haliyle rağbeti fazla oluyor. Yani bence en mantıklısı mining. Tabii kullanıp memnun olan arkadaşlar varsa, tafsiyesi üzerine düşünülebilir.

@TENSES RX bilgi için teşekkürler. Fiyatlara, stok durumlarına ve MH/s değerlerine bakıp değerlendireceğim.
Ben de arkadaş bilgilensin diye bildiğim bir örneği paylaştım. Şahsi fikrimi sorarsanız bana da pek mantıklı gelmiyor, başlangıç maliyeti düşük ama bir taraftan getirisi de düşük. Bütçe ayarlanıp GPU temelli mining yapmak bence de daha doğru bir seçenek.

Geri
Yukarı