Çözüldü Windows 10 22H2 WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sorunu biraz düşünüp 3200MHz RAM'in kutusuna bakıp XMP yazdığını gördüm.
Aklıma gelen bir deneme ile düzelttim hocam;
3466MHz RAM'ler takılı bir şekilde BIOS'a girip XMP1'e aldım XMP açık değil iken 2400'e sabitleniyordu.
XMP açtığımda 3466MHz oldu F10 ile kaydedip bilgisayar kapandığı gibi PSU'nun güç butonunu kapattım sonra anakartın 1-3 bölümüne siyah yerlere 3200MHz RAM'leri taktım ve bilgisayar açıldı.
CL ile slotun bir alakası yok farkındayım o yüzden saçma olduğunu düşündüğümü belirttim fakat MHz olarak yüksek olan kırmızı bölümlerde bulunması gerek. Fakat 3200MHz RAM'ler kırmızı bölüme takınca çalıştığı için öyle takmışım tam tersi çalışmıyordu çünkü CL düşük diye öyle takmamışım PC açılması için öyle takmışım şimdi hatırladım.

Sonuç:

Sadece Rust (yük altında değil.):

Screenshot_3.png

İçerikler gizlenmiş bir şekilde verilmiştir. (yük altında, sayfa tam olarak yüklenmiştir)
Biraz eski usul test fakat iş görür :D

Screenshot_2.png
Bu mümkün değil. Yeni dosya yazılması lazım her seferinde, eğer dosya oluşuyorsa.
Hocam dünden bugüne ve şimdikiyle beraber 3 kere çöktü fakat o yazan tarihten sonra oluşturmamış dosyayı silip oyuna girdim 10 saniye sonra çöktü ve Rust SSD'de yüklü, CS2 HDD'ye yüklü.
Fakat ikisinde de çöküyor ayrıca DMP dosyası oluşturulmuyor tuhaf bir şekilde.

1716280854048.png

Fatal error kodu da var dosyanızda, donanımsal problem olma olasılığı yüksek. Dediğim adımı uygulayın, sonuçları bildirin.

Sistemde şu an kullandığın NVMe modeli nedir? İşlemciye herhangi OC veya UV işlemi uygulandı mı?

Merhaba hocam öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için buyurun;

1716286075001.png

Uygulanan overclock işlemleri:

i9 9900K işlemci 3.6'dan 4.3 GHz'ye overclock yaptım.
XMP1 kullanıyorum 2X 8 GB 3466MHz, 2X 3200MHz RAM'lerim bulunmaktadır.
3466MHz olan RAM'lerimi XMP1 ile hepsini 3200'e sabitledim Kingston Fury bütün RAM'lerin markası.
CPU-Z'den baktım RAM'lerin chipsetleri aynı değilmiş 3466MHz olanlar Micron tehnology, 3200MHz olanlar nanya Technology.
Fakat yıllar oldu ben bu sistemi toplayalı i9'a 1 yıl oldu geçeli ve overclock hep vardı 2 gün önceye kadar hiçbir sıkıntı yoktu ki aşırı bir overclock da yapmadım.

UV işlemi uygulanmamıştır.

XMP kullanmadığım sürece RAM'ler 1700 MHz'ye sabitleniyor.

Parçalar:
8+8 Kingston Fury 3466MHz RAM.
8+8 Kingston Fury 3200MHz RAM.
Seagate FireCuda 510 SSD ZP250GM30001.
Wdc WD10EZEX-08wn4a0
Corsair TX850M +80 Plus PSU.
MSI Z390 Gaming Plus.
i9 9900K 3.6GHz
XFX Radeon RX 5700 XT THICC III.

Intel(R) Wi-Fi 6 AX200
&
1716290005982.png

Güncelleme :
CPU OC & XMP ayarını devre dışı bıraktım sonuç aynı Rust oyununda yürümeye başladığım 10. saniyede çöküyor. Mavi ekran geliyor %100'e dolmasını beklemeden mavi ekran gelip hemen kapanıyor ve açtığımda DMP dosyası hala oluşturulmamış.

Son düzenleme:
Merhaba hocam öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için buyurun;

Eki Görüntüle 2200937

Uygulanan overclock işlemleri:

i9 9900K işlemci 3.6'dan 4.3 GHz'ye overclock yaptım.
XMP1 kullanıyorum 2X 8 GB 3466MHz, 2X 3200MHz RAM'lerim bulunmaktadır.
3466MHz olan RAM'lerimi XMP1 ile hepsini 3200'e sabitledim Kingston Fury bütün RAM'lerin markası.
CPU-Z'den baktım RAM'lerin chipsetleri aynı değilmiş 3466MHz olanlar Micron tehnology, 3200MHz olanlar nanya Technology.
Fakat yıllar oldu ben bu sistemi toplayalı i9'a 1 yıl oldu geçeli ve overclock hep vardı 2 gün önceye kadar hiçbir sıkıntı yoktu ki aşırı bir overclock da yapmadım.

UV işlemi uygulanmamıştır.

XMP kullanmadığım sürece RAM'ler 1700 MHz'ye sabitleniyor.

Parçalar:
8+8 Kingston Fury 3466MHz RAM.
8+8 Kingston Fury 3200MHz RAM.
Seagate FireCuda 510 SSD ZP250GM30001.
Wdc WD10EZEX-08wn4a0
Corsair TX850M +80 Plus PSU.
MSI Z390 Gaming Plus.
i9 9900K 3.6GHz
XFX Radeon RX 5700 XT THICC III.

