Çözüldü Mining neden ekran kartı tabanlı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

srcn90

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Gümrük Muhafaza Memuru
Neden işlemci değil de ekran kartının grafik işleme birimi kullanılıyor? İşlemciler aynı işlemleri yapamaz mıydı?

Çözüm
Ortalama bir işlemcide taş çatlasa 18-20 çekirdek bulunuyor.
Ekran kartlarında ise 3000-5000 tane shader. 96-128 paralel işlem ünitesi bulunabiliyor.

2018 yılında miningcilerin gözbebeği olan RX 480'de bile;
2304 Core, 144 Texture Map Unit ve 32 ROP bulunuyor.

Fazlaca klişeleşmiş olan bu video farkı güzelce gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ne kadar doğru bilmem ama bana göre bir anakarta 10 işlemci takmakla 10 ekran kartı takmak arası fark gibi. 10 işlemci takmak çok daha zor bence anakartlar birden çok ekran kartı destekliyor ama işlemci için desteklemiyor diye biliyorum. Belki de destekliyordur emin değilim. :)

Ortalama bir işlemcide taş çatlasa 18-20 çekirdek bulunuyor.
Ekran kartlarında ise 3000-5000 tane shader. 96-128 paralel işlem ünitesi bulunabiliyor.

2018 yılında miningcilerin gözbebeği olan RX 480'de bile;
2304 Core, 144 Texture Map Unit ve 32 ROP bulunuyor.

Fazlaca klişeleşmiş olan bu video farkı güzelce gösteriyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Çözüm
Ekran kartlari fizik hesaplamalari icin uretildiginden sifreleme algoritmalarinin matematiksel hesaplamalarini da islemcilerden daha iyi yapabildikleri icin diye biliyorum.

Geri
Yukarı