Mining rig ile ev ısıtmak

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar bir karikatür gördüm, mining rigin olduğu odayı cehennem gibi bir yer göstermişler sıcaktan dolayı. Ve aklıma muhtemelen saçma bulacağınız bir fikir geldi: Rig ile evi ısıtmak.
Şu şekilde düşündüm: Bizim bina merkezi ısıtma sistemi kullanıyor. Kazan dairesine yakıt yakan kazan sistemi yerine (atıyorum) toplamda 40-50 kartlık bir sistem kurulsa, kartlarda sıvı soğutma bloğu bulunsa ve sağlam bir pompa ile bu kartları soğutacak o sıvı evin kaloriferlerinden geçse; yani radyatör olarak binadaki kaloriferler kullanılsa? (Fare vb. dış etkenler için gereken önlemlerin alınması gibi basit detayları hallettiğimizi düşünün lütfen) Hem yenilenebilir enerji, hem mining sayesinde aidat toplamama gibi etkileri de olur en basitinden. Hava sıcak olunca ne yapılır o kısmı tam düşünmedim ama en basit ihtimalle sistemin fişini çekeriz.
Dediğim gibi çoğunuza saçma gelebilir ama düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden? Gerçekten yapılabilecek bir şey bu.

Hocam biraz konuşalım hemen. Evi komple ısıtabilmeniz için gereken sıcaklığı sana 50 kart sağlayamaz. Hadi bunu geçtim bir apartmandan bahsediyoruz kazan dairesi tabiri buraya çıkıyor.
Evet bu sistem hem kar getirirken hem sıcaklık sağlayacak gibi duruyor fakat astarı yüzünden pahalıya geliyor. Çünkü o kadar kartın fiyatı artı elektriği cart curt ufak bir hesaplandığında kendini amorti süresi fazla uzun. Teknolojik ömrünü tamamlamaya yakınken belki amorti eder. Belki.

Geri
Yukarı