Güncelleme:
CPU OC & XMP ayarını devre dışı bıraktım sonuç aynı Rust oyununda yürümeye başladığım 10. saniyede çöküyor. Mavi ekran geliyor %100'e dolmasını beklemeden mavi ekran gelip hemen kapanıyor ve açtığımda DMP dosyası hala oluşturulmamış.

Hangi RAM'lerin çipleri aynıysa onları 8x2 şeklinde kullanıp dener misin? Sürücüyü yüklemek için bu videoyu dene;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1716288849679.png

Intel yok hocam.

8x2 deneyip geliyorum.

Hangi RAM'lerin çipleri aynıysa onları 8x2 şeklinde kullanıp dener misin? Sürücüyü yüklemek için bu videoyu dene;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'tan dahili grafik birimi ile alakalı herhangi ayar yaptın mı?

Bununla dene bir de.

Hayır hocam default ayarlarda şu an.
Intel(R) Wi-Fi 6 AX200 kartı kullandığım için hep yüklü bende Intel driver & Support assistant.
Fakat sadece Bluetooth ve Wi-Fi güncellemeleri geliyor hocam.

1716289323646.png

1716289449400.png

Güncelleme :

Hangi RAM'lerin çipleri aynıysa onları 8x2 şeklinde kullanıp dener misin?

Hocam 3200MHz RAM'leri çıkarıp 3466MHz RAM'ler ile devam ettim ve onları çıkartıp Dual channel olarak başlattım 16 GB RAM ile aşırı drop yiyorum fakat çökme durumu yaşanmadı drop oyundan kaynaklı sanırım aşırı RAM kullanan bir oyun 32 GB de drop yemiyordum. Ekstra olarak şimdiye kadar da böyle kullandım şimdi çökmeye başlaması çok tuhaf.

Bu arada bir şey fark eder mi bilmiyorum fakat RAM'leri çıkartırken fark ettim 3466MHz RAM'leri siyah yerlere takmışım 3200MHz RAM'leri Dual Channel'a yani kırmızı yerlere takmışım. CL değeri daha düşük diye fakat şimdi düşününce saçma olarak geldi.

1716292101787.png

Son düzenleme:
Hayır hocam default ayarlarda şu an.
Intel(R) Wi-Fi 6 AX200 kartı kullandığım için hep yüklü bende Intel driver & Support assistant.
Fakat sadece Bluetooth ve Wi-Fi güncellemeleri geliyor hocam.

Eki Görüntüle 2200969

Eki Görüntüle 2201001

Güncelleme:

Hocam 3200MHz RAM'leri çıkarıp 3466MHz RAM'ler ile devam ettim ve onları çıkartıp Dual channel olarak başlattım 16 GB RAM ile aşırı drop yiyorum fakat çökme durumu yaşanmadı drop oyundan kaynaklı sanırım aşırı RAM kullanan bir oyun 32 GB de drop yemiyordum. Ekstra olarak şimdiye kadar da böyle kullandım şimdi çökmeye başlaması çok tuhaf.

Bu arada bir şey fark eder mi bilmiyorum fakat RAM'leri çıkartırken fark ettim 3466MHz RAM'leri siyah yerlere takmışım 3200MHz RAM'leri Dual Channel'a yani kırmızı yerlere takmışım. CL değeri daha düşük diye fakat şimdi düşününce saçma olarak geldi.

Eki Görüntüle 2201042

Fatal error kodu da var dosyanızda, donanımsal problem olma olasılığı yüksek. Dediğim adımı uygulayın, sonuçları bildirin.

Yukarıda belirttiğim gibi donanımsal sorun yaşıyorsunuz sebebi de RAM uyuşmazlığı. 8x2 şekilde devam edin.

RAM'leri ya 1-3 ya 2-4 slotlara takın. CL ile slotunun alakası yok, çipine bağlı. Micron hangisi ise onu kullan.

Yukarıda belirttiğim gibi donanımsal sorun yaşıyorsunuz sebebi de RAM uyuşmazlığı. 8x2 şekilde devam edin.

RAM'leri ya 1-3 ya 2-4 slotlara takın. CL ile slotunun alakası yok, çipine bağlı. Micron hangisi ise onu kullan.

Hocam fakat ben bu RAM'leri yeni takmadım yıllardır kullanıyorum bu sorun 2 gün önce başladı şimdiye kadar uyumlu muydu? Şu anda 3466MHz RAM'leri 2-4 olarak taktım ve 3200 MHz RAM'leri siyah RAM'leri 1-3 olarak taktım çalışmıyor fakat tam tersi yapınca bilgisayar çalışıyor.

Son düzenleme:
Hocam fakat ben bu RAM'leri yeni takmadım yıllardır kullanıyorum bu sorun 2 gün önce başladı şimdiye kadar uyumlu muydu? Şu anda 3466MHz RAM'leri 2-4 olarak taktım ve 3200 MHz RAM'leri siyah RAM'leri 1-3 olarak taktım çalışmıyor fakat tam tersi yapınca bilgisayar çalışıyor.

Ne zaman ortaya çıkacağını bilemezsin, stabil değildir başka bir SYS dosyası tetiklemiş sonucunda mavi ekran verdirtmiştir. Dediğim gibi RAM kaynaklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı