Mining işleminde güç tüketimi ve saatlik gider hesabı

viamort

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaş şehir dışında, çok internete girme fırsatı olmadığı için ben açıyorum konuyu. Bendeki zaten LHR kart, istesem de yapamam, o yüzden önerilerinizi makineye ulaşabilen birine aktarıyorum, o uyguluyor.

lolMiner üzerindeki uptime verilerini istedim. Bu ikisini gönderdi (İnternetteki videolarda bunu görebildim detaylı veri veren.).

Ek Açıklama 2021-06-22 123056.png

Ek Açıklama 2021-06-22 125045.png

Halihazırda mining yapılırken biraz kullanıldığı ve kartın canına okumak istemediği için MH/s biraz düşük, farkındayız. Görev yöneticisinde ekran kartı kullanılmıyor olarak gözüküyormuş ama Binance üzerinden falan kontrol etmiş, ETH kazıyor şu an.

Gelir işini ay sonunda göreceğiz fakat profesyonel mining yapmak amacı değil. Ay sonuna harçlık çıksın kafasıyla yaptığı için gün içinde birkaç saat kazarsa diye giderini hesaplamak istedim ama saatlik hesap yapamadım. Ekran kartının ne kadar güç çektiğini anlamadım ben lolMiner'da. Kendim yapıyor olsam belki anlardım da; 113 dediği saatlik güç tüketimi mi ve normal mi? Fazla mı? Değerlerde bir sıkıntı var mı? (MH/s dışında.)

Power limit 60'da Memory clock +500 Core clock Default'da 102W 45 MH/s değerini alıyorum. Boyle dene.

Asus tuf 3 fanlı modelini trexminer ile kullanıyorum. Core clock -300 memory clock +1400 power limit 70 de 118w güç tüketimi ile 50.2 mh alıyorum. Kart 44 45 derece fan speed %45 lerde geziyor. Rx 5600 xt kartım ile oda 104w güç çekiyor aylık elektrik 200 lira geliyor ortalama 100 liralık bir gideri olur.

1650 Super 4GB için öneriniz var mı? Öyle çok bir gelir getirmesine gerek yok. Aylık 100 TL harçlığımı çıkartsa yeterli. Oyun oynarken daha çok yıpranıyor ekran kartım zaten. En azından arada maden yaptırayım. 20RVN kastım son 4 günde.

Power limit 60'da Memory clock +500 Core clock Default'da 102W 45 MH/s değerini alıyorum. Boyle dene.
Ayarlamış, güç tüketimi evet yaklaşık 113den 103'e düşecek şekilde azaldı. Lakin mhs değeri de 30'a düşmüş.
Asus tuf 3 fanlı modelini trexminer ile kullanıyorum. Core clock -300 memory clock +1400 power limit 70 de 118w güç tüketimi ile 50.2 mh alıyorum. Kart 44 45 derece fan speed %45 lerde geziyor. Rx 5600 xt kartım ile oda 104w güç çekiyor aylık elektrik 200 lira geliyor ortalama 100 liralık bir gideri olur.
Core clock'u kısıp mhz'yi 1100'e getirdik (2 fanlı model, bir de canını çıkarmak istemiyoruz dediğim gibi)

Limiti 70'e alınca 40'a çıktı mhs, güç tüketimi 113den 117'ye yükseldi. Power limit doğrudan etkiliyor anladığım kadarıyla.

Yazan güç değeri saatlik harcadığı mı? ona göre gider hesabı yapmaya çalışayım ben

Ayarlamış, güç tüketimi evet yaklaşık 113den 103'e düşecek şekilde azaldı. Lakin mhs değeri de 30'a düşmüş.

Core clock'u kısıp mhz'yi 1100'e getirdik (2 fanlı model, bir de canını çıkarmak istemiyoruz dediğim gibi)

Limiti 70'e alınca 40'a çıktı mhs, güç tüketimi 113den 117'ye yükseldi. Power limit doğrudan etkiliyor anladığım kadarıyla.

Yazan güç değeri saatlik harcadığı mı? ona göre gider hesabı yapmaya çalışayım ben
Evet saatlik. Ben 2 adet 102W 3060 ve 75W 2 adet 1660 Ti/Super ile fazladan 350TL fatura getiriyorum eve. Zaten kazandırdığı para fazlasıyla yeterli.

Ayrıca Memory Clock'u ne kadar artırırsan o kadar hızın çoğalır diye bir şey yok. Ben maksimum +500 verebiliyorum çünkü fazladan verince stabilite gidiyor, +2000'e kadar rahat verebilirim ama hızı düşüyor. En verimli hızı +500'de buldum Palit RTX 3060 ile. (Samsung VRAM)

Evet saatlik. Ben 2 adet 102W 3060 ve 75W 2 adet 1660 Ti/Super ile fazladan 350TL fatura getiriyorum eve. Zaten kazandırdığı para fazlasıyla yeterli.

Ayrıca Memory Clock'u ne kadar artırırsan o kadar hızın çoğalır diye bir şey yok. Ben maksimum +500 verebiliyorum çünkü fazladan verince stabilite gidiyor, +2000'e kadar rahat verebilirim ama hızı düşüyor. En verimli hızı +500'de buldum Palit RTX 3060 ile. (Samsung VRAM)
Memory clock 0 iken 40 ile kazıyor, artırınca da 40, bazen 41 ile kazıyor. Açıkçası herhangi bir değer artırmadım, kartın üstüne binen yüke değmez gibi geldi

Memory clock 0 iken 40 ile kazıyor, artırınca da 40, bazen 41 ile kazıyor. Açıkçası herhangi bir değer artırmadım, kartın üstüne binen yüke değmez gibi geldi
+500 denedin mi, +0 core clock ve %60 power limit ile?

+500 denedin mi, +0 core clock ve %60 power limit ile?
Denemiş hocam. Power limit düşürüldüğü gibi hashrate de ciddi düşmüş. Memory clock neredeyse fark etmeyecek kadar ufak bir oynama yapıyor. 1mhs bile etkilemediği zaman sabit bıraktık, 7300 zaten standartı.

9 Saat kazım yapmış bugün. Ben bırak kartı kazsın, bir şey olmaz zaten saatlik 118W 0.118kW'a denk geliyor, 80 kuruş saatlik kW ücreti ile çarpınca çok bir şey etkilemiyor dedim. Daha çok hiç durmadan kazım yapması sorun çıkartır mı düşüncesinden ötürü az az kazıyor zaten.

Eh, ona da bir şey diyemiyoruz ne olacağını ne kadar ömrü kısalacağını buradan tahmin etmek zor

Geri
Yukarı