Mining yapmak günah mı?

İşte anlatmaya çalıştığım şeyi çok iyi özetlemişsiniz hocam. Bazıları dini kendi kafasına göre yorumladığını için günümüzde bu tür şeyler ortaya çıkıyor. Forumda bile var bu kişilerden.

Para kazananları uzaktan izleyen veya ekran kartı bulamadığı için çıldıranların kendisini avutma yöntemi diyebiliriz. Borsa bile haram sayılmazken madenciliğe sıra gelmez. Düşünsene 100 tane otobüs alıp şirket kurup para kazanıyorsun adamın biri "sizin gibiler yüzünden otobüs alamıyoruz yanacaksınız" falan diyor.

Para kazananları uzaktan izleyen veya ekran kartı bulamadığı için çıldıranların kendisini avutma yöntemi diyebiliriz. Borsa bile haram sayılmazken madenciliğe sıra gelmez. Düşünsene 100 tane otobüs alıp şirket kurup para kazanıyorsun adamın biri "sizin gibiler yüzünden otobüs alamıyoruz yanacaksınız" falan diyor.
Bir Müslüman olarak bunu söylüyorum: Müslümanlar, kendi kafalarına göre İslamı yorumlamaya başladıklarından beri İslam dininin adı lekeleniyor. Kendi kendilerine inandıkları dini lekeliyorlar. Kafaya göre kural koymak, şirk koşmak demek bunu biliyorlar mı acaba? Çok merak ediyorum.

Arkadaşlar şuana dek mining yapmanın günah olduğu ile ilgili tam olarak "mantıklı" bir şekil de cevap veren bir hoca/kişi görmedim, görürseniz buraya atarsanız herkes faydalanmış olur. Şimdi konuya gelirsek Kur'an da mining ile alakalı birşey açıkça söylenmedi, fakat Kur'an evrensel bir kitaptır içinde ki bilgiler geleceği kapsar. Şimdilik içinde ki bilgiyi fark eden tam olarak yazının başında da olduğu gibi rastlamadım. Fakat şöyle bir şey var Mining de bir şey harcanarak bir şey kazanılıyor bunların gerçekten olması ile ilgili tam olarak bir bilgim yok fakat şöyle bir durum var Allah katında Zümrüt, Altın, Gümüş gibi madenlerin para olarak geçtiği söylenir herhangi bir şekilde Dolar, Türk Lirası söylenmediği için bu mantıkla gidersek şahsen TL ve Doların kullanılması da haram yoluna çıkar en iyisi şudur ki; Hz Muhammed (s.a.v)'e kertenkele eti getirmişler, peygamber efendimiz de ben yemem fakat siz yiyin gibi bir şey söylemiş buradan çıkaracağımız anlam eğer içiniz rahat etmiyorsa yapmamanızdır.

Aylarca o piyasayı takip edip ona göre yönlenen insanlar emek vermemiş mi oluyor? :D Emek sadece kas gücüyle mi veriliyor? Dini kafanıza göre yorumlamayın.

Hükmünün belli olduğuna dair bir kanıt atabilir misin? Ticaret ne zamandan beridir haram oldu? Sakın gelip emek vermeme falan demeyin, bakkaldaki adam ne yapıyorsa kriptoyla uğraşan da benzerini yapıyor. Sermaye ile yatırım yapıp sonradan kar etmeye uğraşıyor. Ne fark var arada?

Ticaret ile bu aynı mı hocam? Ben din adamı değilim, din üzerine bir eğitim görmediğim için kendimce bir hüküm veremem. O yüzden diyanetin açıklamasını alıntılıyorum.

"Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda 'Saadet zinciri' olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir."

Kafamıza göre din hükmü koymadık. Diyanet ne diyorsa onu söylüyoruz. Sorun kripto parada. Miningin yapılış şeklinde değil. **Anladığım kadarıyla.**

@381258 herhangi bir kaynağa dayanmadan "kesin hükmü belli" diye yazmışsın o zaman. Diyaneti bir kaynak olarak almıyorum, zira "faize helal" diyen bir kurumun İslam üzerinde bir şey söylemesini doğru bile bulmuyorum. İslam dininde insan bir emek ortaya koyduktan sonra para kazanabilir, kripto paraların İslamda neye göre "haram" olduğunu açıklamanı istemiştim. Bunu istememin sebebi direkt olarak "kesin hükmü belli" demenden kaynaklı.
Ticaret ile bu aynı mı hocam?
Evet, aynı. Ticarette bir malı alıp üzerine kar koyarak satmıyor musun? Burada ister al-sat ister kendin kazan yine aynı şey. Çiftçi ve bakkal örneğini düşünebilirsin. Çiftçi ektiğini satar, mining yapan kazdığı coini satar; bakkal aldığı malları kar koyarak satar, al-sat yapan kişi değerlenince coinlerini satar. Aynı mantık, ne fark var?

@381258 herhangi bir kaynağa dayanmadan "kesin hükmü belli" diye yazmışsın o zaman. Diyaneti bir kaynak olarak almıyorum, zira "faize helal" diyen bir kurumun İslam üzerinde bir şey söylemesini doğru bile bulmuyorum. İslam dininde insan bir emek ortaya koyduktan sonra para kazanabilir, kripto paraların İslamda neye göre "haram" olduğunu açıklamanı istemiştim. Bunu istememin sebebi direkt olarak "kesin hükmü belli" demenden kaynaklı.

Evet, aynı. Ticarette bir malı alıp üzerine kar koyarak satmıyor musun? Burada ister al-sat ister kendin kazan yine aynı şey. Çiftçi ve bakkal örneğini düşünebilirsin. Çiftçi ektiğini satar, mining yapan kazdığı coini satar; bakkal aldığı malları kar koyarak satar, al-sat yapan kişi değerlenince coinlerini satar. Aynı mantık, ne fark var?

Faize helal ne demek yahu? Ne zaman demiş? Ek olarak kaynağı diyanetten vereceğiz tabii ki. Başka nereden vermemizi bekliyorsun?

Faize helal ne demek yahu? Ne zaman demiş? Ek olarak kaynağı diyanetten vereceğiz tabii ki. Başka nereden vermemizi bekliyorsun?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bunu başka bir yerde de kanıt isteniz; kanıtladım. Sonradan tepki gösterdiniz hatta ne kadar çabuk unuttunuz?

Diyanet'e göre TOKİ'den alınan evlerde(kredili) yapılan fiyatlandırmada faiz helal olarak sayılıyor. :)

Bunu diyen Diyanet'i kaynak olarak alıyorsan sen bilirsin. :) Ayrıca Diyanet'in demesiyle de olmuyor, bana açık bir delil göstermen lazım İslam'da nerede söyleniyor bu paraların haram olduğu?

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bunu başka bir yerde de kanıt isteniz; kanıtladım. Sonradan tepki gösterdiniz hatta ne kadar çabuk unuttunuz?

Diyanet'e göre TOKİ'den alınan evlerde(kredili) yapılan fiyatlandırmada faiz helal olarak sayılıyor. :)

Bunu diyen Diyanet'i kaynak olarak alıyorsan sen bilirsin. :) Ayrıca Diyanet'in demesiyle de olmuyor, bana açık bir delil göstermen lazım İslam'da nerede söyleniyor bu paraların haram olduğu?
🤔 Diyanet'in son 5 yıldaki faiz geliri 7.4 milyon lirayı aştı

Geri
Yukarı