Mining yapılmış ekran kartı almak

Valla kafam çok karıştı. Ne kadar etkiliyor 1 aylık mining bu kadar öldürüyor mu kartı. Fiyat çok cazip geldi. Daha işlemci alacağımdan ve monitörümün 2k olmasından dolayı 1060 da alamıyorum.
RX 580 al o halde.

Hangi şartlar altında kullandığına bağlı. Madem komşun 5dk kendi bilgisayarına tak çeşitli testler yap, onları başkalarının yaptığı testlerle karşılaştır. Eğer önemli bir fark yok ise alınabilir.

Tabii ki test edicem bech testlerini diğer kullanıcıların testleriyle kıyaslayacağım üstad

Öncelikle, elektronik üründe her daim sıfır almak en rahat ve en güvenilir harekettir. Kullanılmış bir ürün, mesela ekran kartı alacakken, testlerini yaparsın. İçine sinerse alırsın. Sana tavsiyem, youtube ta 1070 test videolarını incele. Oradaki sistemlere ve o sistemle alınan değerlere bak. Sonra almak istediğin kartı düşün , değerlendir seçim yap.
Ekran kartları, araba değildir. Çok sıradışı koşullarda kullanmadıkça, işkence etmedikçe ekran kartlarında bir zarar olmaz. Uzak durman gereken bir şey var o da BIOS modlaması yapılmış kartlardır. Madencilik ile uğraşan bazı insanlar, kartlarını underclock yapmakta. Voltaj düşürüp, ısı ve elektrik kullanımında kazanç sağlamakta. Bir de, GPU lar sıcak koşullarda çalışması için üretilmiştir. Günlerce haftalarca sorun olmadan , ağır yükte çalışabilirler. Tek sorun oluşabilir, fan sorunu. O da ses yapmaya başlayabilir. Yeni teknolojiler ile birlikte fan ömrüde yeteri kadar uzun sürmekte. Komşundan rica edersin, kartı alırsın. 1 saat boyunca stress testine sokarsın. Standart skorlar vardır. Atıyorum 1070 kartı için 10-15 bin arası bir skor aralığı var. Eğer sen 7000 skor aldıysan o zaman almanı tavsiye etmem. Bir alt modelini al , sıfır al derim. Ya da önerilen sıcaklık değerlerini aşıyorsa, maksimum 105 derece ise, ve kart 105 dereceye çok kısa sürede ulaşıyorsa yorulmuş bir kart, macun değişmesi lazım ve fanlarında da verim düşüklüğü var derim. Ben laptop kullanıcısıyım, laptop'um işim gereği değişik değişik koşullarda çalıştı, işkence gördü diyebilirim. Gamer laptop ve 1 saat stress testine soktuğumda ulaşabildiği maksimum sıcaklık 74 derece (GTX 670M). Ayrıca, bir ekran kartını alırken, oyun için mi ? mining için mi ? kullanıldığını anlayabilmekte zordur. Bakımı iyi yapılmamış bir kart, sadece oyun için kullanılsa dahi sorunlar çıkarabiliyor, performans kaybı yaşatabiliyor (ciddi). FurMark testine sok mesela, ve test sırasında fan dönüşünü kontrol et kasa içinden. Bir de, komşunun mining yaptığı yere de bak. Daracık küçücük yerde mi yapıyor ? Kartlar işkence mi görmüş ? Bunu da kontrol et.

Senin komşun, o kartlardan kar yapmıştır. Üstüne para koyarak bir üst modelini almak istemiştir, bu da doğaldır. Alıp almamak , içine sinmesi sana kalan bir şeydir.

1070 ile de 2k oynayabilirsin. 1080 ile daha da iyi oynayabilirsin. Bütçen 1080 almaya yetmiyorsa 1070 al. i7 6700 ile "oyuna" göre rahatlıkla oynayabilirsin. Bu oyun konusunda net ve kesin bir bilgim yok ama diyebileceklerim bunlardır.

