Miningcilere kin kusma sebebiniz nedir?

Sadece para kazanmak için GPU gücüne ihtiyacınız yok. Yani mining sadece para için yapılmaz
Yani, o güçlü GPU'lar, bilgisayarlar falan sadece para kazanma amaçlı değildir. Ağı ayakta tutar, transaction denilen işlemleri gerçekleştirir

Hocam yanlış anlamayın, hak veriyorum dediklerinize, genellenip sövülecek, aşağılanacak bir iş değil. Zaten kimse kimseye hakaret edip aşağılamamalı. Konu ne olursa olsun. Dijital paralar ve mining de sonuçta iyi getirisi olan, gelecekte daha da yaygınlaşırsa alışveriş ve yatırım işlerine yeni bir yüz getirmiş olacak bir teknoloji. Ama "sadece para için yapılmaz" demek ne kadar doğru. Ağı ayakta tutmak, transactionları gerçekleştirmek de para için yapılıyor zaten. Başka ne amacı olacak ki? Ağı ayakta tutacaksınız, transactionları gerçekleştireceksiniz ki kazandığınız ve biriktirdiğiniz para türü geçerliliğini korusun, sizin yatırımınız büyüsün ve değerlensin. İşin ucunda para olmadan kim neden bu işlere girer ki? Para kazanmak için yapılmasının hiçbir kötü yanı yok zaten. Ben yanlış yorumluyorsam düzeltin lütfen. Teşekkür ederim.

Ben şahsen normal stok fiyatlarından toplu alım yapanlara da kızmıyorum. Herkesin hakkı sonuçta. Eğer gerçekten kullanacaksa, ve parası varsa, kendisi hariç kimseyi düşünmek zorunda değil. Verir parasını alır.

Benim kişisel olarak sitem ettiğim, hem mining hem de gaming topluluğu içerisinde, değerinin çok üstünde satılan sıfır ve ikinci el kartlara, sırf bütçeleri var diye o paraları veren insanlar. Çünkü kendi işlerini görüyor, yatırımlarını yapıyorlar, ama piyasadaki fırsatçı teknoloji marketlerinin ve ikinci el satıcılarının ekmeğine yağ sürüp, kendileri gibi bütçesi olmayan, sıradan kullanıcıların, artmış fiyatlarla karşı karşıya kalmalarına sebep oluyorlar.

Blockchain ağları sırf paradan ibaret değil işte. Ethereum ve DApp'ları araştırın. Daha büyük sistemlere gebe bir teknoloji. Para, daha doğrusu para akışı, Blokchain'in gerçek dünya uygulamasının ilk örneği sadece.

Hem kartların mining nedeniyle de tükendiği yok bu sefer. 2017 - 2018 gibi bir patlama değil. COVID-19'un getirdiği üretim kısıtlığı, yetersizliği ve şirketlerin yanlış planlamalarının büyük bir payı var.

Blockchain ağları sırf paradan ibaret değil işte.
Yani bilgisayarların iş güçleri kullanılarak dünya üzerinde bir işlem ağı oluşturulup, bu ağ para ve para transfer işlemleri dışında da kullanımlar sunabilir kişilere, doğru mu anladım? Bir bakıma GPU’larla yapılmış Torrent seed-leech işlemleri gibi yani? Oldukça ilginç duruyor, göz atacağım teşekkürler.

Dediğim gibi, miningci veya gamingci, bir ürünü sırf stok yok diye pahalı satan satıcılara hak etmedikleri o paraları veren herkese sitemim var. Ama yine de şahsen kişisel olarak hiçbir zaman aşağılamadım, sövmedim. Kızgınlığımı dile getirdim sadece yeri geldikçe.

Bazı insanlarda sebepsiz bir sövme, aşağılama ve aşırıya kaçan suçlama var, onun da farkındayım.

Bilgisayarın içgüdüsüyle falan alakası yok. Blockchain, veriye, veriye bağlı sistemlere, veri güvenliğine, verilerin depolanmasına farklı bir bakış açısıdır. Maalesef ülkemizde sırf paradan ibaret sanılıyor ama bu doğru değil. Farklı bir şey yani, uygulanabilirlik olarak da ilk kez para üzerinden ortaya çıktı.

Az önce verdiğim Ethereum ve DApp örneği üzerine bu makaleyi okumak başlangıç için iyi olacaktır:

Neredeyse her konuda görüyorum, çoğu kişi saydırıyor miningcilerin Allah belasını versin bunlar yüzünden ekran kartı alamıyoruz bilmem ne bilmem ne saydırıyorlar da saydırıyorlar.

Onlar da sizin, bizim gibi ekran kartı alıyorlar. Bu kadar kin kusmanızın sebebi nedir? Size ne kadar ekran kartı lazımsa onlara da lazım ki alıyorlar. Miningciler size niye alıyorsunuz bizim kartımızı diyorlar mı? Ekran kartı sadece günlük kullanıcı veya oyuncular için mi üretiliyor?

Bencillik bu kadarı.

Bencillik değil birader piyasada şöyle bir şey vardır her ürün için geçerli talep-arz meselesi. Ürün isteniyorsa çok fazla o ürün pahalı olur. Niye kızılıyor çünkü ben 1 ekran kartı bilemedin 2 ekran kartı alacakken adam bir anda bütçesine göre 10-20 ekran kartı alıyor. Tabii fiyatlar artınca normal kullanıcı sinirleniyor. Buna bir çözüm gelmeli.

Sapphire 8 GB modelini almak istiyordum ama bu nasıldır? XFX'lerde ısınma sorunu var diye duymuştum sanki ama.

4GB ile mining yapılmadığı için fiyatı böyle. 8GB'lı modellere de bakmanı öneririm :).
Ve aynı zamanda miningci farkını daha da iyi hissedersiniz umarım. Aynı stok sorunları bu kart için de geçerli ama 8GB Sapphire tek fanlı modeli bile 4-4.5K.

Geri
Yukarı