Miningli 1660 vs Garantili 1650

Mining zararsız bir işlemdir. Ek olarak RTX 2000 serisinin zor dayandığına nasıl vardınız?

Mining zararsız bir işlem mi :D. Deneyimler sonucu ve bazi arkadaşlarımın ekran kartlarının yanması sonucu vardım.

Mining kartı yorar fakat ne kadar mining yapıldığı önemli. Max 2 3 FPS oynar. Hangi şartlarda çalıştırıldığı da önemli. Kart açılmış mı? Bakımları ne zaman yapılmış? FurMark testi sonuçları vb. şeylere bakılarak alınabilir.

Emin ol 2 3 FPS oynamıyor bro benim arkadaşlarım yapıyor bizzat gördüm önceden R6 açan bilgisayarlar Valorant'yu zor açıyor tabii ne kadar yapıldığına da bağlı fakat ben kendim gördüm yani.

Bunu ilk defa duyuyorum kaynağını bende merak ettim.
Ayrıca 1650 nin miningsiz olduğu nerden biliniyor?
Kaynağı teknik servisler hocam. Çok fazla bulundum. Miningli kart uzun süre ısıdan zaman la bükülme yapar. Aynı durum ağır kartları anakarta yatay olarak montajlamak gibi. Bu kartlar o şekle geldikten sonra çip altındaki lehim topları gerilmeden dolayı çatlar. Ayrıca kart sağlam olsa bile mining yapılmış kartın çipine bakın lehimli olduğu karta silme gibi yapışmış olduğunu görürsünüz. Çünkü lehim topları ezilmiştir.

Herşeye ne kaynağı hocam anlayamadım. Bu tür şeylerin kaynağını yazılı olarak bulamazsınız. Kaynak isterseniz ekran kartı tamiratı yapan yerlerle iletişimde olursanız zamanla öğrenirsiniz.

Kaynağı teknik servisler hocam. Çok fazla bulundum. Miningli kart uzun süre ısıdan zaman la bükülme yapar. Aynı durum ağır kartları anakarta yatay olarak montajlamak gibi. Bu kartlar o şekle geldikten sonra çip altındaki lehim topları gerilmeden dolayı çatlar. Ayrıca kart sağlam olsa bile mining yapılmış kartın çipine bakın lehimli olduğu karta silme gibi yapışmış olduğunu görürsünüz. Çünkü lehim topları ezilmiştir.

Her şeye ne kaynağı hocam anlayamadım. Bu tür şeylerin kaynağını yazılı olarak bulamazsınız. Kaynak isterseniz ekran kartı tamiratı yapan yerlerle iletişimde olursanız zamanla öğrenirsiniz.

Anladığım kadarıyla dediğin şeyin nedeni uzun süre yüksek sıcaklıkta çalışması değil mi?
Bu topların ezilmesinin, bükülmesinin ne gibi zararları olur?

Her şeye ne kaynağı hocam anlayamadım. Bu tür şeylerin kaynağını yazılı olarak bulamazsınız. Kaynak isterseniz ekran kartı tamiratı yapan yerlerle iletişimde olursanız zamanla öğrenirsiniz.

Koca koca 3090 gibi kartları desteksiz kullanırlarsa tabii olur.

Ayrıca dediğiniz mining ile alakası yok, soğuk ortamda çatlar lehimler ama oda sıcaklığına yakın bile olmaz, kartın eğrilmedi yer çekimi ile ilgili.

Koca koca 3090 gibi kartları desteksiz kullanırlarsa tabii olur.

Ayrıca dediğiniz mining ile alakası yok, soğuk ortamda çatlar lehimler ama oda sıcaklığına yakın bile olmaz, kartın eğrilmedi yer çekimi ile ilgili.
Hayır hocam kaçtane kart incelediniz yada tamiri yapılırken gördünüz bilmiyorum. Daha açık anlatmaya çalışayım. Bir kartın bükülmesi için 3090 olmasına gerek yok. Uzun süre yatay kullanılan hafif kartta esner ve ısıdan dolayı bükülür. Bende 750 Ti vardı be eğilmişti. Zamanın da kullanılan RX 470 570 serisi kartlar da aynı şekilde bir süre sonra bükülüyordu. Bunun sebebi ısıdan dolayı kartın komponentlerinin ve çipinin lehimli olduğu kartın inceliği bile etkilidir. Bazı kartlar daha kalın bazıları daha ince olabiliyor. AMD ler neden daha çok bozuluyor hiç düşündünüz mü ? Çünkü kart üstündeki çip daha büyük alana sahip ve kart büküldüğünde esnek olmayan çip altındaki esnek olmayan lehimlere baskı yapar. Lehim çatlar veya kopar her neyse. İlla soğuk olmasına gerek yok. Kartlar bükülmüyorsa kart satıcıları kartlara niye demir braket ile destek koyuyor ? İşte bu tarz durumlar normal kullanımlarda da geçerli. Bu konular kanımca gözlemlediğim kadarıyla tek fanlı modellerde çok çok az. Elimde 1050 var tek fan hiç eğilme yok. Daha sonra lehim topları ise ezilme olayı çip ısısı sabitte olsa çok uzun sürelerce çipe baskı yapan bir blok var. Blok ta etkisi mevcut lehimde eridikçe yassılaşır.
Mining kartı olduğunu nasıl anlarsın ;
  • Çip altındaki lehim toplarına bakarsın yataydan ışıkla baktığında lehim toplarını düzgünce görebiliyormusun düzgün mü şekli nasıl ?
  • Çip karta yapışık gibimi yoksa yukarıda mı ?
  • Ayrıca Nvidia kartlarda yeşil çipin rengi değişmişmi ?
  • Çipin arka kısmındaki komponentler ısıdan kahverengiliğe doğru gitmişmi ?
  • Karta yatayda baktığında bükülme var mı ?
Bu tarz şeylerle teşhis edebilirsin. Ayrıca kartın tamir gördüğünü ise tamir görülen kartta temizlik iyi yapılmamışsa flax izleri kalacaktır burdan anlarsın. Tamir gören kart çok fazla yüksek sıcaklıklarda çip sök tak işlemi gördüyse komponentlerde kararma olur. Çip sök tak veya ısıtma yöntemleri bile bir kartın tamir olmasına yaramadıysa çipin kendisinin arızalı olması muhtemeldir.

Yeni konular

Geri
Yukarı