Öncelik le yardımlarınızdan dolayı hepinize tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. Üstatlar, gerekli testleri yapıp ekran kartını aldım. Gayet temiz en ufak bir toz dahi yoktu zaten. Ve gerçekten bahsettiği gibi kart kullanılmamış. Ne bir ısınma sorunu, ne başka bir sorun yok. Hatta benchmark testlerinde internette dolaşan değerlerden biraz daha yüksek bir skor alıyorum. Yük altında 65 dereceyi hala geçmedi 2. fanı hiç çalışmadı. İşlemci olarak ise 6700k alıp (2. el) 4.4ghz hız aşırtma yapıp corsair h45 ile sorunsuz kullanıyorum. İşlemci sıcaklığı da yük altında 70 dereceyi nadiren geçiyor. İstediğim gibi bir sistem oldu. Herkese tekrardan teşekkür ederim.

Hocam öncelikle ekran kartı ile madencilik yapmış birisi olarak konuşmak istiyorum. Şimdi hepimizin bildiği üzere satışa konulan ürünlerin fiyatları çok cazip. Buna şüphe yok. Akıllara takılan konu gerçekten 1-2 ay çalıştırılıp bırakılmış kartlar mı?

Ben toplamda 60 gün kadar 7/24 madencilik yaptım GTX 1080 ekran kartı ile. Voltaj vermedim %100 güçte fanları %60 güçte ekran kartını 60° dereceyi geçmeyecek şekilde ayarladım. Yaklaşık 2 ay boyunca aralıksız 7/24 çalıştı. Aradan neredeyse 1 yıl geçti hala kullanıyorum bir sorunla ve arıza durumu ile karşılaşmadım. Tabii bozulup bozulmayacağının garantisini kimse size veremez ama bir kartı ne bitirir? Madencilik mi?

Voltaj ve maruz kaldığı ısı çok önemli ve bunu görmediğiniz için karşı tarafın dediklerine inanmak zorundasınız. Fanların çalışma hızı da çok önemli çünkü içindeki motor ve bilya aksamlar %100 güçte çalıştığı zaman bir vakit sonra dağılıyor. Fanlarda ses ve yalpalama sorunu çıkacaktır. Ekran kartına gelen voltaj stabil mi geldi bilemeyeceksiniz. Ne şartlar altında kullanıldığını bilmediğiniz kartı ben almanızı önermiyorum. Karşıdaki kişi isterse evliya olsun söyledikleri gerçek bile olsa gözünüzle görmediğiniz için ben bu durumu kabul etmiyorum. Böyle şüpheli şeyler kafanızı sürekli kurcalayacaktır.

Ben de sosyalde ekran kartımı satmak için ilan açmıştım. Madencilik yapıldığını hangi şartlar altında kullandığımı söylememe rağmen ekran kartı beklediğim sürede satılmadı. Aksine kötülendi. Halbuki ben bu işi en naif yapan kişiydim. Adamlar bios modlamadan tutun 3. parti yazılımlarla kartın %100 gücünü ortaya çıkarıp voltajı da dayayıp her şeyi %100 güçte kullanıp canına okuyorlardı kartların. Kimisi bozuldu kimisi satıldı bu kartların ama alan kişi mağdur oluyor. O yüzden satılması alınması taraftarı değilim ben de.

Aklın yolu bir görüp bilmediğiniz sadece karşıdaki kişinin dediklerine inanarak ekran kartını almak sağlıklı mı? Hadi diyelim gerçekten 1 ay madencilik yapıldı satın aldınız 1 ay sonra bozuldu. Türkiye garantisi var mı? Kaç sene garantisi kalmış. Bios modlama yapılmış mı? Karşıdaki kişi gerçekten güvenebileceğiniz birisi mi? İyice ölçüp tartıp öyle karar vermeniz gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı