Mining yaparak kartın parası çıkar mı?

Şuan izledim haklısın.

Bir çipin (bu işlemci olur, ekran kartı çipi olur) zamanla performans kaybına yol açabilecek tek ihtimal aşırı yüksek voltajda uzun süre kullanmaktır. Mining yüksek voltajda kullanılmadığından hatta tam tersi düşük voltaj ayarlandığından bu risk sıfıra yakın.

Mining Full sömürür fakat oyunlarda 2-3 dakika quit atarsınız fan zaten hemen PC'yi soğutur ama işte miningte iyi bir fan lazım.

Miningde tamamen sömürmüyor, aklında Furmark testi gibi bir yük varsa bu şekilde işlemiyor. VRAM frekansı ağırlıklı mining yapılır ve UV yaparsın. Bu da hem daha düşük yükte ve herhangi bir oyunda ısınacağından daha az sıcaklıklarda çalışmasını sağlar. 400 metre son sürat koşmak yerine 2000 metre hafif tempo koşmak gibi düşün.

Bir çipin (bu işlemci olur, ekran kartı çipi olur) zamanla performans kaybına yol açabilecek tek ihtimal aşırı yüksek voltajda uzun süre kullanmaktır. Mining yüksek voltajda kullanılmadığından hatta tam tersi düşük voltaj ayarlandığından bu risk sıfıra yakın.

Miningde tamamen sömürmüyor, aklında FurMark testi gibi bir yük varsa bu şekilde işlemiyor. VRAM frekansı ağırlıklı mining yapılır ve UV yaparsın. Bu da hem daha düşük yükte ve herhangi bir oyunda ısınacağından daha az sıcaklıklarda çalışmasını sağlar. 400 metre son sürat koşmak yerine 2000 metre hafif tempo koşmak gibi düşün.

Mantıklı bir cevap.

Eylül 2021 de 8000TL 3060 Ti aldım. Bugüne kadar mining ile 6000TL kadar kazandım. Ama şu anda mining o kadar karlı değil ve elektrik fiyatları çok arttı. 70C üstü sıcaklıklarda uzun süre çalışmadığı sürece sıkıntı olmayacaktır. Ama ben önermiyorum.

Son düzenleme:
Öyle bir şey söz konusu değil, söylediğiniz temel elektroniğe aykırı zaten.

İstediğin kadar yüksek voltajda kullan, kartı zorla %1 dahi performans kaybı yaşatamazsın en kötü ihtimalle çipi yakarsın, voltaj regülatör modülünü yakarsın yada vramlere zarar verirsin daha ötesi olmaz.

Edit: kullanıma bağlı performans kaybı yaşayacağınız tek donanım güç kaynağıdır.

Öyle bir şey söz konusu değil, söylediğiniz temel elektroniğe aykırı zaten.

İstediğin kadar yüksek voltajda kullan, kartı zorla %1 dahi performans kaybı yaşatamazsın en kötü ihtimalle çipi yakarsın, voltaj regülatör modülünü yakarsın ya da VRAM'lere zarar verirsin daha ötesi olmaz.

Edit: Kullanıma bağlı performans kaybı yaşayacağınız tek donanım güç kaynağıdır.

Hocam işlemcimi 1.4 Volt 4.2 GHz'de sabit çalıştırıyorum sıvı soğutucu var sıcaklık 55 üstü hiç görmedim ileride sorun yaratır mı bu durum.

Hocam işlemcimi 1.4 Volt 4.2 GHz'de sabit çalıştırıyorum sıvı soğutucu var sıcaklık 55 üstü hiç görmedim ileride sorun yaratır mı bu durum.

1.4v Ryzen için tehlikeli bir voltaj değil. Ryzen'larda 1.45v+ bozulmayı tetikliyor. Hem 1.4v verene kadar CPB+PBO şeklinde kullan o da aynı voltajı verecek ama gerektiğinde verecek, sabit tutmanın pek anlamı yok UV veya OC yapılmayacaksa.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok yüksek bir voltaj hele 4.2ghz de çalışan Ryzen 3600 için inanılmaz yüksek. Tavsiyem 1.35v un üzerine çıkmayın ki bana göre o bile çok yüksek bir voltaj. Uzun süredir kendi 3600 ümü 4.2ghz ve 1.27v da çalıştırıyorum.

Garanti dışı kalacak diyen arkadaş, teknik servis hissi kablel vuku ile mi anlıyacak mining yapıldığını da garanti dışı kalsın? RTX2060 ile mining yapıyorum, elektrik harici 500-600 bırakıyor aylık. Ekran kartına 7 vermiştim zamanında. Ama aylık satacakmış gibi plan yapma ETH şu an 2.3K. Bu aylar biriktiriyorum, 3K 3.5k olunca satıyorum yoksa anlamı olmuyor.

Geri
Yukarı